Portal:Chrześcijaństwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Inne portale

Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Chrześcijaństwo w polskojęzycznej Wikipedii


Symbole religijne

Chrześcijaństwo (gr. Χριστιανισμóς , łac. Christianitas) – religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o mesjaństwie i synostwie Bożym Jezusa Chrystusa, jego męczeńskiej i odkupieńczej śmierci oraz zmartwychwstaniu. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia. Chrześcijaństwo jest największą religią na świecie. Liczbę wierzących w Chrystusa określa się na ok. 2,1 mld[1] ludzi (1/3 ludności świata)[2], biorąc pod uwagę wszystkie odłamy wchodzące w jej skład. Zgodnie z Dziejami Apostolskimi (11,26) w Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwić rozwój Wikipedii w omawianym zakresie.

Wszelkie sprawy dotyczące działalności tego portalu omówić można na stronie jego dyskusji.


Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.

Wiadomości ekumeniczne

Gnome globe current event.svg
 • 21 marca 2016 - Kard. Parolin spotkał się z bułgarskim patriarchą prawosławnym[3].
 • 20 kwietnia 2015 - Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych Francji statystycznie codziennie zgłaszane są na policje dwa akty profanacji chrześcijańskich miejsc kultu i cmentarzy. Podobnie jest w Belgi[4].
 • 19 kwietnia 2015 - Watykan upomina się o kobiety gwałcone na wojnie[5].
 • 22 kwietnia 2013 - dwaj chrześcijańscy biskupi: Paweł (Yazigi) z prawosławnego Patriarchatu Antiochii oraz Yuhanna Ibrahim z Kościoła Syryjskiego zostali porwani na przedmieściach Aleppo[6]
 • 25 marca 2013 - Bartłomiej zaprosił Franciszka na wspólną pielgrzymkę do Ziemi Świętej[7].


Artykuł miesiąca

Nuvola apps bookcase.png
Trójca Święta (ikona Rublowa)

Trójca Świętaikona Andrieja Rublowa, powstała dla ławry Troicko-Siergijewskiej (klasztoru w Siergiejewskim Posadzie założonego przez św. Sergiusza z Radoneża). Obecnie znajduje się w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Rosyjski teolog prawosławny Paul Evdokimov uznał ikonę za jeden z najdoskonalszych przejawów syntezy teologicznej.

Ikona ta, niekiedy zwana Trójcą Starotestamentową lub Gościnnością Abrahama, oparta jest na historii biblijnej o wizycie u Abrahama trzech aniołów, którzy przepowiedzieli narodziny pierworodnego syna (Rdz 18,1–15). Rublow, zgodnie z kanonem teologii patrystycznej (św. Cyryl, św. Ambroży, św. Maksym Wyznawca, św. Jan z Damaszku), przedstawił w owych aniołach symbol Trójcy Świętej. Rublow oczyścił scenę z wątków historycznych, eliminując wszelkie postaci i pozostawiając tylko aniołów, nadając znaczenie ponadczasowe. W scenie gościnności nie ma Abrahama i Sary. Jest dom, drzewo i skała. Na stole znajduje się czasza – symbol kielicha. Ikona wyraża ideę jedności człowieka z Bogiem oraz jedność między ludźmi – na wzór Trójcy Świętej. Rublow zaakcentował ideę, która była bliska św. Sergiuszowi z Radoneża.

Zobacz więcej...

Postać

P vip.svg
Gerhard Hirschfelder

Gerhard Franziskus Johannes Hirschfelder (ur. 17 lutego 1907 w Kłodzku, zm. 1 sierpnia 1942 w KL Dachau) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, był niemieckim ksiądzem rzymskokatolickim, duszpasterzem młodzieży związanym z ziemią kłodzką i przeciwnikiem narodowego socjalizmu. W kazaniach otwarcie występował przeciw narodowym socjalistom, broniąc zasad wiary chrześcijańskiej i Krzyża Świętego przed bezczeszczeniem. Rozwijał katolickie organizacje młodzieżowe, które miały zapobiec szerzeniu się ideologii narodowosocjalistycznej. Zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Proces beatyfikacyjny Gerharda Hirschfeldera otwarty został 19 września 1998 mszą św. w katedrze w Münster koncelebrowaną przez bpa Joachima Reinelta ordynariusza diecezji Miśni i Drezna. 27 marca 2010 papież Benedykt XVI uznał śmierć duchownego za śmierć męczeńską. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 19 września 2010 w katedrze w Münster pod przewodnictwem kardynała Joachima Meisnera urodzonego we Wrocławiu.

Zobacz więcej...

Strony przeglądowe

Poznaj chrześcijaństwo. Wybrane zagadnienia związane z chrześcijaństwem.

Teologia · Moralność · Etyka · Papież · Jezus Chrystus · Bóg · Restoracjonizm · Anabaptyzm · Protestantyzm · Anglikanizm · Katolicyzm · Prawosławie · Orientalna Ortodoksja · Asyryjski Kościół Wschodu · Maria z Nazaretu · Święty · Trójca Święta · Stary Testament · Nowy Testament · Kanon · Księgi deuterokanoniczne · Apokryfy · Septuaginta · Wulgata · Dekalog · Kazanie na górze · Polskie przekłady Biblii · Stworzenie świata · Zbawienie · Uświęcenie · Theosis · Nabożeństwo · Liturgia · Sakramenty · Eschatologia · Apologetyka · Sobory powszechne · Chrystianizacja · Schizma wschodnia · Krucjaty · Reformacja · Antytrynitaryzm · Augustianizm · Tomizm · Ikonografia · Arminianizm · Episkopalizm · Prezbiterianizm · Kongregacjonalizm

Świątynia

Labarum.svg
Katedra św. Michała (chiń.: 圣弥爱尔大教堂; pinyin: Shèng Mí’ài’ěr dà jiàotáng) – katedra katolicka, znajdująca się przy ulicy Zhongshan w dzielnicy Shinan w chińskim mieście Qingdao, największy kościół w mieście.
Katedra św. Michała w Qingdao

Początki świątyni wiąże się wg legendy z pobytem św. Wojciecha w Wyszogrodzie w kwietniu 997 roku. Miał on wówczas, podczas podróży z misją chrystianizacyjną do Prusów, zatrzymać się na kilka dni u miejscowego komesa, nauczać, chrzcić i poświęcić niewielką, nowo wybudowaną kaplicę pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Legenda ta znajduje odzwierciedlenie w dokumentach kościelnych z XVI wieku[8]. Co prawda nie istnieją żadne naukowe dowody, które potwierdzałyby istnienie grodu już pod koniec X wieku, ale jednocześnie można wykazać, że niezależnie od wyboru drogi św. Wojciecha do Prus – lądowej lub wodnej (Wisłą) – Wyszogród (gród lub osada) leżał na jego trasie[9].

Kościół wyszogrodzki, opuszczony w XV wieku, stał jeszcze ponad 150 lat na otwartym polu w pobliżu Wisły. Wizytator parafii z 1582 r. opisał go jako opuszczony, zrujnowany i otwarty, pełniący rolę zagrody dla zwierząt. Obok kościoła znajdował się stary cmentarz i kostnica. Mimo tego w końcu XVI w. w kościele odbywały się trzy msze św. w roku. Były to msze odpustowe, lecz nie wiadomo kiedy się odbywały[10]. Przyczyny ruiny kościoła należy upatrywać w przeniesieniu centrum życia parafialnego z Wyszogrodu do Fordonu[11].

Ostatnie wzmianki o kościele pochodzą z wizytacji w 1763 r. W świetle tego źródła świątynia już nie nadawała się do użytku, przedstawiała obraz rumowiska. Przy kościele zachowanych było szereg grobów oraz kostnica częściowo drewniana, lecz do momentu przeprowadzenia wizytacji na tym terenie nie chowano zmarłych. Resztki elementów świątyni przetrwały do XIX wieku[11].

Zaproponuj artykuł


Kategorie artykułów

Pokrewne portale

ReligijneSymbole.svg
Star of David.svg
Emblem of the Papacy SE.svg
OrthodoxCross.svg
Lutherrose.svg
Religioznawstwo Judaizm Katolicyzm Prawosławie Protestantyzm
Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
SaintIcon.PNG
StAnthony.jpg
Biblia Święci Zakony

Wikiprojekty

Ichthus.svg
Open bible 01 01.svg
ReligijneSymbole.png
Herb sac.svg
Projekt Chrześcijastwo Projekt Biblia Projekt Religioznawstwo Projekt Pallotyni

Przypisy

 1. Adherents.com: Major Religions Ranked by Size. [dostęp 2009-05-05].
 2. Hinnells, The Routledge Companion to the Study of Religion, p. 441.
 3. Kard. Parolin spotkał się z bułgarskim patriarchą prawosławnym Neofitem. Radio Watykańskie, 2016-03-21. [dostęp 2016-06-26].
 4. Plaga profanacji w Belgii: tyle samo, co we Francji, choć kraj dużo mniejszy. Radio Watykańskie, 2015-04-21. [dostęp 2015-04-23].
 5. ONZ: Watykan upomina się o kobiety gwałcone na wojnie. Radio Watykańskie, 2015-04-19. [dostęp 2015-04-19].
 6. Report links kidnapers of Aleppo bishops to Boston bombers
 7. Bartłomiej I: jedność Wschodu i Zachodu jest możliwa. Radio Watykańskie, 2013-03-25. [dostęp 2013-04-07].
 8. Pastuszewski Stefan. Jan Paweł II w Bydgoszczy. Instytut Wydawniczy Świadectwo, Bydgoszcz 1999
 9. Umiński Janusz: Wyszogród na szlaku św. Wojciecha. In. Ziemia Gdańska Rocznik Krajoznawczy PTTK t.III, 2004
 10. odpust św. Magdaleny przypada 22 lipca
 11. a b Zyglewski Zbigniew: Wyszogrodzki kościół i grodzisko w XIV-XVIII wieku: Promotio Historica. Zbiór prac adiunktów Instytutu Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy pod red. Z. Biegańskiego: 1998

Uwagi