Seszat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Seszat
bogini pisma i rachunków, opiekunka budownictwa i budowniczych
Ilustracja
Bogini Seszat między faraonem i Thotem – fragment reliefu
Występowanie

mitologia egipska

Teren kultu

starożytny Egipt

Szczególne miejsce kultu

Hermopolis i Heliopolis

Seszat – w mitologii egipskiej bogini pisma i rachunków, opiekunka budownictwa i budowniczych, wywodząca się z Sais w delcie Nilu.

Zajmowała się zapisywaniem roczników królewskich oraz asystowaniem przy wyznaczaniu miejsca i projektowaniu obiektów sakralnych.

Występuje już w przedstawieniach z okresu tynickiego, czyli czasów I i II dynastii, a jej imię silnie związane jest z istniejącym już wtedy rytuałem fundacyjnym świątyń. W reliefach z tego okresu, np. ze świątyni w Amada w Nubii, towarzyszy ona władcy, wspólnie napinając linę w celu zaznaczenia zarysów nowej świątyni, co było elementem wspomnianego rytuału, z tym że w rzeczywistości zastępował ją w tym rytuale kapłan jej kultu. Była blisko związana z Thotem, uważana za jego siostrę lub córkę i często razem z nim występująca na reliefach w świątyniach starożytnego Egiptu (np. w Ramesseum – jako zapisującą wraz z Thotem lata panowania Ramzesa II na liściach świętego drzewa „iszed” – zdjęcie obok).

Czczono ją szczególnie w Hermopolis, ośrodku kultu Thota, i w Heliopolis, gdzie identyfikowano ją z Neftydą, również pochodzącą z Sais.

Przedstawiana była jako kobieta w skórze pantery ze skomplikowanym symbolem na głowie: gwiazdy zawieszonej na półokrągłej ramie zwieńczonej dwoma piórami. Znaczenie tego symbolu nie jest znane.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lipińska J., Marciniak M. – „Mitologia Starożytnego Egiptu”, Oficyna Wydawnicza Auriga,Warszawa 2006, s. 173–174, ISBN 83-922635-5-3
  • Andrzej Niwiński, Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu, Warszawa: Świat Książki, 2004, s. 284, ISBN 83-7391-201-0, OCLC 830543891.