Robert Biedroń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Biedroń
Robert Biedroń Sejm 2014.JPG
Robert Biedroń (2014)
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1976
Rymanów
Prezydent Słupska
Okres od 6 grudnia 2014
Poprzednik Maciej Kobyliński
Poseł VII kadencji Sejmu
Okres od 8 listopada 2011
do 8 grudnia 2014
Przynależność polityczna Twój Ruch
Odznaczenia
Kawaler Narodowego Orderu Zasługi (Francja)

Robert Biedroń (ur. 13 kwietnia 1976 w Rymanowie[1]) – polski polityk, działacz na rzecz osób LGBT i publicysta. Założyciel i w latach 2001–2009 prezes Kampanii Przeciw Homofobii, od 2011 do 2014 poseł na Sejm VII kadencji, od 2014 prezydent Słupska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 13 kwietnia 1976 w Rymanowie[1], a wychował w Krośnie[2][3]. Jest synem Heleny i Zdzisława. Ma dwóch młodszych braci i młodszą siostrę[3]. Jego matka należała do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a ojciec do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[2].

Jego rodzice postanowili zapisać go do technikum hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych, ponieważ uczono tam trzech języków obcych naraz (francuskiego, rosyjskiego i angielskiego), a Robert Biedroń wykazywał zainteresowanie językami obcymi. W 1991 wyjechał do Ustrzyk Dolnych i zamieszkał w internacie. W czasie swojego pobytu w tej miejscowości uświadomił sobie, że jest homoseksualistą. Jak wspominał, w szkole twierdzono, że homoseksualizm jest zboczeniem, zaburzeniem i grzechem, na skutek czego przeżywał kryzys psychiczny, a nawet miewał myśli samobójcze[2][3][4].

W 1995, w czasie swojego pobytu w Berlinie, zapoznał się z działalnością organizacji LGBT Manometer. Wtedy postanowił zająć się działalnością społeczną na rzecz mniejszości seksualnych[3]. Technikum ukończył w następnym roku. Następnie rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie[5][6]. W czasie studiów był działaczem Stowarzyszenia Lambda[2]. W 1998 zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, przystąpił również do jej organizacji młodzieżowej. Po przekształceniach partyjnych został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej[7][8]. W 2003 uzyskał tytuł zawodowy magistra nauk politycznych[1].

Podjął również studia doktoranckie na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, których nie ukończył[1][4][5][6]. Został absolwentem Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W czasie swojego pobytu w Ustrzykach Dolnych zdobył uprawnienia przewodnika górskiego[4][5][6]. Deklaruje znajomość języków angielskiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego[9].

Działalność społeczna i publicystyczna[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Nowak i Robert Biedroń na Paradzie Równości pod Sejmem RP w Warszawie, 2003

Po ukończeniu studiów wyjechał na rok do Londynu, gdzie działał w organizacji OutRage!, działającej na rzecz praw osób LGBT[2].

Jesienią 2000 wraz z krytykiem filmowym i pisarzem Bartoszem Żurawieckim podjął inicjatywę utworzenia organizacji, która za cel obierze sobie walkę ze stereotypami oraz uprzedzeniami wobec gejów i lesbijek. 11 września 2001 założył ogólnopolską organizację pozarządową o nazwie Kampania Przeciw Homofobii i przez osiem lat pełnił funkcję jej prezesa[10][4]. 1 maja 2001 wraz z Piotrem Ikonowiczem, jako jedyni aktywni politycy, wziął udział w pierwszej w Polsce Paradzie Równości[11]. 9 lutego 2009 ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska prezesa KPH, pozostając członkiem jej zarządu[10][4][12].

W 2007 wydał książkę popularnonaukową Tęczowy elementarz, poruszającą kwestie związane z LGBT. Wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by jego książkę zakwalifikować jako lekturę uzupełniającą w szkołach średnich, wzbudzając tą inicjatywą krytykę ze strony polityków[13].

Od 2009 był prezesem Instytutu Podkarpackiego, zrzeszenia powołanego dla rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych[4]. Współpracował jako konsultant różnych organizacji praw człowieka z Polski i zagranicy. Był fundatorem fundacji Instytutu Myśli Demokratycznej, członkiem rady programowej Zielonego Instytutu, przewodniczącym rady Fundacja Trans-Fuzja, członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika i członkiem rady Fundacji Równość. Był także ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych i członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn oraz doradcą wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej[4][14][15][16].

Zajmował się działalnością publicystyczną, jego teksty ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Polityce” i „Rzeczpospolitej[5]. Prowadził też własne wydawnictwo AdPublik[4].

Działalność polityczna do 2014[edytuj | edytuj kod]

Robert Biedroń na Paradzie Równości w Warszawie, 2009
Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Robert Biedroń w czasie akcji Deti-404, 2013

W wyborach samorządowych w 2002 kandydował z listy SLD-UP do Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Startował w okręgu nr 3 obejmującej dzielnicę Mokotów. Otrzymał w tych wyborach 451 głosów, nie uzyskując mandatu[17].

W 2005 był kandydatem do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w wyborach parlamentarnych. Bez powodzenia startował wówczas z 4. miejsca listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu nr 19 w Warszawie. Otrzymał 1686 głosów (0,22% głosów ważnych w okręgu)[18]. W tym samym roku wystąpił z SLD[12], pozostając od tego czasu osobą bezpartyjną[19].

W 2011 ponownie zamierzał wziąć udział w wyborach parlamentarnych z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak zrezygnował w sierpniu tegoż roku. Motywował to tym, iż zaproponowano mu słabe miejsce na liście wyborczej mimo odmiennych wcześniejszych deklaracji. Przedstawiciel SLD stwierdził jednak, że Robert Biedroń nie był brany pod uwagę jako kandydat SLD z uwagi na toczące się postępowanie karne[12][20][21]. W tym samym miesiącu Janusz Palikot, który przygotowywał właśnie własne listy wyborcze w ramach komitetu wyborczego powołanego wówczas Ruchu Palikota, ogłosił prowadzenie rozmów m.in. z założycielem KPH[22]. 18 sierpnia ogłoszono, że Robert Biedroń otworzy listę wyborczą Ruchu Palikota w okręgu wyborczym nr 26 w Gdyni[21].

Ruch Palikota zdobył w tym okręgu 9,53% głosów, zajmując 4. miejsce. Robert Biedroń otrzymał 16 919 głosów, co stanowiło 3,73% wszystkich głosów ważnych i 39,11% głosów oddanych na listę RP w Gdyni. Uzyskał mandat poselski jako jedyny kandydat Ruchu Palikota w tym okręgu[23]. Został tym samym pierwszą osobą wybraną do polskiego parlamentu, otwarcie deklarującą orientację homoseksualną[24].

W Sejmie VII kadencji należał do Klubu Parlamentarnego Ruchu Palikota. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia tej formacji, został członkiem KP Twój Ruch[1]. Jako poseł zgłosił ponad 100 interpelacji, dotyczących m.in. spraw osób LGBT, praw człowieka, równości kobiet i mężczyzn, polityki zagranicznej, a także ochrony zwierząt[2]. Był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jak też dwóch parlamentarnych zespołów, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych[1]. W trakcie kadencji miał blisko 140 wystąpień, wziął udział w 83% głosowań. Reprezentował Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i to się pokrywało z głosowaniami[1][9].

Jego mandat wygasł 8 grudnia 2014 w związku z wybraniem na funkcję prezydenta miasta Słupska[1]. W sejmie zastąpił go Jarosław Gromadzki[25].

Wybory samorządowe w 2014[edytuj | edytuj kod]

Na początku września 2014 Robert Biedroń wyraził chęć kandydowania na prezydenta Słupska, gdy urzędujący wówczas prezydent Maciej Kobyliński ogłosił rezygnację z ubiegania się o kolejną kadencję[26]. W trakcie kampanii zarzucano mu, że nie miał żadnych powiązań z miastem (przeprowadził się do niego w październiku 2014). Polityk określał ten stan jako swoją zaletę, wcześniej zarzucał dotychczasowemu prezydentowi m.in. nepotyzm i kumoterstwo[27][28].

Wystartował ostatecznie jako kandydat niezależny z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Roberta Biedronia „Nareszcie Zmiana”. Jego komitet wystawił także kandydatów do rady miasta, dwóch jego przedstawicieli uzyskało mandaty radnych[29]. Jako największe problemy Słupska wskazywał zadłużenie, niskie nakłady na inwestycje, wydatki na oświatę i organizacje pozarządowe oraz małe pozyskiwanie środków unijnych. Deklarował zwiększenie rezerw budżetowych miasta i inwestycje w zieloną technologię, a także dokończenie budowy aquaparku Trzy Fale[27] oraz odpartyjnienie miasta[30]. Kandydował z hasłem wyborczym „Nadeszła zmiana”, zapowiadając zamiar sprawowania urzędu przez dwie kadencje[31][28].

W I turze zagłosowało na niego 5972 osób, co stanowiło 20,34% wszystkich głosów ważnych. Przeszedł do II tury z posłem PO Zbigniewem Konwińskim, który zdobył 29,09% głosów. W drugiej turze zdobył 15 308 głosów (57,08%), wygrywając tym samym wybory[32].

Prezydent Słupska[edytuj | edytuj kod]

Robert Biedroń w 2018

Po objęciu stanowiska na swoich zastępców powołał Krystynę Danilecką-Wojewódzką, długoletnią dyrektorkę liceum ogólnokształcącego i radną[33], a także radnego sejmiku z Platformy Obywatelskiej Marka Biernackiego[34].

Po objęciu urzędu zapowiedział politykę oszczędzania (miasto na początku jego kadencji było zadłużone na ponad 300 milionów złotych)[35][9]. Uzyskał rozgłos, gdy zrezygnował z samochodu służbowego (na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej) i odebrał urzędnikom miejskim dodatki na benzynę[36]. Na jego wniosek rada miasta obniżyła jego pensję z ponad 12 do 10 tysięcy złotych[37]. Sam obniżył pensje członkom zarządów spółek komunalnych, ograniczył liczbę członków organów tych przedsiębiorstw[36]. Zlikwidował agencję Ziemia Słupska i Agencję Promocji Regionu, a także stanowisko rzecznika prasowego[36][38][39], jako organ doradczy powołał działającą społecznie Radę Prezydencką[40]. Według opublikowanych danych z maja 2016 dochody miasta przekroczyły w tym czasie jego wydatki[41].

W ramach polityki mieszkaniowej zainicjował program inwentaryzacji lokali, który doprowadził do ujawnienia w 2015 około 150 pustostanów[42], z których ponad 100 zostało w tymże roku wyremontowanych[43]. Jednocześnie w 2015 podpisał zarządzenie przewidujące wzrost czynszów za najem lokali komunalnych[44]. W 2016 wprowadził także abolicję dla osób zalegających z płatnościami czynszowymi[45].

Jednym z powodów gospodarczych problemów zarządzanego przez Roberta Biedronia miasta okazała się sprawa aquaparku Trzy Fale. Budowa tego obiektu została zainicjowana w oparciu o umowę, którą podpisał poprzedni prezydent Maciej Kobyliński z przedsiębiorstwem Termochem. W 2013 ze względu na opóźnienia zerwano umowę z dotychczasowym wykonawcą. Do 2015 miasto wyłożyło na budowę ponad 70 milionów złotych, a obiekt został wówczas skończony w 70%. W związku z brakiem postępów Unia Europejska zażądała zwrotu dofinansowania[35][46]. W czerwcu 2015 w postępowaniu sądowym zasądzono odszkodowanie na rzecz Termochemu, łącznie należności na rzecz tej firmy wyniosły około 20 milionów złotych. Prezydent Słupska zaproponował wówczas sprzedaż aquaparku, partnerstwo publiczno-prywatne lub dokończenie inwestycji przez miasto[47][48], wystąpił również o bezzwrotne wsparcie finansowe do ówczesnej premier Ewy Kopacz[35]. W tym czasie dokonano też przesunięć w budżecie miasta na potrzeby spłaty zobowiązań[35]. W lipcu 2015 rada miasta zdecydowała, że budowa będzie kontynuowana przez miejską spółkę Trzecia Fala[38]. W tym samym miesiącu doszło do ugody z Termochemem, w wyniku czego przedsiębiorstwo zrezygnowało z części swoich roszczeń[49].

Postępowania sądowe[edytuj | edytuj kod]

W 2003 wytoczył proces o zniesławienie przewodniczącej elbląskiego oddziału stowarzyszenia Rodzina Polska Dorocie Ekes, która w komentarzu dla gazety „Nasz Dziennik” m.in. określiła homoseksualizm jako chorobę, a także stwierdziła, że jest on „przewrotem poglądów i zagrożeniem dla zdrowej rodziny”[50]. Sam Robert Biedroń został oskarżony w postępowaniu karnym o znieważenie uczuć religijnych, gdy – w reakcji na tę wypowiedź – stwierdził, że słowa te oddają „w pełni faszystowsko-nacjonalistyczno-katolicki charakter nagonki na środowisko homoseksualistów”. Ostatecznie w październiku 2006 Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił go od popełnienia zarzucanego mu czynu[51].

11 listopada 2010 brał udział w kontrmanifestacji zorganizowanej celem zablokowania pierwszego Marszu Niepodległości. Po tym, jak doszło do starć między manifestującymi, znalazł się w gronie zatrzymanych przez funkcjonariuszy policji pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej jednego z policjantów (miał m.in. próbować wyrwać mu pałkę, a potem uderzyć nią funkcjonariusza w twarz). W 2011 prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście skierował przeciwko niemu akt oskarżenia w tej sprawie[52][53]. Robert Biedroń nie przyznał się do sprawstwa. Twierdził, iż sam wówczas został pobity przez policjantów[52] – śledztwo w sprawie domniemanego przekroczenia przez nich uprawnień zostało jednak prawomocnie umorzone[54].

We wrześniu 2014 sąd rejonowy uniewinnił go od popełnienia zarzucanego mu czynu[55]. Apelacje prokuratora i oskarżyciela posiłkowego (pokrzywdzonego policjanta) nie zostały uwzględnione – sąd okręgowy w lutym 2015 zaskarżony przez nich wyrok utrzymał w mocy[56].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2002 jest związany z Krzysztofem Śmiszkiem, doktorem nauk prawnych, prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i działaczem KPH[2].

Deklaruje się jako ateista[57].

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Opowiada się za likwidacją Senatu, powiatów i straży miejskiej[58]. Wizję państwa narodowego określa jako niemożliwą w XXI wieku w obliczu globalizacji[59] (podkreśla jednak swoje przywiązanie do wartości narodowych[60]). Stwierdził, że polityka pro-imigracyjna mogłaby się przysłużyć Polsce ekonomicznie[61]. W trakcie kryzysu migracyjnego w 2016 wyraził gotowość do przyjęcia uchodźców w zarządzanym przez siebie mieście[59][62].

Opowiada się za sekularyzmem, jest przeciwny finansowaniu religii ze środków publicznych[63]. Jako poseł opowiadał się za depenalizacją posiadania niewielkich ilości marihuany[64]. Jest zwolennikiem wprowadzenia w Polsce waluty euro[65].

Jest zwolennikiem legalizacji małżeństw osób tej samej płci i dopuszczalności adopcji dzieci przez pary homoseksualne[66]. Popiera także inne inicjatywy zwiększające uprawnienia osób LGBT (np. rejestrowane związki partnerskie)[67]. Uważa, że osoby LGBT powinny być tak samo chronione przed aktami nienawiści jak mniejszości narodowe czy etniczne[2][68].

Wyniki wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
2002 KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy Rada miasta Warszawy IV kadencji nr 3 451 (0,60%)N[17]
2005 Sojusz Lewicy Demokratycznej Sejm V kadencji nr 19 1686 (0,22%)N[18]
2011 Ruch Palikota Sejm VII kadencji nr 26 16 919 (3,99%)T[23]
2014 KWW Roberta Biedronia „Nareszcie Zmiana” Prezydent miasta Słupska 5972 (20,34%)N[69]
15 308 (57,08%)T[32]

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Robert Biedroń na spotkaniu autorskim w bydgoskiej galerii handlowej Focus Mall, 2017

W 2016 został kawalerem francuskiego Narodowego Orderu Zasługi[14].

W 2014 tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów, podkreślając pracowitość, kulturę i duży wkład w prace komisji sprawiedliwości[70]. W 2015 wyróżniony Nagrodą Radia Tok FM im. Anny Laszuk[71], a w 2016 został laureatem Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet[72]. Nagradzany również przez organizacje LGBT m.in. Tęczowym Laurem (2000) i tytułem „Człowieka Tęczy” (2004)[73].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Nieerotyczny dotyk. O hipokryzji i homofobii kościoła katolickiego w Polsce, [w:] Homofobia po polsku!, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2004.
 • Polityka, Edukacja, Internet, Służba zdrowia, Kościół katolicki, Sport, [w:] Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2005 i 2006, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Warszawa 2007, s. 37–88.
 • Tęczowy elementarz, Wydawnictwo AdPublik, Warszawa 2007, ​ISBN 978-83-926199-0-1​.
 • Pracownia Monitoringu i Rzecznictwa Prawnoczłowieczego (red.), Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2008.
 • Pod prąd (wywiad rzeka udzielony Magdalenie Łyczko), Edipresse Polska, Warszawa 2016.
 • Włącz DEMOkrację, Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2018.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 2016-08-05].
 2. a b c d e f g h Ewa Siedlecka: Żelazny facet. Kim jest Robert Biedroń?. wyborcza.pl, 2014-12-06. [dostęp 2016-08-05].
 3. a b c d Jak on to zrobił?. replika-online.pl, 2015-01-28. [dostęp 2016-08-05].
 4. a b c d e f g h Michał Jachym: W Bieszczadach można się zakochać. naszepołoniny.pl. [dostęp 2016-08-05].
 5. a b c d O mnie. robertbiedron.pl. [dostęp 2016-08-05].
 6. a b c Paweł Kuś: Pytamy kandydatów na prezydenta: Robert Biedroń. pozytywniaktywni.pl, 2014-11-11. [dostęp 2016-08-05].
 7. Odważny gej z SLD. zw.com.pl, 2002-09-12. [dostęp 2016-08-05].
 8. Robert Biedroń: Pół życia straciłem na SLD. se.pl, 2011-08-27. [dostęp 2016-08-07].
 9. a b c Michał Gostkiewicz: 'Bezbożnik'. Robert Biedroń dla Gazeta.pl o religii, miłości i rządach w Słupsku. 2015-06-03. [dostęp 2016-08-05].
 10. a b Robert Biedroń nie będzie już prezesem KPH – Kampania Przeciw Homofobii. kph.org, 2009-02-09. [dostęp 2016-08-05].
 11. Historia Parady Równości. paradarownosci.eu, 2013-05-07. [dostęp 2016-08-07].
 12. a b c Agata Nowakowska, Dominika Wielowieyska: Oszukani otwierają usta. wyborcza.pl, 2011-08-28. [dostęp 2016-08-07].
 13. Anna Monkos: Elementarz o gejach i lesbijkach lekturą szkolną?. dziennik.pl, 2007-11-26. [dostęp 2016-08-10].
 14. a b Zagajewski i Biedroń odznaczeni przez Francuzów. tvn24.pl, 2016-07-20. [dostęp 2016-07-20].
 15. Zespół Zielonego Instytutu. zielonapolityka.pl. [dostęp 2016-08-07].
 16. Fundacja Replika (KRS: 0000276199, NIP: 5252396017, Regon: 140939674). 2015-09-16.
 17. a b Dane o kandydatach na radnych rady miasta w okręgu – Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-05].
 18. a b Wyniki głosowania: Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. wybory2005.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-05].
 19. Archiwum TVP Kraków: Robert Biedroń (Ruch Palikota). krakow.tvp.pl, 2012-02-19. [dostęp 2016-08-10].
 20. Kolejne odejście z list SLD. Teraz Biedroń. wyborcza.pl, 2011-08-10. [dostęp 2016-08-06].
 21. a b Biedroń u Palikota. Chce rozbijać beton. newsweek.pl, 2011-08-18. [dostęp 2016-08-06].
 22. Leszczyński, Kotliński, Biedroń? Palikot przedstawia listy. newsweek.pl, 2011-08-16. [dostęp 2016-08-06].
 23. a b Biedroń Robert: Wyniki głosowania w okręgu sejmowym nr 26 w podziale na obwody. wybory2011.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-06].
 24. Ewa Siedlecka: Pierwszy gej RP: Jestem dumny z nas wszystkich. wyborcza.pl, 2011-10-10. [dostęp 2016-08-10].
 25. Poseł Jarosław Gromadzki w miejsce Roberta Biedronia. wyborcza.pl, 2014-12-01. [dostęp 2016-08-10].
 26. Zbigniew Marecki: Maciej Kobyliński: Nie będę już kandydował na prezydenta miasta. gp24.pl, 2014-08-13. [dostęp 2016-08-06].
 27. a b Ewelina Potocka: Robert Biedroń kandyduje na stanowisko prezydenta Słupska. onet.pl, 2014-09-08. [dostęp 2016-08-06].
 28. a b Robert Biedroń przeprowadził się do Słupska, żeby zostać prezydentem. polskieradio.pl, 2014-10-20. [dostęp 2016-08-06].
 29. Zbigniew Marecki: Poseł Robert Biedroń będzie kandydował na prezydenta Słupska. gp24.pl, 2014-08-21. [dostęp 2016-08-06].
 30. Biedroń porządzi Słupskiem. „Będę skromnym prezydentem, zamienię limuzynę na rower”. tvn24.pl, 2014-12-01. [dostęp 2016-08-06].
 31. W 2020 głosują na Biedronia. Jest ich już blisko 35 tysięcy. newsweek.pl, 2015-05-28. [dostęp 2016-08-05].
 32. a b Wybory Burmistrza – II tura: Słupsk. samorzad2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-06].
 33. Krystyna Danilecka Wojewódzka – pierwsza kobieta wiceprezydent w historii Słupska. radiogdansk.pl, 2014-12-10. [dostęp 2016-08-10].
 34. Biedroń wyciąga rękę do PO? Marek Biernacki wiceprezydentem Słupska. tvn24.pl, 2015-01-07. [dostęp 2016-08-10].
 35. a b c d Słupsk zbankrutuje przez park wodny? Robert Biedroń: cięcia są nieuniknione. wp.pl, 2015-06-23. [dostęp 2016-08-06].
 36. a b c Marcin Napierała: Urzędnicy Biedronia będą pedałować. miasto.koszalin.pl, 2015-03-11. [dostęp 2016-08-10].
 37. Przemysław Woś: Jak Biedroń poradził sobie z budżetem? „Nie zadłużałem miasta”. Radni PiS oponują: „A gdzie inwestorzy”?. radiogdansk.pl, 2016-06-29. [dostęp 2016-08-10].
 38. a b Tomasz Staśkiewicz: Robert Biedroń zwolnił rzecznika, a na promocję Słupska wydaje 0 zł. I tak przyciąga inwestorów. innpoland.pl, 2016-07-18. [dostęp 2016-08-10].
 39. Robert Biedroń „wietrzy” słupski ratusz. „Straciłem zaufanie do urzędników”. radiogdansk.pl, 2015-01-12. [dostęp 2016-08-10].
 40. Zbigniew Marecki: 26 osób za darmo będzie doradzać prezydentowi Robertowi Biedroniowi. gp24.pl, 2015-03-11. [dostęp 2016-08-10].
 41. Biedroń publikuje na Facebooku finanse miasta. Ludzie zachwyceni. wprost.pl, 2016-08-04. [dostęp 2016-08-10].
 42. Przemysław Woś: Urzędnicy Roberta Biedronia znaleźli w Słupsku kolejnych 70 pustych mieszkań. radiogdansk.pl, 2016-03-01. [dostęp 2016-08-10].
 43. Zbigniew Marecki: Do końca roku władze Słupska wyremontują 105 mieszkań komunalnych i socjalnych. gp24.pl, 2015-11-02. [dostęp 2016-08-10].
 44. Ewelina Potocka: Słupsk: prezydent Biedroń podniesie czynsze za mieszkania komunalne. onet.pl, 2015-01-23. [dostęp 2016-08-10].
 45. Abolicja czynszowa w Słupsku. Od dziś można składać wnioski. portalsamorzadowy.pl, 2016-02-02. [dostęp 2016-08-10].
 46. Maciej Sandecki: Słupsk na krawędzi bankructwa. Biedroń wściekły. wyborcza.pl, 2015-06-12. [dostęp 2016-08-06].
 47. Robert Gębuś: Słupsk: Robert Biedroń proponuje trzy rozwiązania ws. aquaparku. dziennikbaltycki.pl, 2015-01-21. [dostęp 2016-08-06].
 48. Aleksandra Rogala: Biedroń już wie, jak dokończyć aquaprk. pb.pl, 2016-07-03. [dostęp 2016-08-06].
 49. Jest ugoda w sprawie budowy słupskiego aquaparku. Miasto zapłaci, ale mniej. tvn24.pl, 2016-07-14. [dostęp 2016-08-06].
 50. Elbląg: Proces o dyskryminacyjne wypowiedzi. queer.pl, 2003-12-11. [dostęp 2016-08-08].
 51. Proces o znieważenie katolików – Robert Biedroń uniewinniony. wp.pl, 2006-10-03. [dostęp 2012-04-20].
 52. a b Robert Biedroń oskarżony o napaść na policjanta. wp.pl, 2011-05-30. [dostęp 2012-04-20].
 53. Biedroń zatrzymany. 17 osób w areszcie. tvn24.pl, 2010-11-12. [dostęp 2016-08-10].
 54. Piotr Machajski: Robert Biedroń oskarżony o napaść na policjanta. gazeta.pl, 2011-05-30. [dostęp 2012-04-20].
 55. Poseł Robert Biedroń uderzył policjanta? Sąd: nie ma dowodów. polskieradio.pl, 2014-09-05. [dostęp 2016-08-10].
 56. Biedroń uniewinniony ws. uderzenia policjanta w czasie zamieszek z 11 listopada. gazeta.pl, 2015-02-11. [dostęp 2015-02-11].
 57. Biedroń: jestem ateistą, ale krzyż jest dla mnie ważny. wprost.pl, 2013-01-15. [dostęp 2016-10-06].
 58. Biedroń: żyjemy w heteromatriksie. „Kiedy geje łapią się za rękę, to od razu jest prowokacja”. tvn24.pl, 2014-11-05. [dostęp 2016-08-07].
 59. a b Sebastian Klauziński: Robert Biedroń: Gdzie jest Barbara Nowacka? Trzeba bić na alarm!. wyborcza.pl, 2015-11-26. [dostęp 2016-08-06].
 60. Robert Biedroń: Nie wyjadę za granicę, żeby wziąć ślub. Jestem patriotą i narodowcem. wprost.pl, 26 lutego 2017. [dostęp 2018-06-09].
 61. Robert Biedroń: samorządy gotowe na przyjęcie uchodźców. wp.pl, 2015-09-18. [dostęp 2016-08-07].
 62. Paula Szewczyk: Biedroń: Wkurza mnie, że politycy straszą nas imigrantami. newsweek.pl, 2015-09-01. [dostęp 2016-08-07].
 63. Biedroń: Jan Paweł II jest krytykowany na całym świecie. onet.pl, 2012-04-03. [dostęp 2016-08-10].
 64. Biedroń nadal w Komisji Sprawiedliwości. tvpparlament.pl, 2012-01-12. [dostęp 2016-08-12].
 65. Robert Biedroń: za czasów PiS chciałem prosić o azyl w Szwecji. onet.pl, 2015-07-03. [dostęp 2016-08-11].
 66. Biedroń: chcę homoślubu, rozważmy też kwestię adopcji dzieci. pch24.pl, 2014-12-23. [dostęp 2016-08-10].
 67. Marta Bratkowska: Na dzieci przyjdzie jeszcze pora. wprost.pl, 2012-07-29. [dostęp 2016-08-10].
 68. Anna Tatar. „Dziś Marcin miałby wiele mądrych słów do powiedzenia”: rozmowa z Robertem Biedroniem. „Nigdy Więcej”. nr 22, 2016. ISSN 1428-0884. [dostęp 2016-11-27]. 
 69. Wybory Burmistrza – I tura: Słupsk. samorzad2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-06].
 70. Janina Paradowska, Anna Dąbrowska: Biedroń, Kamiński, Olejniczak... Kogo jeszcze wyróżniliśmy za dobre posłowanie?. polityka.pl, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-14].
 71. Robert Biedroń laureatem Nagrody Radia TOK FM!. tokfm.pl, 2015-03-31. [dostęp 2015-03-31].
 72. Robert Biedroń i Barbara Nowacka laureatami VIII Kongresu Kobiet. polskatimes.pl, 2016-05-14. [dostęp 2016-05-15].
 73. Finał Wyborów Człowieka Tęczy. neww.org.pl, 2004-09-21. [dostęp 2012-04-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]