Steven Soderbergh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Steven Soderbergh
Ilustracja
Steven Soderbergh (2009)
Prawdziwe imię i nazwisko Steven Andrew Soderbergh
Data i miejsce urodzenia 14 stycznia 1963
Atlanta
Zawód reżyser, scenarzysta, operator, producent, montażysta
Lata aktywności od 1985
Strona internetowa

Steven Soderbergh (ur. 14 stycznia 1963 w Atlancie) – amerykański reżyser, scenarzysta, operator i producent filmowy. Laureat Oscara.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Krótkie filmy kręcił już jako nastolatek. W 1985 roku, za film rejestrujący koncert Yes, został nominowany do Grammy.

Już debiutancki obraz Seks, kłamstwa i kasety wideo przyniósł Soderberghowi uznanie krytyki i w 1989 roku zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Przez dekadę żaden film Amerykanina nie powtórzył sukcesu Seksu. Nie udało się to eksperymentalnemu Kafce z Jeremym Ironsem w roli tytułowej ani kryminałowi Na samym dnie. Dopiero komercyjny Co z oczu, to z serca dostał pozytywne recenzje i zwiastował rozwój kariery oraz zapoczątkował współpracę filmowca z George’em Clooneyem.

Powrót na szczyt zapewniły mu dwa filmy nakręcone w 2000 roku – Erin Brockovich i Traffic. Pierwszy to historia samotnej matki (gra ją Julia Roberts), walczącej w sądzie z wielką korporacją, drugi jest wielopłaszczyznową opowieścią o walce z przemytem narkotyków na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Oba obrazy zostały nominowane do Oscara dla najlepszego reżysera, statuetkę Soderbergh odebrał za Traffic.

Hitem kasowym stała się także o rok późniejsza, zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie, kryminalna komedia Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra. Film doczekał się dwóch kontynuacji. Mniejsze uznanie wzbudziła ekranizacja Solaris, filozoficznej powieści sci-fi Stanisława Lema.

Soderbergh współpracował z Davidem Holmesem przy tworzeniu serii Ocean’s oraz Co z oczu, to z serca. Holmes napisał muzykę do tych filmów.

Był dwukrotnie żonaty, ma córkę Sarah urodzoną w 1990 roku.

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]