Moritz Bleibtreu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Moritz Bleibtreu
Moritz Bleibtreu
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1971
Niemcy Monachium, Niemcy

Moritz J. Bleibtreu (ur. 13 sierpnia 1971 roku w Monachium) - niemiecki aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn austriackiej pary aktorskiej Hansa Brennera (ur. 1938 - zm. 1998 na nowotwór złośliwy) i Moniki Bleibtreu (ur. 1944 - zm. 2009), dorastał w Hamburgu. Mając sześć lat zadebiutował na scenie i pojawił się po raz pierwszy na małym ekranie w serialu ZDF Nowości z Uhlenbusch (Neues aus Uhlenbusch, 1977). Trzy lata później wystąpił w kinowym filmie familijnym Mam marzenie (Ich hatte einen Traum, 1980). Na planie biograficznego miniserialu o Schubercie Nokturn (Mit meinen heißen Tränen, 1986) spotkał się z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Mają Komorowską.

W 1988 roku, w wieku siedemnastu lat przeniósł się do Paryża, gdzie dorabiał jako niania oraz studiował aktorstwo. Uczęszczał także na prywatne lekcje aktorstwa w Rzymie oraz poznawał tajniki aktorstwa w nowojorskim Herbert Berghof Studio. Występował m.in. sztukach szekspirowskich Romeo i Julia na scenie Hamburg Schauspielhausa oraz Ryszard III w Teatrze Thalia.

Po występie w dramacie Po prostu miłość (Einfach nur Liebe, 1994) u boku Benno Fürmanna i komedii Kabel i miłość (Kabel und Liebe, 1995), został dostrzeżony w komedii romantycznej Rozmowa miasta (Stadtgespräch, 1995) jako gej Karl oraz komediodramacie sensacyjno-kryminalnym Pukając do nieba bram (Knocking On Heavens Door, 1997) u boku Tila Schweigera w roli Araba Abdula, za którą został uhonorowany nagrodą im. Ernsta Lubitscha i Niemiecką Nagrodę Filmową. Powszechne uznanie zdobył jako Manni, chłopak tytułowej bohaterki (Franka Potente) w melodramacie kryminalnym Biegnij Lola, biegnij (Lola rennt, 1998).

Kreacja Tareka Fahda/więźnia nr 77 w thrillerze Eksperyment (Das Experiment, 2001) przyniosła mu Niemiecką Nagrodę Filmową i nagrodę Złotej Spacji na festiwalu filmowym w Seattle. W dramacie Stevena Spielberga Monachium (Munich, 2005) wcielił się w postać Andreasa. Za rolę Bruno, maniaka seksualnego w melodramacie Cząstki elementarne (Elementarteilchen, 2005) otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie.

Jest związany z Clarice de Castro.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Ma 173 cm wzrostu.
  • Jego praprababka ze strony matki, Hedwiga Bleibtreu, była słynną wiedeńską aktorką.
  • Biegle mówi po angielsku, francusku i włosku[1].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]