Pieśń lodu i ognia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pieśń Lodu i Ognia)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pieśń lodu i ognia
A Song of Ice and Fire
Autor George R.R. Martin
Typ utworu high fantasy
Data powstania 1991 –
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1996 (A Game of Thrones)
Wydawca Bantam Books
Voyager Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1998 (Gra o tron)
Wydawca Zysk i S-ka

Pieśń lodu i ognia (ang. A Song of Ice and Fire) – seria powieści fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina, zaplanowana na siedem tomów, z których jak na razie wydanych zostało pięć: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Trwają prace nad kolejnymi tomami sagi: The Winds of Winter i A Dream of Spring.

Martin zaczął pisać pierwszy tom w 1991 roku, książka wydana została w 1996. Rok później otrzymała nagrodę Locusa w kategorii najlepsza powieść fantasy. Martin został jeszcze trzykrotnie laureatem tej nagrody: w 1999 roku za Starcie królów, w 2001 za Nawałnicę mieczy oraz za Taniec ze smokami w 2012[1]. Pierwsze pięć tomów rozeszło się w nakładzie ponad 24 milionów egzemplarzy i zostało przetłumaczonych na ponad 20 języków[2].

Książki[edytuj]

Dotychczas na świecie ukazało się pięć tomów sagi, natomiast dwa tomy są w przygotowaniu. W Polsce tomy cyklu Pieśń lodu i ognia wydaje Zysk i S-ka.

Tytuł polski Tytuł oryginalny Data wydania

oryginału

Data wydania

polskiego

Gra o tron (1998) A Game of Thrones 1 sierpnia 1996 1998
Starcie królów (2000) A Clash of Kings 16 listopada 1998 2000
Nawałnica mieczy. Stal i śnieg (2002) A Storm of Swords 8 sierpnia 2000 2002
Nawałnica mieczy. Krew i złoto (2002) 2002
Uczta dla wron. Cienie śmierci (2006) A Feast for Crows 17 października 2005 2006
Uczta dla wron. Sieć spisków (2006) 2006
Taniec ze smokami. Część I (2011) A Dance with Dragons 12 lipca 2011 2011
Taniec ze smokami. Część II (2012) 2012
Wichry zimy The Winds of Winter
A Dream of Spring

Podczas pisania Uczty dla wron okazało się, że objętość powstającej książki przekracza możliwości wydawnicze, dlatego Martin zdecydował się na jej podział. W ten sposób w Uczcie dla wron opisana została tylko część wydarzeń (z punktu widzenia tylko niektórych bohaterów), a pozostałe (dziejące się w tym samym czasie, tylko w innych miejscach) zostały opisane w Tańcu ze smokami[3].

Fabuła[edytuj]

Miejscem akcji Pieśni lodu i ognia jest fikcyjny świat, w którym pory roku mogą trwać kilka lat[4]. Około trzysta lat przed wydarzeniami z Gry o tron Siedem Królestw leżących na kontynencie Westeros zostało podbitych i zjednoczonych przez ród Targaryenów, który ujarzmił smoki. Kilkanaście lat przed pierwszą częścią powieści ostatni król z rodu Targaryenów, Aerys II, został zabity w wyniku rebelii sił wielkich lordów, dowodzonych przez młodego Roberta Baratheona. Po obaleniu Targaryenów Robert zostaje nowym królem. Ostatni potomkowie rodu Targaryenów – książę Viserys i jego młodsza siostra Daenerys – przebywają na wygnaniu na kontynencie Essos. Główny wątek powieści koncentruje się na wydarzeniach związanych z walką o władzę między wielkimi rodami Arrynów, Baratheonów, Greyjoyów, Lannisterów, Martellów, Starków, Tullych i Tyrellów oraz chęci odzyskania tronu przez Viserysa i Daenerys.

Każda z książek podzielona jest na rozdziały, w których sposób narracji ograniczony jest do punktu widzenia jednej postaci. Liczba „punktów widzenia” w danym tomie wynosi około dziesięciu. Często losy głównych bohaterów przeplatają się, nie wszystkie główne postacie pojawiają się jednak w każdym tomie.

Opowiadania[edytuj]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Data wydania

oryginału

Data wydania

polskiego

Uwagi
Blood of the Dragon[5] lipiec 1996 rozdziały poświęcone Daenerys w Grze o tron,

wydane jako nowela w magazynie Asimov's Science Fiction

Path of the Dragon[6] grudzień 2000 rozdziały poświęcone Daenerys w Nawałnicy mieczy,

wydane jako nowela w magazynie Asimov's Science Fiction

Arms of the Kraken[7] sierpień 2002 rozdziały poświęcone Żelaznym Wyspom,

wydane jako nowela w magazynie Dragon

Błędny rycerz The Hedge Knight[8] 25 sierpnia 1998 2001 opublikowane w antologii Legends

pod redakcją Roberta Silverberga,

później włączone do zbioru Rycerz Siedmiu Królestw

Wierny miecz The Sworn Sword[9] 30 grudnia 2003 2004 opublikowane w antologii Legends II

pod redakcją Roberta Silverberga,

później włączone do zbioru Rycerz Siedmiu Królestw

Tajemniczy rycerz The Mystery Knight[10]; 16 marca 2010 30 stycznia 2014 opublikowane w antologii Warriors

pod redakcją George’a R.R. Martina i Gardnera Dozoisa,

później włączone do zbioru Rycerz Siedmiu Królestw

Księżniczka i królowa The Princess and The Queen, or, The Blacks and The Greens[11] 3 grudnia 2013 26 stycznia 2015 opublikowane w antologii Niebezpieczne kobiety

pod redakcją George’a R.R. Martina i Gardnera Dozoisa

Książę łotrzyk The Rogue Prince, or, A King’s Brother[12] 17 czerwca 2014 16 listopada 2015 opublikowane w antologii Łotrzyki

pod redakcją George’a R.R. Martina i Gardnera Dozoisa

The Sons of the Dragon[13] 10 października 2017 opublikowane w antologii The Book of Swords

pod redakcją Gardnera Dozoisa

W opracowaniu pozostaje opowiadanie The She-Wolves/The She-Wolves of Winterfell, które miało zostać wydane w 2013 roku, zamiast niego wydano jednak The Princess and the Queen, a premiera The She-Wolves została przesunięta.

Serial telewizyjny[edytuj]

18 stycznia 2007 autor ogłosił, że stacja Home Box Office Inc zrealizuje pilot serialu opartego na cyklu Pieśni lodu i ognia[14].

2 marca 2010, po zrealizowaniu odcinka pilotażowego, stacja podjęła decyzję o produkcji pierwszej serii serialu, którego premiera odbyła się 17 kwietnia 2011[15]. Zdjęcia rozpoczęły się 26 lipca 2010. Większość scen była kręcona w Irlandii Północnej i na Malcie.

19 kwietnia 2011 stacja HBO podjęła decyzję o realizacji kolejnej serii. Jest ona oparta na wydarzeniach z drugiego tomu cyklu Pieśni lodu i ognia[16].

Po emisji drugiego odcinka drugiej serii zarząd HBO podjął decyzję o zrealizowaniu trzeciej serii. Ukazała się ona na wiosnę 2013 roku (31 marca w Stanach Zjednoczonych, 1 kwietnia w Polsce) na antenie HBO i jest oparta na pierwszym, oraz częściowo na drugim, tomie Nawałnicy mieczy.

Po emisji pierwszego odcinka trzeciej serii zarząd HBO oznajmił, że ukaże się czwarta seria, której pierwszy odcinek wyemitowany został 6 kwietnia 2014 (w Polsce 7 kwietnia). Do obsady dołączyli m.in. Indira Varma[17], Pedro Pascal[17] i Mark Gatiss. 12 kwietnia 2015 (w Polsce 13 kwietnia) został wyemitowany pierwszy odcinek piątego sezonu serialu, a 24 kwietnia 2016 (w Polsce 25 kwietnia) rozpoczęła się emisja sezonu szóstego[18].

16 lipca 2017 roku wyemitowano pierwszy odcinek siódmego sezonu serialu[19]. Ósmy sezon ma być ostatnim[20].

HBO planuje również nakręcić piloty 3 różnych seriali przedstawiających losy bohaterów przed Grą o Tron, oraz późniejsze. Po ich emisji stacja podejmie decyzje, które z nich zostaną nakręcone w formie całego serialu. (wg informacji HBO "może wszystkie trzy, a może żaden".)

Gry komputerowe[edytuj]

Na podstawie motywów z Pieśni lodu i ognia zrealizowano kilka gier komputerowych:

 • Blood of Dragons (2006) – gra z gatunku MUD, której akcja toczy się około 140 lat przed wydarzeniami z powieści, w czasach panowania króla Daerona I oraz jego podboju Dorne[21].
 • Gra o tron: Początek (2011) – strategiczna gra czasu rzeczywistego wydana przez Cyanide, pozwalająca graczowi na uczestnictwo w ponad 1000 lat historii zawartej w sadze i toczenie bitew oraz intryg między zwaśnionymi rodami Westeros[22].
 • Gra o tron (2012) – komputerowa gra fabularna oparta na Grze o tron. Gracz może wcielić się w dwóch nieistniejących w książkowym pierwowzorze bohaterów: Morsa Westforda – członka Nocnej Straży, oraz Alestera Sarwycka – wygnańca, który po piętnastoletniej tułaczce powraca do Westeros. Ponadto w grze można spotkać także znane z książek postacie[23].
 • Game of Thrones Ascent (2013) – komputerowa gra strategiczna, jako jedna z pierwszych tego typu zaprojektowana pod portale społecznościowe. Gracz przejmuje kontrolę nad jednym z pomniejszych rodów Westeros. Gra oferuje budowanie sojuszy, zdrady, małżeństwa, morderstwa i walkę o tytuł najpotężniejszego rodu Westeros[24].
 • Game of Thrones: A Telltale Games Series (grudzień 2014) – 7 grudnia 2013 zapowiedziano, że studio Telltale Games zajmie się produkcją gier opartych na serialu telewizyjnym[25].
 • Game of Thrones: Seven Kingdoms (w produkcji) – w lutym 2012 Bigpoint Games zapowiedziało rozpoczęcie prac nad grą MMORPG osadzoną w świecie Pieśni lodu i ognia. Produkcją zajmuje się studio Artplant, które wydało też między innymi Battlestar Galactica Online[26].

Inne produkty[edytuj]

Powstały również gra karciana[27], gra fabularna[28] oraz komiks[29] pod tytułem Gra o tron. Wydawnictwo Fantasy Flight Games wydało również dwie gry planszowe: Gra o tron (oryg. A Game of Thrones) w 2003 roku[30] i Bitwy Westeros (oryg. Battles of Westeros) w 2010 roku[31]. W oparciu o zamieszczone w książce opisy potraw powstała również książka kucharska Uczta lodu i ognia (oryg. Feast of Ice and Fire)[32].

20 marca 2007 George R.R. Martin ogłosił na swoim blogu, że udzielił licencji na produkcję replik broni ze świata Pieśni lodu i ognia firmie Jalic Inc. z Michigan pod nazwą Valyrian Steel[33]. W ofercie znalazły się między innymi: Długi Pazur – miecz półtoraręczny Jona Snowa, Lód – rodowy miecz dwuręczny Starków oraz młot bojowy Roberta Baratheona. Firma produkuje także repliki broni użytych w produkcji HBO, które wyglądem odbiegają od tych opisanych w powieści.

Przypisy

 1. Locus Award Nominees List (ang.)
 2. Reuters > With swords and suds, 'Game of Thrones' spurs sales for HBO (ang.)
 3. Locus online: George R.R. Martin: The Gray Lords (ang.)
 4. Westeros.pl: Klimat Westeros
 5. Blood of the Dragon, Asimov's Science Fiction (ang.)
 6. Path of the Dragon, Asimov's Science Fiction (ang.)
 7. Dragon, Arms of the Kraken (ang.)
 8. Amazon.com: Legends: Stories By The Masters of Modern Fantasy (ang.)
 9. weltbild.pl: Legendy II
 10. Warriors Review: The Mystery Knight by GRRM (ang.)
 11. DANGEROUS WOMEN ANTHOLOGY RELEASED (ang.)
 12. ROGUES RELEASED (ang.)
 13. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Sian Cain, New George RR Martin story The Sons of the Dragon due out this October, „The Guardian”, 1 lutego 2017, ISSN 0261-3077 [dostęp 2017-09-11] (ang.).
 14. HBO OPTIONS ICE & FIRE (ang.)
 15. WINTER IS COMING … TO HBO (ang.)
 16. HBO renews 'Game of Thrones' for second season! (ang.).
 17. a b Kolejna gwiazda „Rzymu” zagra w Grę o tron
 18. Zima nadeszła. Ale czy jest sens oglądać 6. sezon „Gry o tron”?. newsweek.pl, 2016-02-11. [dostęp 2016-04-08].
 19. ‘Game of Thrones’ Season 7 Premiere Shatters HBO Ratings Records. variety.com, 17.07.2016. [dostęp 1.08.2017].
 20. HBO Confirms ‘Game of Thrones’ Will End With Eighth Season. variety.com, 30.07.2016. [dostęp 1.08.2017].
 21. Blood of Dragons: FAQ – 1.1.4. Is this MUSH approved by George R.R. Martin? (ang.). www.westeros.org. [dostęp 2016-04-26].
 22. A Game of Thrones: Genesis (PC). Gry-Online. [dostęp 2016-04-08].
 23. Game of Thrones (PC). Gry-Online. [dostęp 2016-04-08].
 24. Game of Thrones Ascent iPad, iPhone, Android, Facebook (ang.). www.disruptorbeam.com. [dostęp 2016-04-08].
 25. Daniel Kłosiński: Telltale: licencja na „Grę o Tron” to „wieloletnia umowa na kilka tytułów”. Eurogamer, 2013-12-10. [dostęp 2013-12-10].
 26. Jon Cato: Artplant creates Game of Thrones MMO (ang.). MCV UK, 2012-03-02. [dostęp 2016-04-08].
 27. A Game of Thrones LCG: Fire Made Flesh (ang.)
 28. Amazon.com: A Game of Thrones: D20-Based Open Gaming RPG (ang.)
 29. GEORGE R.R. MARTIN'S A GAME OF THRONES (ang.)
 30. A Game of Thrones (first edition) (ang.)
 31. Battles of Westeros (ang.)
 32. http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2567/Uczta-lodu-i-ognia---Chelsea--Monroe-Cassel
 33. Not A Blog – Nothing Holds an Edge Like Valyrian Steel (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj]