Karpacki Oddział Straży Granicznej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Logo
Data utworzenia 16 maja 1991;
16 maja 2016
Data likwidacji 31 grudnia 2013
Siedziba Nowy Sącz
Komendant Oddziału płk SG
Stanisław Laciuga
Adres
ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5
33-301 Nowy Sącz
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Karpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Karpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Ziemia49°36′42,9″N 20°41′48,1″E/49,611917 20,696694
Strona internetowa

Karpacki Oddział Straży Granicznej imienia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – oddział Straży Granicznej ochraniający granicę polsko-słowacką na długości ok. 406 km. Siedziba Komendy Oddziału znajduje się w Nowym Sączu. Oddział został zlikwidowany 31 grudnia 2013 roku i reaktywowany 16 maja 2016 roku. Przywrócona jednostka obejmuje obszar województwa małopolskiego. W jej skład wchodzą placówki w Tarnowie, Zakopanem i Krakowie-Balicach[1][2].

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W dniu 7 maja 1991 roku Komendant Główny Straży Granicznej płk prof. dr hab. Marek Lisiecki wydał zarządzenie nr 021 na mocy którego z dniem 16 maja 1991 roku rozwiązano Karpacką Brygadę Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Jednocześnie na mocy tego zarządzenia został utworzony Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Decyzją nr 2 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 3 października 1991 roku nadano Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu imię „1 Pułku Strzelców Podhalańskich” oraz sztandar[3].

Zarządzeniem nr 64 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 2 listopada 2010 roku określono i wprowadzono symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[4].

Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2013 roku z dniem 31 grudnia 2013 roku Karpacki Oddział Straży Granicznej został zniesiony[5]. Jego kompetencje oraz zasięg terytorialny na odcinku granicy państwowej ze Słowacją przejął Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu, a w obiektach koszarowych utworzono Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Zarządzeniem nr 81 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 lipca 2016 roku, załącznik nr 3, określono i wprowadzono nowy symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[6].

2 czerwca 2017 roku Karpacki Oddział SG otrzymał imię „I Pułku Strzelców Podhalańskich” i sztandar[7].

Zasięg terytorialny[edytuj | edytuj kod]

Początkowy zasięg terytorialny Oddziału SG obejmował obszar od znaku granicznego I/202 wyłącznie, stanowiącego rozgraniczenie z odcinkiem służbowej odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, do znaku granicznego III/90 włącznie, stanowiącego rozgraniczenie z ówczesnym Beskidzkim Oddziałem SG w Cieszynie.

Z dniem 1 listopada 1998 roku, w związku z likwidacją Beskidzkiego Oddziału SG w Cieszynie, oddział przejął ochronę zachodniej części granicy polsko-słowackiej, od Babiej Góry po styk granic Polski, Słowacji i Czech. Zasięg terytorialny oddziału obejmował odcinek granicy państwowej od znaku granicznego I/202 wyłącznie do znaku granicznego III/201, tj. rozgraniczeniem ze Śląskim Oddziałem SG w Raciborzu. Długość odcinka granicy państwowej, którą ochraniał wówczas oddział wynosiła 399,2 km, z czego 312,7 km na terenie województwa małopolskiego i 86,5 km na terenie województwa śląskiego.

Z dniem 12 stycznia 2002 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował: województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr I/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka, województwo świętokrzyskie – w zakresie lotniczych przejść granicznych określonych w przepisach odrębnych[8].

Na dzień 1 stycznia 2005 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował wchodzące w skład województwa podkarpackiego powiat: jasielski, krośnieński, sanocki, leski (z wyłączeniem gminy Olszanica), miasto na prawach powiatu Krosno oraz z powiatu bieszczadzkiego część obszaru gminy Lutowiska położoną na zachód od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr I/1 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką przez punkt triangulacyjny 1114,9 do granicy gmin Cisna i Lutowiska, województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położoną na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka[9]. Zasięg terytorialny oddziału obejmował odcinek granicy państwowej o długości 541,062 km, z czego 319,49 km na terenie województwa małopolskiego, 134,14 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,43 km na terenie województwa śląskiego.

Z dniem 1 czerwca 2009 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował: wchodzące w skład województwa podkarpackiego powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki (bez gmin: Sanok, Zagórz, Tyrawa Wołoska), miasto na prawach powiatu Krosno, województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położonego na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka[10].

Z dniem 1 kwietnia 2011 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował: województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położonego na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka[11].

W terytorialnym zasięgu działania oddziału, terenowymi organami Straży Granicznej byli komendant oddziału, komendanci strażnic i granicznych placówek kontrolnych[12], a po reorganizacji w 2004 roku komendant oddziału i komendanci placówek[13].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Struktura organizacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w dniu 16 maja 1991 roku przedstawiała się następująco:

 • Komendant Oddziału;
 • Zastępca Komendanta Oddziału;
 • Starszy Radca Prawny;
 • Wydział Ochrony Granicy Państwowej;
 • Wydział Kontroli Ruchu Granicznego;
 • Wydział Dochodzeniowo-Śledczy;
 • Wydział Prezydialny;
 • Wydział Łączności i Informatyki;
 • Wydział Kadr i Szkolenia;
 • Wydział Finansów;
 • Wydział Techniki i Zaopatrzenia:
  • Kompania Zabezpieczenia
 • Kompania Odwodowa[a];
 • Kompania Odwodowa;
 • Samodzielna Kompania Odwodowa SG w Nowym Targu;
 • Służba Zdrowia.

w 1991 roku Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej podlegały[14]:

W 1995 roku utworzono:

Z dniem 1 grudnia 1998 roku z rozformowanego Beskidzkiego OSG, oddziałowi podporządkowano[16]:

Od 2003 roku funkcjonowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej regulowało Zarządzenia nr 34 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 24 września 2003 roku w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendzie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu (Dz.Urz. KGSG Nr 6, poz. 41, z 2005 roku Nr 4, poz. 18, z 2006 roku Nr 3, poz. 12 oraz z 2007 roku Nr 1, poz. 12, Nr 3, poz. 29 i Nr 5, poz. 50), zmienionego zarządzeniami nr 39 z dnia 23 maja 2008 roku, nr 63 z dnia 28 sierpnia 2008 i nr 85 z dnia 16 listopada 2009 roku[17].

Z dniem 1 stycznia 2005 roku od Bieszczadzkiego Oddziału SG, oddziałowi podporządkowano[m]:

Od 24 sierpnia 2005 roku w miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej[18].

Na dzień 1 stycznia 2010 roku w terytorialnym zasięgu służbowej działalności Karpackiego OSG funkcjonowało 8 placówek SG i 1 przejście graniczne[17]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W kwietniu 1996 roku na bazie funkcjonariuszy Kompanii Odwodowej, powstała Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.
 2. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Koniecznej.
 3. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Muszynie.
 4. W 2001 r. została przemianowana.
 5. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Niedzicy.
 6. a b Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Łysej Polanie.
 7. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Chyżnem.
 8. Ochronę jej odcinka przejęła Strażnica SG w Lipnicy Wielkiej.
 9. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Korbielowie.
 10. Ochronę jej odcinka przejęła PSG w Korbielowie.
 11. Oświadczenie MSWiA.
 12. a b Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Zwardoniu.
 13. Z dniem 1 stycznia 2005 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej, ochrona polsko–słowackiego odcinka granicy państwowej ochranianego dotychczas przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powierzona została Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu.→ Kozłowski 2008 ↓, s. 78.
 14. a b 1 czerwca 2009 roku przekazana do Bieszczadzkiego Oddziału SG.
 15. Ochronę odcinka przejęła PSG w Lipnicy Wielkiej.
 16. a b Ochronę odcinka przejęła PSG w Żywcu.
 17. Pod ochronę przejęła odcinki rozformowanych PSG w Korbielowie i Zwardoniu.
 18. a b Ochronę jej odcinka przejęła PSG w Zakopanem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie utworzenia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej (Dz.U. 2016 poz. 613).
 2. Przywrócenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (pol.). strazgraniczna.pl, 2016-05-16. [dostęp 2016-05-17].
 3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 września 1996 r. w sprawie określenia wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej oraz trybu nadawania tym jednostkom imion. (Dz.U. 1996 nr 113, poz. 541).
 4. Zarządzenie nr 64 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 2.11.2010 r. sprawie określenia wzorów symboli jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 11, poz. 53).
 5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2013 roku w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej (Dz. Urz. 2013.342).
 6. Zarządzenie nr 81 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 lipca 2016 roku w sprawie określenia wzorów symboli jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG 2016, poz. 79).
 7. Tradycji stało się zadość. KaOSG ma sztandar i imię (pol.). W: Starosądeckie.info [on-line]. starosadeckie.info, 2017-06-02. [dostęp 2017-06-10].
 8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2001 nr 152, poz. 1733).
 9. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2004 nr 219, poz. 2228).
 10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2009 nr 71, poz. 615).
 11. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2011 r. w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2011 nr 69, poz. 370).
 12. Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej Art. 5.1. Tekst ogłoszony (Dz.U. 1990 nr 78, poz. 462).
 13. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 września 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Straży Granicznej Art. 5.1.(Dz. Urz. 2014 poz. 1402).
 14. Łach 2013 ↓, s. 291.
 15. a b c d e f Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 grudnia 2002 r. zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
 16. Decyzja nr 277 MSWiA z dnia 5 sierpnia 1998 r. w sprawie likwidacji Beskidzkiego OSG.
 17. a b Zarządzenie nr 85 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 16 listopada 2009 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania regulaminów organizacyjnych komendom oddziałów Straży Granicznej (Dz. Urz. 2009.14 poz 87).
 18. Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.
 19. a b Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie dnia 23 marca 2004 r. (Dz.U. 2006 nr 79, poz. 547).
 20. Rozporządzenie MSWiA z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej (pol.). W: Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego Nowy Sącz [on-line]. lowisko.home.pl. [dostęp 2017-05-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]