Onuris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Onuris
bóg walki, wojny, polowania
ilustracja
Występowanie

mitologia egipska

Atrybuty

ozdoba z piór na głowie, włócznia

Teren kultu

starożytny Egipt

Onuris (gr.  Ὀνούρις) – w mitologii egipskiej grecka nazwa czczonego w górnoegipskim Tinis i dolnoegipskim Sebennytos boga Anhuret (Anhor, An-Her, Inher), o niejasno określonym charakterze i funkcjach[1][2].

Imię Inher oznacza „ten, który sprowadził Oddaloną” i odpowiada znaczeniu mitycznego przekazu, według którego sprowadził on słoneczne oko (które w gniewie opuściło Ra), choć jego osobowość zdaje się wtórnie podporządkowana tej legendzie. W tej roli może być jednak utożsamiany z Szu, małżonkiem Tefnut, czyli Oddalonej[2], na co wskazywałoby nadawane mu miano Onoris-Szu w czasach Nowego Państwa[1]. Łączony jest również z bogiem Thotem z Panebes (odmiennym od hermopolitańskiego)[2].

Towarzyszy mu mająca kształt lwicy bogini Mehit, również związana z okiem słonecznym przedstawianym w postaci lwa[1].

Inny aspekt wskazuje na jego wojowniczy charakter i pokrewieństwo z Horusem-wojownikiem jako pierwowzorem egipskich bogów wojowników. Poświadczają to jego pierwotne wyobrażenia jako człowieka z kilkoma (2-4) piórami na głowie i włócznią w ręku[2], przypuszczalnie będące uogólnionym wizerunkiem króla-łowcy, który jako Pan Bitwy pokonuje wrogów Ra[1]. Z kolei przedstawiany na stelach w roli bóstwa opiekuńczego odpędzającego dzikie zwierzęta, bliski jest magicznym wyobrażeniom „Horusa na krokodylach” pełniącego podobną rolę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Manfred Lurker: Bogowie i symbole starożytnych Egipcjan. Warszawa: Wydawnictwo Czytelnik, 1995, s. 157, ISBN 83-07-02470-6
  2. a b c d e Guy Rachet: Słownik cywilizacji egipskiej. Katowice: Wydawnictwo Książnica, 2006, s. 254, ISBN 978-83-7132-980-7