Robert Lucas Jr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Emerson Lucas, Junior (ur. 15 września 1937 w Yakima, Waszyngton) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1995 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1967–1974 profesor Carnegie Mellon University w Pittsburghu, od 1975 profesor University of Chicago; jest członkiem Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie (od 1980) oraz Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie (od 1981). Prowadzi badania w dziedzinie makroekonomii.

W 1972 roku opublikował wpływowy artykuł zatytułowany Expectations and the Neutrality of Money, w którym położył podwaliny pod współczesną teorię racjonalnych oczekiwań[1]. Mniej więcej w tym samym okresie ekonomiści Milton Friedman i Edmund Phelps argumentowali, że w długim okresie nie powinien w gospodarce istnieć związek pomiędzy inflacją a bezrobociem, czyli, że długookresowa krzywa Phillipsa jest pionowa. Lucas rozwinął ich rozumowanie o krok dalej, argumentując, że wyłącznie niespodziewane przez społeczeństwo zmiany w podaży pieniądza, mogą mieć wpływ na zmiany bezrobocia. Zmiany prawidłowo antycypowane przez społeczeństwo będą skutkowały wyłącznie wyższą inflacją bez wpływu na bezrobocie. Innymi słowy, zdaniem Lucasa aby polityka pieniężna była skutecznym narzędziem w walce z bezrobociem musi być ona nieprzewidywalna.

W 1976 roku opublikował inny wpływowy artykuł zatytułowany Econometric Policy Evaluation: A Critique i znany obecnie jako krytyka Lucasa[2]. Argumentował w nim, że ówczesne modele ekonometryczne gospodarek nie mogą być używane do obliczania wiarygodnych prognoz ekonomicznych, ponieważ zależą one od oczekiwań społeczeństwa odnośnie polityki gospodarczej rządu. Wraz ze zmianą tej polityki ulegają zmianie również równania opisujące gospodarkę i modele ekonometryczne oszacowane dla danych z jednego okresu, gdy obowiązywała jedna polityka gospodarcza tracą ważność w innym okresie, w którym polityka gospodarcza jest inna. Chociaż nie wszyscy ekonomiści zgadzają się z tezą krytyki Lucasa, miała ona znaczący wpływ na rozwój makroekonomii doprowadzając między innymi do prób uwzględnienia oczekiwań społecznych w modelach makroekonomicznych, co zapoczątkowało nurt nowej ekonomii keynesowskiej

W 1995 otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla za opracowanie i przygotowanie do praktycznych zastosowań hipotezy racjonalnych oczekiwań i gruntowną przebudowę analizy makroekonomicznej oraz pogłębienie wiedzy o polityce ekonomicznej.

Przypisy

  1. Robert Lucas. Expectations and the Neutrality of Money. „Journal of Economic Theory”. 4, s. 103–124, 1972. 
  2. Robert Lucas. Econometric Policy Evaluation: A Critique. „Carnegie-Rochester Conference Series on Public Policy”. 1, s. 19–46, 1976. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]