Michael Curtiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Curtiz
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Manó Kertész Kaminer
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1888
Budapeszt
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 1962
Hollywood
Zawód reżyser
producent filmowy
Lata aktywności 1912–1960

Michael Curtiz, także Mihály Kertész, właśc. Manó Kertész Kaminer (ur. 24 grudnia 1888 w Budapeszcie, zm. 10 kwietnia 1962 w Hollywood, Kalifornia) – reżyser amerykański pochodzenia węgierskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był architektem, a matka śpiewaczką operową. W wieku 17 lat uciekł z domu, aby dołączyć do trupy cyrkowej. W 1906 uzyskał dyplom w Szkole Sztuki Dramatycznej w Budapeszcie. Następnie pracował w Teatrze Węgierskim, a potem zaczął reżyserować sztuki teatralne i filmy.

W 1912 nakręcił swój pierwszy film Az Utolsó Bohém – pierwszy długometrażowy film zrealizowany na Węgrzech.

Twierdził, że wziął udział w olimpiadzie w Sztokholmie w 1912 jako reprezentant Węgier ale nie jest to prawdą[potrzebny przypis]. Rok później wyjechał na studia do Danii, aby doskonalić swój warsztat artystyczny nie tylko na zajęciach teoretycznych, ale również pracując jako asystent reżysera i aktor w wytwórni „Nordisk”. Po powrocie na Węgry w 1914, służył w austriacko-węgierskiej piechocie.

W sumie na Węgrzech Kaminer zrealizował 38 filmów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wykształconych twórców węgierskiego kina niemego. Nakręcił 8-minutowy komunistyczny film propagandowy Jön az öcsém (Przybywa mój młodszy brat) pokazywany podczas rewolucji.

W 1919 artysta przeniósł się do Austrii, a później do Niemiec. W 1926, z dorobkiem liczącym 60 filmów nakręconych w różnych krajach Europy, Curtiz przeprowadził się do USA, gdzie stał się czołowym reżyserem wytwórni Warner Bros.

W latach 30. i 40. stworzył swoje najwybitniejsze filmy: Yankee Doodle Dandy, Szarża lekkiej brygady, Przygody Robin Hooda, Mildred Pierce, Morski jastrząb, Prywatne życie Elżbiety i Essexa, Aniołowie o brudnych twarzach, i jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina Casablanca, za który w 1944 został uhonorowany Oscarem dla najlepszego reżysera. Nakręcił propagandowy film Misja do Moskwy.

Pod koniec swojej kariery wyreżyserował film Kreolski Król z Elvisem Presleyem. Jego ostatnim filmem, nakręconym na rok przed śmiercią, był The Comancheros z Johnem Wayne’em.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]