Annette Bening

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Annette Bening
Ilustracja
Annette Bening (2013)
Imię i nazwisko

Annette Francine Bening

Data i miejsce urodzenia

29 maja 1958
Topeka

Zawód

aktorka

Współmałżonek

J. Steven White (rozwód)
Warren Beatty

Lata aktywności

od 1986

Annette Francine Bening (ur. 29 maja 1958 w Topece) – amerykańska aktorka filmowa i teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest najmłodsza z czworga dzieci Arnetta Granta Beninga (ur. 1926) i Shirley Bening (ur. 1930). Ma siostrę Jane (ur. 1953) i dwóch braci – Bradleya (ur. 1955) i Byrona (ur. 1957). Jej ojciec pracował dla towarzystwa ubezpieczeniowego. W 1959 roku rodzina przeniosła się do Wichita, w stanie Kansas, gdzie Annette spędziła wczesne dzieciństwo. W 1965 jej ojciec podjął pracę w San Diego, w stanie Kalifornia. Tam wystąpiła w szkolnym przedstawieniu Dźwięki muzyki i rozpoczęła naukę dramatu w szkole średniej Patrick Henry High School.

Potem spędziła rok pracując jako kucharz na statku na Oceanie Spokojnym i nurkując dla rozrywki. Następnie uczęszczała do San Diego Mesa College. Po ukończeniu Uniwersytetu Stanowego w San Francisco, na wydziale sztuk teatralnych, związała się z American Conservatory Theater, występując w klasycznym repertuarze szekspirowskim (np. Makbecie).

W 1987 zadebiutowała na scenie Broadwayu rolą Holly Dancer w sztuce Przybrzeżne zaniepokojenie (Coastal Disturbances). I, choć odniosła niebywały sukces i była wychwalana przez krytykę teatralną, rozpoczęła karierę filmową.

Jej pierwsza rola kinowa seksualnie sfrustrowanej żony w komedii Na łonie natury (The Great Outdoors, 1988) przeszła bez echa. Zwróciła na siebie uwagę dopiero jako markiza de Merteuil, bezwzględna manipulatorka w filmie Valmont (1989) Miloša Formana. W czarnej komedii Naciągacze (The Grifters, 1990) zagrała nominowaną do Oscara postać prostytutki. Drugą nominację do Nagrody Akademii Filmowej za najlepszą rolę drugoplanową przyniosła jej rola żony i wyrachowanej pośredniczki w handlu nieruchomościami w filmie American Beauty (1999). Wyróżniała się swoim talentem w filmach: Czarna lista Hollywood (Guilty by Suspicion, 1991) z Robertem De Niro, Odnaleźć siebie (Regarding Henry, 1991) u boku Harrisona Forda, Miłość w Białym Domu (The American President, 1995) z Michaelem Douglasem, gdzie zdobyła nominację do Złotego Globu, Ryszard III (Richard III, 1995) jako królowa Elżbieta, Marsjanie atakują (Mars Attacks!, 1996) oraz Stan oblężenia (The Siege, 1998).

Miała zagrać rolę Tess Coleman w filmie Zakręcony piątek, jednak w ostatniej chwili wycofała się z projektu. W postać wcieliła się Jamie Lee Curtis[1].

Przewodniczyła jury konkursu głównego na 74. MFF w Wenecji.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W latach 1984-1991 jej pierwszym mężem był choreograf J. Steven White, który w 1985 przeniósł się do Denver, w stanie Kolorado, na Festiwal Szekspirowski w Boulder.

Swojego drugiego męża Warrena Beatty poznała na planie filmu Bugsy (1991), w którym zagrała Virginię Hill, dziewczynę tytułowego gangstera i za którą została nominowana do Złotego Globu. Trzy lata potem ponownie zagrali razem w melodramacie Przygoda miłosna (Love Affair, 1994). Wzięli ślub w 1992 roku i zamieszkali w Los Angeles. Mają czwórkę dzieci: Stephena (ur. 1992), Benjamina MacLean (ur. 1994), Isabel Irę Ashley (ur. 1997) i Ellę Corinne (ur. 2000). Jej szwagierką jest Shirley MacLaine, z którą zagrała w komedii Pocztówki znad krawędzi (Postcards from the Edge, 1990).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]