Robert Biedroń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Biedroń
Ilustracja
Robert Biedroń (2019)
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1976
Rymanów
Prezes partii Wiosna
Okres od 3 lutego 2019
Przynależność polityczna Wiosna
Prezydent Słupska
Okres od 6 grudnia 2014
do 21 listopada 2018
Poprzednik Maciej Kobyliński
Następca Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Poseł VII kadencji Sejmu
Okres od 8 listopada 2011
do 8 grudnia 2014
Przynależność polityczna Twój Ruch
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja)

Robert Biedroń (ur. 13 kwietnia 1976 w Rymanowie[1]) – polski polityk, samorządowiec, politolog, działacz na rzecz praw człowieka oraz na rzecz osób LGBT, publicysta[2]. Założyciel i od 2019 roku prezes partii Wiosna.

Członek grupy doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony przy Organizacji Narodów Zjednoczonych[3]. W latach 2012–2015 delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy[4]. Założyciel i w latach 2001–2009 prezes Kampanii Przeciw Homofobii. Od 2011 do 2014 poseł na Sejm VII kadencji, pierwszy otwarcie deklarujący się gej w polskim parlamencie. Jako poseł był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych[5][6]. W latach 2014–2018 prezydent Słupska. Działał kolejno w SdRP, SLD, Ruchu Palikota i Twoim Ruchu. Od 2019 poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Urodził się 13 kwietnia 1976 w Rymanowie[1], a wychował w Krośnie[7][8]. Jest synem Heleny i Zdzisława. Ma dwóch młodszych braci i młodszą siostrę[8]. Jego matka należała do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a ojciec do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[7]. Wychowywał się w rodzinie dotkniętej przemocą domową. Aktów przemocy na jego matce i rodzeństwie dopuszczał się ojciec Biedronia, alkoholik[9][a].

Jego rodzice postanowili zapisać go do technikum hotelarskiego w Ustrzykach Dolnych, ponieważ uczono tam trzech języków obcych naraz (francuskiego, rosyjskiego i angielskiego), a Robert Biedroń wykazywał zainteresowanie językami obcymi. W 1991 wyjechał do Ustrzyk Dolnych i zamieszkał w internacie. W czasie swojego pobytu w tej miejscowości uświadomił sobie, że jest gejem. Jak wspominał, w szkole twierdzono, że orientacja homoseksualna jest zboczeniem, zaburzeniem i grzechem, na skutek czego przeżywał kryzys psychiczny, a nawet miewał myśli samobójcze[7][8][10].

W 1995, w czasie swojego pobytu w Berlinie, zapoznał się z działalnością organizacji LGBT Manometer. Wtedy postanowił zająć się działalnością społeczną na rzecz mniejszości seksualnych[8]. Technikum ukończył w następnym roku. Następnie rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie[11][12]. W czasie studiów był związany z olsztyńską grupą Stowarzyszenia Grup Lambda[7]. W 1998 zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, przystąpił również do jej organizacji młodzieżowej. Po przekształceniach partyjnych został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej[13][14]. W 2003 uzyskał tytuł zawodowy magistra nauk politycznych[1].

Krzysztof Nowak i Robert Biedroń na Paradzie Równości pod Sejmem RP w Warszawie, 2003

Podjął również studia doktoranckie na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, których nie ukończył[1][10][11][12]. Został absolwentem Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W czasie swojego pobytu w Ustrzykach Dolnych zdobył uprawnienia przewodnika górskiego[10][11][12]. Deklaruje znajomość języków angielskiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego[15].

Działacz społeczny. Kampania Przeciw Homofobii

Robert Biedroń na Paradzie Równości w Warszawie, 2009

Przez wiele lat współpracował jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Po ukończeniu studiów wyjechał na rok do Londynu, gdzie działał w organizacji OutRage!, działającej na rzecz praw osób LGBT[7].

1 maja 2001 wraz z Piotrem Ikonowiczem wziął udział w pierwszej w Polsce paradzie równości. Byli to jedyni aktywni politycy, uczestniczący w tej paradzie[16]. 11 września 2001 założył ogólnopolską organizację pozarządową o nazwie Kampania Przeciw Homofobii (KPH) i przez osiem lat pełnił funkcję jej prezesa[17][10], rezygnując ze stanowiska 9 lutego 2009[17][10][18].

W 2007 wydał książkę popularnonaukową Tęczowy elementarz, poruszającą kwestie związane z LGBT. Wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by jego książkę zakwalifikować jako lekturę uzupełniającą w szkołach średnich, wzbudzając tą inicjatywą krytykę ze strony polityków[19]. Jest również autorem książek: Włącz Demokrację (książki dla dzieci zachęcającej do zainteresowanie demokracją i wspólnotą polityczną)[20] oraz autobiograficznej Pod prąd[21].

Od 2009 był prezesem Instytutu Podkarpackiego, zrzeszenia powołanego dla rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych[10]. Współpracował jako konsultant różnych organizacji praw człowieka z Polski i zagranicy. Jest fundatorem fundacji Instytut Myśli Demokratycznej. W ramach pracy w Instytucie Myśli Demokratycznej przewodzi programowi Scenariusze dla Polski – platformie, tworzącej diagnozę opisującą trendy rozwojowe Polski w kolejnych 20 latach oraz rekomendacje polityk wykorzystujących potencjał i odpowiadających na wyzwania do roku 2040. Jest pomysłodawcą programu Sieci Progresywnych – struktury zrzeszającej burmistrzów, wójtów i prezydentów miast pozwalającej na wymianę doświadczeń i wypracowywanie progresywnej polityki lokalnej, opartej o partycypację mieszkańców, transparentność i otwartą wspólnotę samorządową.

Jest członkiem rady programowej Zielonego Instytutu, przewodniczącym rady Fundacja Trans-Fuzja, członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika i członkiem rady Fundacji Równość. Był także ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych i członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn oraz doradcą wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej[10][22][23][24].

W latach 2012–2015 był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2008–2016 był członkiem Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation. W trakcie kadencji w Sejmie był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Od 2015 jest członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 jest również członkiem grupy doradczej dotyczącej równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych[25]. W latach 2017–2018 prowadził szerokie debaty otwarte z obywatelami i obywatelkami na temat ich wizji Polski[26].

Zajmuje się działalnością publicystyczną, jego teksty ukazują się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie”, „Polityce”, „Rzeczpospolitej[11], „NaTemat[27] i europejskim „Politico[28]. Prowadził też własne wydawnictwo AdPublik[10].

Działalność polityczna do 2014

Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Robert Biedroń w czasie akcji Deti-404, 2013
Biedroń na korytarzu sejmowym, 2013

W wyborach samorządowych w 2002 kandydował z listy SLD-UP do Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Startował w okręgu nr 3 obejmującej dzielnicę Mokotów. Otrzymał w tych wyborach 451 głosów, nie uzyskując mandatu[29].

W 2005 był kandydatem do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach parlamentarnych. Bez powodzenia startował wówczas z 4. miejsca listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu nr 19 w Warszawie. Otrzymał 1686 głosów (0,22% głosów ważnych w okręgu)[30]. W tym samym roku wystąpił z SLD[18], pozostając od tego czasu osobą bezpartyjną[31].

W 2011 zamierzał wystartować w wyborach parlamentarnych z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak zrezygnował w sierpniu tegoż roku. Motywował to tym, iż zaproponowano mu słabe miejsce na liście wyborczej mimo odmiennych wcześniejszych deklaracji. 18 sierpnia ogłoszono, że Robert Biedroń otworzy listę wyborczą Ruchu Palikota w okręgu wyborczym nr 26 w Gdyni[32].

Otrzymał 16 919 głosów, co stanowiło 3,73% wszystkich głosów ważnych i 39,11% głosów oddanych na listę ugrupowania w Gdyni. Uzyskał mandat poselski jako jedyny kandydat Ruchu Palikota w tym okręgu[33]. Został tym samym pierwszą osobą wybraną do polskiego parlamentu, otwarcie deklarującą orientację homoseksualną[34]. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został posłem partii Twój Ruch[1]. Jako poseł zgłosił ponad 100 interpelacji, dotyczących m.in. spraw osób LGBT, praw człowieka, równości kobiet i mężczyzn, polityki zagranicznej, a także ochrony zwierząt[7]. Był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jak też dwóch parlamentarnych zespołów, a także członkiem Komisji Spraw Zagranicznych[1]. W trakcie kadencji miał blisko 140 wystąpień, wziął udział w 83% głosowań. Reprezentował Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy i to się pokrywało z pracą w Sejmie[1][15]. W 2014 został nagrodzony przez tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych jako jeden z 10 najlepszych posłów, podkreślając pracowitość, kulturę i duży wkład w prace komisji sprawiedliwości[35].

Jego mandat wygasł 8 grudnia 2014 w związku z wybraniem na funkcję prezydenta miasta Słupska[1]. W Sejmie zastąpił go Jarosław Gromadzki[36].

Wybory samorządowe w 2014

Na początku września 2014 Robert Biedroń wyraził chęć kandydowania na prezydenta Słupska, gdy urzędujący wówczas prezydent Maciej Kobyliński ogłosił rezygnację z ubiegania się o kolejną kadencję[37]. W trakcie kampanii zarzucano mu, że nie miał żadnych powiązań z miastem (przeprowadził się do niego w październiku 2014). Polityk określał ten stan jako swoją zaletę, wcześniej zarzucał dotychczasowemu prezydentowi m.in. nepotyzm i kumoterstwo[38][39].

Wystartował ostatecznie jako kandydat niezależny z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Roberta Biedronia „Nareszcie Zmiana”. Jego komitet wystawił także kandydatów do rady miasta, dwóch jego przedstawicieli uzyskało mandaty radnych[40]. Jako największe problemy Słupska wskazywał zadłużenie, niskie nakłady na inwestycje, wydatki na oświatę i organizacje pozarządowe oraz małe pozyskiwanie środków unijnych. Deklarował zwiększenie rezerw budżetowych miasta i inwestycje w zieloną technologię, a także dokończenie budowy aquaparku Trzy Fale[38] oraz odpartyjnienie miasta[41]. Kandydował z hasłem wyborczym „Nareszcie zmiana”, zapowiadając zamiar sprawowania urzędu przez dwie kadencje[42][39].

W I turze zagłosowało na niego 5972 osoby, co stanowiło 20,34% wszystkich głosów ważnych. Przeszedł do II tury z posłem PO Zbigniewem Konwińskim, który zdobył 29,09% głosów. W drugiej turze zdobył 15 308 głosów (57,08%), wygrywając tym samym wybory[43].

Prezydent Słupska

Po objęciu stanowiska na swoich zastępców powołał Krystynę Danilecką-Wojewódzką (pierwszą kobietę na tym stanowisku), długoletnią dyrektorkę liceum ogólnokształcącego i radną[44], a także radnego sejmiku z Platformy Obywatelskiej Marka Biernackiego[45].

Zapowiedział politykę oszczędzania (miasto na początku jego kadencji było zadłużone na ponad 300 milionów złotych[46][15], a po pierwszych cięciach zadłużenie wynosiło pod koniec 2015 roku 274 miliony zł[47]). W 2017 roku zadłużenie spadło do 232 milionów złotych, ale po wniesieniu przez miasto wkładów własnych do inwestycji na koniec roku 2018 zadłużenie miało zamknąć się w kwocie 247 milionów zł[47].

Wykonana została termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Rozpoczęta została budowa nowej siedziby Teatru Nowego[48].

Za jego kadencji zbudowano nowy dom sąsiedzki, przebudowano dom Ottona Freundlicha i stworzono tam centrum start-upów. Powstało nowe Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu. Wyremontowane zostały zabytkowe kamienice, powstały nowe place zabaw i ogrody społeczne[49].

Uzyskał rozgłos, gdy jako prezydent zrezygnował z samochodu służbowego (na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej) i odebrał urzędnikom miejskim dodatki na benzynę[50]. Na jego wniosek rada miasta obniżyła jego pensję z ponad 12 do 10 tysięcy złotych[51]. W kwietniu 2018 roku posiadał najniższą pensję z 329 prezydentów miast w Polsce[52]. Sam obniżył pensje członkom zarządów spółek komunalnych, ograniczył liczbę członków organów tych przedsiębiorstw[50]. Zlikwidował agencję Ziemia Słupska i Agencję Promocji Regionu, a także stanowisko rzecznika prasowego[50][53][54], jako organ doradczy powołał działającą społecznie Radę Prezydencką[55]. Według opublikowanych danych z maja 2016 dochody miasta przekroczyły w tym czasie jego wydatki[56].

W 2015 podpisał zarządzenie przewidujące wzrost czynszów za najem lokali komunalnych[57]. W 2016 wprowadził także abolicję dla osób zalegających z płatnościami czynszowymi[58]. Był pomysłodawcą „Czerwonej Kanapy” – kanapy wystawionej na ulice miasta, aby każdy z mieszańców mógł porozmawiać z prezydentem[59].

Wprowadził również rady konsultacji z mieszkańcami: Radę Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Miasta, Radę Kobiet, oraz Radę Seniorów[60]. Rozpoczęto za jego kadencji projekt rewitalizacji bulwarów wzdłuż Słupi[61]. Nie wpuścił do miasta cyrku z dzikimi zwierzętami[62]. Rozpoczął budowę nowego, nowoczesnego schroniska[63].

Robert Biedroń w 2018

Jednym z powodów gospodarczych problemów zarządzanego przez Roberta Biedronia miasta, po przejęciu władzy po Macieju Kobylińskim, okazała się sprawa aquaparku Trzy Fale. Budowa tego obiektu została zainicjowana w oparciu o umowę, którą podpisał poprzedni prezydent Maciej Kobyliński z przedsiębiorstwem Termochem. W 2013 ze względu na opóźnienia zerwano umowę z dotychczasowym wykonawcą. Do 2015 miasto wydało na budowę ponad 70 milionów złotych, a obiekt został wówczas skończony w 70%. W związku z brakiem postępów Unia Europejska zażądała zwrotu dofinansowania[46][64]. W czerwcu 2015 w postępowaniu sądowym zasądzono odszkodowanie na rzecz Termochemu, łącznie należności na rzecz tej firmy wyniosły około 26 milionów złotych. Prezydent Słupska zaproponował wówczas sprzedaż aquaparku, partnerstwo publiczno-prywatne lub dokończenie inwestycji przez miasto[65], wystąpił również o bezzwrotne wsparcie finansowe do ówczesnej premier Ewy Kopacz[46]. Miasto doprowadziło do ugody, co przełożyło się na zmniejszenie kary z 26 milionów złotych do 12,9 miliona złotych[66]. W tym czasie dokonano też przesunięć w budżecie miasta na potrzeby spłaty zobowiązań[46]. W lipcu 2015 rada miasta zdecydowała, że budowa będzie kontynuowana przez miejską spółkę Trzecia Fala[53]. W tym samym miesiącu doszło do ugody z Termochemem, w wyniku czego przedsiębiorstwo zrezygnowało z części swoich roszczeń[67]. W lutym 2019 zapowiedziano otwarcie obiektu w dniu 1 lipca[68]. 11 lipca tego samego roku nastąpiło oficjalne zainaugurowanie aquaparku[69].

W wyborach samorządowych w 2018 nie ubiegał się o reelekcję, udzielając poparcia swojej dotychczasowej zastępczyni Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej. Skutecznie ubiegał się natomiast o mandat radnego z własnego komitetu[70], jednak zrezygnował z niego po niecałym tygodniu[71].

Według Piotra Mullera Robert Biedroń nie zrealizował 10 obietnic, które miał spełnić jako prezydent Słupska. Muller zarzucił mu także zadłużenie miasta poprzez tworzenie spółki miejskiej Trzy Fale[72].

Wiosna

W czerwcu 2018 została zarejestrowana współpracująca z nim partia Kocham Polskę[73]. We wrześniu 2018 zainicjował cykl 40 spotkań pt. „Burza Mózgów”, w ramach którego podjął dyskusje z mieszkańcami polskich miast na temat ich preferowanych reform politycznych. Zapowiedział, że wypracowane podczas spotkań postulaty będą stanowić element programu jego nowego projektu politycznego. Oficjalna prezentacja nowego ruchu o nazwie Wiosna nastąpiła 3 lutego 2019 w warszawskiej Hali Torwar[74]. Wystąpił z postulatami liberalnymi, socjalnymi, ekologicznymi. Postulował m.in. ograniczenie roli Kościoła katolickiego w polityce Polski oraz większy rozdział państwa od Kościoła. Proponował także liberalizację prawa antyaborcyjnego oraz legalizację małżeństw jednopłciowych. Obiecywał rozszerzenie programu 500+, emeryturę obywatelską, podwyższenie płacy minimalnej, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, bezpłatny internet oraz skrócenie czasu oczekiwania do lekarza specjalisty do miesiąca. Krytycy zwrócili uwagę na nierealność znalezienia funduszy na sfinansowanie tych obietnic[75].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 zdobył 96 388 głosów, uzyskując mandat europosła.

Życie prywatne

Jest otwarcie zdeklarowanym gejem. Od 2002 roku jest w związku z Krzysztofem Śmiszkiem, doktorem nauk prawnych i działaczem na rzecz praw człowieka[7].

Deklaruje się jako ateista[76].

Poglądy polityczne

Podaje w wątpliwość tradycyjny podział sceny politycznej na prawicę i lewicę. Popiera skandynawski model działania państwa. Krytykuje model neoliberalny za zwiększanie nierówności[77] i przyczynienie się do wybuchu kryzysu finansowego w 2008, a następnie fali poparcia dla populizmu i ugrupowań radykalnych.

Jest zwolennikiem udziału państwa w gospodarce pod warunkiem poprawy zarządzania w urzędach i spółkach skarbu państwa. Popiera konkursy na stanowiska, w przypadku organów kolegialnych z zachowaniem kwot dla płci. Zwolennik większego uczestnictwa kobiet w życiu publicznym. Popiera decentralizację i zwiększenie roli samorządu terytorialnego[78].

Opowiada się za silną pozycją Polski w Unii Europejskiej i jednocześnie popiera przyspieszenie integracji europejskiej. Jego zdaniem UE powinna troszczyć się również o prawa socjalne swoich obywateli oraz zwiększać poziom partycypacji mieszkańców w planowaniu polityk europejskich[66].

Opowiada się za rozdziałem Kościoła od państwa[79]. Popiera solidarną i aktywną politykę migracyjną[80]. Postuluje zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym[81].

Wyniki wyborcze

Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
2002 KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy Rada miasta Warszawy IV kadencji nr 3 451 (0,60%)N[29]
2005 Sojusz Lewicy Demokratycznej Sejm V kadencji nr 19 1686 (0,22%)N[30]
2011 Ruch Palikota Sejm VII kadencji nr 26 16 919 (3,99%)T[33]
2014 KWW Roberta Biedronia „Nareszcie Zmiana” Prezydent miasta Słupska 5972 (20,34%)[82]
15 308 (57,08%)T[43]
2018 KWW K. Danileckiej-Wojewódzkiej i R. Biedronia Rada miasta Słupska nr 1 2781 (25,51%)T[83]
2019 Wiosna Roberta Biedronia Parlament Europejski IV kadencji nr 4 96 388 (6,96%)T[84]

Odznaczenia i wyróżnienia

Robert Biedroń na spotkaniu autorskim w bydgoskiej galerii handlowej Focus Mall, 2017

W 2016 został kawalerem francuskiego Narodowego Orderu Zasługi[22].

W 2014 tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów, podkreślając pracowitość, kulturę i duży wkład w prace komisji sprawiedliwości[85]. W 2015 wyróżniony Nagrodą Radia Tok FM im. Anny Laszuk[86], a w 2016 został laureatem Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet[87]. Nagradzany również przez organizacje LGBT m.in. Tęczowym Laurem (2000) i tytułem „Człowieka Tęczy” (2004)[88].

Dwukrotnie wybrany jednym z najlepszych prezydentów miasta według tygodnika „Newsweek”:

 • 2017 – 13. miejsce[89];
 • 2016 – 8. miejsce[90].

Publikacje

 • Nieerotyczny dotyk. O hipokryzji i homofobii kościoła katolickiego w Polsce, [w:] Homofobia po polsku!, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2004.
 • Polityka, Edukacja, Internet, Służba zdrowia, Kościół katolicki, Sport, [w:] Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2005 i 2006, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Warszawa 2007, s. 37–88.
 • Tęczowy elementarz, Wydawnictwo AdPublik, Warszawa 2007, ​ISBN 978-83-926199-0-1​.
 • Pracownia Monitoringu i Rzecznictwa Prawnoczłowieczego (red.), Kampania Przeciw Homofobii, Warszawa 2008.
 • Pod prąd (wywiad rzeka udzielony Magdalenie Łyczko), Edipresse Polska, Warszawa 2016.
 • Włącz DEMOkrację, Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2018.
 • Nowy rozdział, Edipresse Polska, Warszawa 2018.

Uwagi

 1. W 2000 roku matka oskarżyła Roberta Biedronia o znęcanie się nad nią i młodszym bratem. Prokuratura postawiła wówczas Biedroniowi zarzuty z art. 157 i art. 207 kodeksu karnego dotyczące spowodowania uszczerbku na zdrowiu i znęcania się nad matką oraz bratem. W trakcie procesu doszło do porozumienia. Sprawę warunkowo umorzono. Wydarzenia te stały się przedmiotem debaty publicznej po serii publikacji medialnych w kwietniu 2019 roku. W odpowiedzi na te publikacje, Helena i Robert Biedroń we wspólnie wydanym oświadczeniu stwierdzili: „Nigdy nie doszło do żadnych aktów przemocy między nami. (...) Jedynym sprawcą przemocy w naszym domu był nasz mąż i ojciec. (...) Przeszłość naszego domu rodzinnego była dla nas koszmarem. Te okropne doświadczenia i wspomnienia, które kosztowały nas i całą naszą rodzinę lata cierpień, chcielibyśmy zostawić za sobą. (...) To był dla nas dramatyczny czas, nasz dom często przypominał piekło, z powodu przemocowego ojca, który nadużywał alkoholu i regularnie znęcał się nad nami psychicznie i fizycznie”. Autorzy oświadczenia dodali, że cała rodzina wielokrotnie zmuszana była do ukrywania zachowań ojca rodziny Zdzisława Biedronia przed innymi ludźmi, a „w skrajnych przypadkach także przed organami ścigania”, jak wyjaśniali: „Robiliśmy to ze strachu. Tak było i w przypadku, o którym mowa, kiedy zostaliśmy przez niego zmuszeni do złożenia nieprawdziwych zeznań. Mogą to zrozumieć pewnie tylko osoby, które doświadczyły przemocy w rodzinie”. Helena i Robert Biedroń zaapelowali także do dziennikarzy, polityków i innych osób o uszanowanie ich prywatności. Zob. 19 lat temu prokuratura postawiła zarzuty Robertowi Biedroniowi. Onet.pl, 18 kwietnia 2019. [dostęp 21 kwietnia 2019]. Biedroń: Nigdy nie doszło do aktów przemocy między mną a matką. gazetaprawna.pl, 18 kwietnia 2019. [dostęp 24 kwietnia 2019]. Helena i Robert Biedroń w „Faktach po Faktach”. Cała rozmowa. tvn24.pl, 18 kwietnia 2019. [dostęp 24 kwietnia 2019].

Przypisy

 1. a b c d e f g h Strona sejmowa posła VII kadencji. [dostęp 2016-08-05].
 2. Praca zbiorowa, Niezbędnik ateisty Wydawnictwo Czarna Owca Warszawa 2010, s. 6.
 3. Robert Biedroń w naszym mieście, „Beskidy News” [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 4. Congress Database – Council of Europe, congressdatabase.coe.int [dostęp 2018-08-27].
 5. (SPC), sejm.gov.pl [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 6. (SZA), sejm.gov.pl [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 7. a b c d e f g Ewa Siedlecka: Żelazny facet. Kim jest Robert Biedroń?. wyborcza.pl, 2014-12-06. [dostęp 2016-08-05].
 8. a b c d Jak on to zrobił?. replika-online.pl, 2015-01-28. [dostęp 2016-08-05].
 9. Robert Biedroń o przemocy w rodzinie: Ojciec bił mnie, rodzeństwo i matkę. Alkohol był na porządku dziennym. [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 10. a b c d e f g h Michał Jachym: W Bieszczadach można się zakochać. naszepołoniny.pl. [dostęp 2016-08-05].
 11. a b c d O mnie. robertbiedron.pl. [dostęp 2016-08-05].
 12. a b c Paweł Kuś: Pytamy kandydatów na prezydenta: Robert Biedroń. pozytywniaktywni.pl, 2014-11-11. [dostęp 2016-08-05].
 13. Odważny gej z SLD. zw.com.pl, 2002-09-12. [dostęp 2016-08-05].
 14. Robert Biedroń: Pół życia straciłem na SLD. se.pl, 2011-08-27. [dostęp 2016-08-07].
 15. a b c Michał Gostkiewicz: ‘Bezbożnik’. Robert Biedroń dla Gazeta.pl o religii, miłości i rządach w Słupsku. 2015-06-03. [dostęp 2016-08-05].
 16. Historia Parady Równości. paradarownosci.eu, 2013-05-07. [dostęp 2016-08-07].
 17. a b Robert Biedroń nie będzie już prezesem KPH – Kampania Przeciw Homofobii. kph.org, 2009-02-09. [dostęp 2016-08-05].
 18. a b Agata Nowakowska, Dominika Wielowieyska: Oszukani otwierają usta. wyborcza.pl, 2011-08-28. [dostęp 2016-08-07].
 19. Anna Monkos: Elementarz o gejach i lesbijkach lekturą szkolną?. dziennik.pl, 2007-11-26. [dostęp 2016-08-10].
 20. Robert Biedroń: Trzeba szczepić w młodych ludziach wartości demokratyczne, inwestować w nich, „Newsweek.pl”, 22 kwietnia 2018 [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 21. Robert Biedroń w nowej książce opowiada o trudnym dzieciństwie. Ta tragiczna historia może mu pomóc politycznie, „naTemat.pl” [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 22. a b Zagajewski i Biedroń odznaczeni przez Francuzów. tvn24.pl, 2016-07-20. [dostęp 2016-07-20].
 23. Zespół Zielonego Instytutu. zielonapolityka.pl. [dostęp 2016-08-07].
 24. Fundacja Replika (KRS: 0000276199, NIP: 5252396017, Regon: 140939674). 2015-09-16.
 25. Advisory Group of Gender, Forced Displacement and Protection (ang.). unhcr.org. [dostęp 2018-08-10].
 26. Instytut Myśli Demokratycznej, instytutmyslidemokratycznej.org [dostęp 2018-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-31] (ang.).
 27. Robert Biedroń, naTemat.pl [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 28. To fight populists, go local, „Politico”, 23 lipca 2018 [dostęp 2018-08-27] (ang.).
 29. a b Dane o kandydatach na radnych rady miasta w okręgu – Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-05].
 30. a b Wyniki głosowania: Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. wybory2005.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-05].
 31. Archiwum TVP Kraków: Robert Biedroń (Ruch Palikota). krakow.tvp.pl, 2012-02-19. [dostęp 2016-08-10].
 32. Biedroń u Palikota. Chce rozbijać beton. newsweek.pl, 2011-08-18. [dostęp 2016-08-06].
 33. a b Biedroń Robert: Wyniki głosowania w okręgu sejmowym nr 26 w podziale na obwody. wybory2011.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-06].
 34. Ewa Siedlecka: Pierwszy gej RP: Jestem dumny z nas wszystkich. wyborcza.pl, 2011-10-10. [dostęp 2016-08-10].
 35. Biedroń, Kamiński, Olejniczak... Kogo jeszcze wyróżniliśmy za dobre posłowanie? [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 36. Poseł Jarosław Gromadzki w miejsce Roberta Biedronia. wyborcza.pl, 2014-12-01. [dostęp 2016-08-10].
 37. Zbigniew Marecki: Maciej Kobyliński: Nie będę już kandydował na prezydenta miasta. gp24.pl, 2014-08-13. [dostęp 2016-08-06].
 38. a b Ewelina Potocka: Robert Biedroń kandyduje na stanowisko prezydenta Słupska. onet.pl, 2014-09-08. [dostęp 2016-08-06].
 39. a b Robert Biedroń przeprowadził się do Słupska, żeby zostać prezydentem. polskieradio.pl, 2014-10-20. [dostęp 2016-08-06].
 40. Zbigniew Marecki: Poseł Robert Biedroń będzie kandydował na prezydenta Słupska. gp24.pl, 2014-08-21. [dostęp 2016-08-06].
 41. Biedroń porządzi Słupskiem. „Będę skromnym prezydentem, zamienię limuzynę na rower”. tvn24.pl, 2014-12-01. [dostęp 2016-08-06].
 42. W 2020 głosują na Biedronia. Jest ich już blisko 35 tysięcy. newsweek.pl, 2015-05-28. [dostęp 2016-08-05].
 43. a b Wybory Burmistrza – II tura: Słupsk. samorzad2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-06].
 44. Krystyna Danilecka Wojewódzka – pierwsza kobieta wiceprezydent w historii Słupska. radiogdansk.pl, 2014-12-10. [dostęp 2016-08-10].
 45. Biedroń wyciąga rękę do PO? Marek Biernacki wiceprezydentem Słupska. tvn24.pl, 2015-01-07. [dostęp 2016-08-10].
 46. a b c d Słupsk zbankrutuje przez park wodny? Robert Biedroń: cięcia są nieuniknione. wp.pl, 2015-06-23. [dostęp 2016-08-06].
 47. a b Robert Biedroń: – Propaguje się fałszywe informacje o zadłużeniu Słupska. Dziennik Bałtycki, 16 lipca 2018. [dostęp 2018-09-17].
 48. Inwestycje w Słupsku, inwestycje.slupsk.eu [dostęp 2018-08-27].
 49. Natalia Rybak, Raport Słupski – czyli roczne sprawozdanie prezydenta! [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 50. a b c Marcin Napierała: Urzędnicy Biedronia będą pedałować. miasto.koszalin.pl, 2015-03-11. [dostęp 2016-08-10].
 51. Przemysław Woś: Jak Biedroń poradził sobie z budżetem? „Nie zadłużałem miasta”. Radni PiS oponują: „A gdzie inwestorzy”?. radiogdansk.pl, 2016-06-29. [dostęp 2016-08-10].
 52. Robert Biedroń zdradził, ile zarabia jako prezydent Słupska. „Najmniej ze wszystkich prezydentów miast”, „wprost.pl”, 20 kwietnia 2018 [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 53. a b Tomasz Staśkiewicz: Robert Biedroń zwolnił rzecznika, a na promocję Słupska wydaje 0 zł. I tak przyciąga inwestorów. innpoland.pl, 2016-07-18. [dostęp 2016-08-10].
 54. Robert Biedroń „wietrzy” słupski ratusz. „Straciłem zaufanie do urzędników”. radiogdansk.pl, 2015-01-12. [dostęp 2016-08-10].
 55. Zbigniew Marecki: 26 osób za darmo będzie doradzać prezydentowi Robertowi Biedroniowi. gp24.pl, 2015-03-11. [dostęp 2016-08-10].
 56. Biedroń publikuje na Facebooku finanse miasta. Ludzie zachwyceni. wprost.pl, 2016-08-04. [dostęp 2016-08-10].
 57. Ewelina Potocka: Słupsk: prezydent Biedroń podniesie czynsze za mieszkania komunalne. onet.pl, 2015-01-23. [dostęp 2016-08-10].
 58. Abolicja czynszowa w Słupsku. Od dziś można składać wnioski. portalsamorzadowy.pl, 2016-02-02. [dostęp 2016-08-10].
 59. Czerwona kanapa stanęła w centrum Słupska. Urzędnicy rozmawiają tu z mieszkańcami [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 60. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Słupska, bip.um.slupsk.pl [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 61. Zbigniew Marecki, Słupsk rozpoczyna proces rewitalizacji miejskich bulwarów nad rzeką Słupią, „gp24.pl” [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 62. Aleksander Radomski, Robert Biedroń nie chce cyrków, cyrki bojkotują teraz Słupsk, „gp24.pl” [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 63. l, W Słupsku zbudują nowe schronisko dla zwierząt [wideo, zdjęcia], „gp24.pl” [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 64. Maciej Sandecki: Słupsk na krawędzi bankructwa. Biedroń wściekły. wyborcza.pl, 2015-06-12. [dostęp 2016-08-06].
 65. Robert Gębuś: Słupsk: Robert Biedroń proponuje trzy rozwiązania ws. aquaparku. dziennikbaltycki.pl, 2015-01-21. [dostęp 2016-08-06].
 66. a b Trzy Fale Sp., BIP – Trzy Fale Sp. z o.o., bip.trzyfale.slupsk.pl [dostęp 2018-08-27] (ang.).
 67. Jest ugoda w sprawie budowy słupskiego aquaparku. Miasto zapłaci, ale mniej. tvn24.pl, 2016-07-14. [dostęp 2016-08-06].
 68. Trzy Fale na ostatniej prostej. slupsk.naszemiasto.pl, 2019-02-28. [dostęp 2019-05-15].
 69. Grzegorz Hilarecki: Akwapark Trzy Fale w Słupsku oficjalnie otwarty. gp24.pl, 2019-07-11. [dostęp 2019-07-12].
 70. Słupsk. Danilecka-Wojewódzka prezydentem, Robert Biedroń radnym. wprost.pl, 23 października 2018. [dostęp 2018-10-24].
 71. Biedroń niespodziewanie zakończył karierę radnego. wyborcza.pl, 28 listopada 2018. [dostęp 2018-11-28].
 72. Robert Biedroń składa kolejne obietnice. Sprawdziliśmy, czy zrealizował poprzednie. wp.pl, 2019-02-04. [dostęp 2019-05-15].
 73. Andrzej Stankiewicz: Skrywana partia Biedronia. onet.pl, 2018-12-07. [dostęp 2019-02-02].
 74. PTWP, Robert Biedroń: Jesteśmy w stanie się policzyć i zmienić oblicze tego kraju, parlamentarny.pl [dostęp 2018-12-02] (pol.).
 75. Ryszard Łuczyn, Wojciech Szacki, Idzie Wiosna, „Polityka”, 6 (3197), 6 lutego 2019, s. 16-18.
 76. Biedroń: jestem ateistą, ale krzyż jest dla mnie ważny. wprost.pl, 2013-01-15. [dostęp 2016-10-06].
 77. PTWP, Model państwa skandynawskiego to recepta Roberta Biedronia na współpracę gospodarczą państwa, parlamentarny.pl [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 78. Eurozet Sp., Co Robert Biedroń myśli o powrocie do Warszawy: wstydzę się widząc sceny na Wiejskiej, Robert Biedroń wywiad. Czy będzie startował w wyborach prezydenckich [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 79. Biedroń: Polacy są w dużej mierze antyklerykalni i czują, że Kościół jest zbyt pazerny na wpływy, wprost.pl, 30 grudnia 2018 [dostęp 2019-02-02] (pol.).
 80. Czy należy przyjąć uchodźców? „Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy”, TVN24.pl [dostęp 2019-02-02].
 81. Iwona Görke, Oni będą zakładali Ruch Biedronia na Warmii i Mazurach, olsztyn.wyborcza.pl, 28 stycznia 2019 [dostęp 2019-02-02].
 82. Wybory Burmistrza – I tura: Słupsk. samorzad2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2016-08-06].
 83. Wyniki głosowania w wyborach samorządowych 2018. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 2018-11-01].
 84. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019, wybory.gov.pl [dostęp 2019-05-28] (pol.).
 85. Janina Paradowska, Anna Dąbrowska: Biedroń, Kamiński, Olejniczak... Kogo jeszcze wyróżniliśmy za dobre posłowanie?. polityka.pl, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-14].
 86. Robert Biedroń laureatem Nagrody Radia TOK FM!. tokfm.pl, 2015-03-31. [dostęp 2015-03-31].
 87. Robert Biedroń i Barbara Nowacka laureatami VIII Kongresu Kobiet. polskatimes.pl, 2016-05-14. [dostęp 2016-05-15].
 88. Finał Wyborów Człowieka Tęczy. neww.org.pl, 2004-09-21. [dostęp 2012-04-20].
 89. Najlepsi prezydenci miast, „Newsweek.pl”, 26 czerwca 2018 [dostęp 2018-08-27] (pol.).
 90. Oto najlepsi prezydenci miast w Polsce, „Business Insider”, 19 czerwca 2017 [dostęp 2018-08-27] (pol.).

Linki zewnętrzne