Podlaski Oddział Straży Granicznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza
Logo POSG
Logo POSG
Komendant Oddziału płk SG Andrzej Rytwiński
Adres 15-370
Białystok
ul. Bema 100
brak współrzędnych
Koszary oddziału. 2012

Podlaski Oddział Straży Granicznej imienia gen. dyw. Henryka Minkiewicza (POSG) – jeden z dziesięciu oddziałów polskiej Straży Granicznej. Swoją siedzibę ma w Białymstoku, a ochrania odcinek granicy państwowej o długości 246,93 km z Republiką Białoruską. Ponadto w zasięgu działania POSG znajduje się odcinek o długości 104,28 km granicy wewnętrznej Unii Europejskiej (granica polsko-litewska).

Swym zasięgiem obejmuje województwo podlaskie.

W strukturze organizacyjnej Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonuje 16 placówek straży granicznej, z czego:

  • 13 na zewnętrznej granicy UE (w tym 6 o charakterze przejść granicznych),
  • 3 na wewnętrznej granicy UE

Przejścia graniczne[edytuj | edytuj kod]

Oddział Podlaski obejmuje terytorialnym zasięgiem działania strefę nadgraniczną na terenie województwa podlaskiego. Oddział na północy graniczy z Warmińsko-Mazurskim OSG, a na południu z Nadbużańskim OSG, ochraniając odcinek granicy z Republiką Litewską i Republiką Białorusi.

Ochraniany przez PoOSG odcinek granicy państwowej przebiega głównie lądem, przecinając duże kompleksy leśne Puszczy Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej. Ponadto strefa działania obejmuje obszar czterech parków narodowych: Białowieskiego, Biebrzańskiego, Narwiańskiego, Wigierskiego oraz parków krajobrazowych.

Na niektórych odcinkach granica przebiega wzdłuż rzek, kanałów i jezior tworzących obszary bagienne i torfowiska. W części odcinka z Litwą przebiega w terenie mocno pagórkowatym, zalesionym i trudno dostępnym.

Rzeźba i pokrycie terenu jest mocno zróżnicowane – różnica między najniżej i najwyżej położonym miejscem wynosi ponad 180 m.

Podlaski OSG funkcjonuje w jednym z najzimniejszych obszarów Polski (poza górskim), gdzie temperatury ujemne sięgają −30 °C, a liczba dni z zalegającą pokrywą śnieżną sięga 100 dni w ciągu roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]