Skrętodziób

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skrętodziób
Anarhynchus frontalis[1]
Quoy & Gaimard, 1830
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd siewkowe
Podrząd siewkowce
Parvordo Charadriida
Nadrodzina Charadrioidea
Rodzina sieweczkowate
Podrodzina sieweczki
Rodzaj Anarhynchus[2]
Quoy & Gaimard, 1830
Gatunek skrętodziób
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Zasięg występowania

     Sezon lęgowy

     Zimowanie

Skrętodziób[4] (Anarhynchus frontalis) – gatunek małego ptaka z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Anarhynchus[4]. Jako jedyny ptak na świecie ma dziób zakrzywiony w bok – stąd nazwa ptaka[5]. Występuje endemicznie w środkowej części Wyspy Południowej i północnej części Wyspy Północnej (Nowa Zelandia). Jest narażony na wyginięcie.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

 • Anarhynchus: gr. ανα- ana- – wstecz; ῥυγχος rhunkhos – dziób[6].
 • frontalis: łac. frontalis – z przodu, czołowy, od frontalia lub frontale – łeb, od frons, frontis – czoło (odnosi się do charakterystycznego, kontrastowo plamistego czoła, zwykle czarnego lub czerwonego)[7].
Dziób skrętodzioba jest anomalią wobec symetrii dwubocznej jaka charakteryzuje kręgowce

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest wielkości pliszki siwej, z większą rozpiętością skrzydeł; także cięższy. Brak dymorfizmu płciowego. Dorosłe ptaki w szacie godowej mają szaropiaskową głowę z białą brwią. Dziób jest czarny i na końcu zakrzywiony w prawo, co jest przystosowaniem do wydobywania pokarmu spod kamieni. Ma białe gardło i brzuch, które są od siebie oddzielone czarną półobrożą. Ogon (sterówki), pokrywy ogonowe także białe. Wierzch ciała szaropiaskowy, z jaśniejszymi brzegami piór i ciemniejszymi lotkami pierwszorzędowymi. Dorosłe w szacie spoczynkowej i ptaki młodociane nie mają obroży i pasa na czole.

Głos

Najczęściej odzywa się łiit, które powtarza w różnym tempie i przenikliwości. W zachowaniach agresywnych wydaje dźwięk czirring. Pieśń godowa jest miękkim trelem złożonym z kłit-łurr.

Wymiary
Długość ciała: 20 cm
Rozpiętość skrzydeł: 50 cm
Waga: 42,5–71 g

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Zjada bezkręgowce wodne: pierścienice, owady, skorupiaki i mięczaki. Także pająki, mniejsze ryby i ich ikrę. W poszukiwaniu jedzenia przeczesuje błoto i wkłada swój zakrzywiony dziób pod kamienie by wyciągać ukrywające się tam skorupiaki.

Kamieniste plaże to ulubione środowisko skrętodziobów

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje centralne i północne partie Wyspy Południowej i Wyspy Północnej. Zasięg występowania szacuje się na ok. 23 000 km²[8]. Jest gatunkiem endemicznym.

W zależności od pory roku zasiedla różne biotopy: gniazduje w głębi lądu, nad kamienistymi brzegami rzek Wyspy Południowej, poza lęgami przebywa w ujściach rzek, a także wokół lagun Wyspy Północnej.

Jaja skrętodzioba mają maskującą barwę

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Wyprowadza 2 lęgi w roku. Okres lęgowy trwa od września do października[9], odbywa się w północnej części Wyspy Południowej. Gniazdo ma formę płytkiego dołka wyłożonego kamieniami. Samica składa 2 szarozielonkawe jaja w małe, czarne kropki. Inkubacja trwa 29–36 dni, wysiadują oboje rodzice[9]. Młode są zdolne do lotu po 35–37 dniach od momentu wyklucia.

Status, zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Jest narażony na wyginięcie. Jego populacja maleje, obecnie wynosi 4500–5000 osobników (w tym 3000–3300 osobników dorosłych)[8]. Zagraża mu głównie niszczenie stanowisk lęgowych oraz introdukowane na Nową Zelandię drapieżniki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anarhynchus frontalis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 2. Anarhynchus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] [dostęp 2011-01-16] (ang.).
 3. BirdLife International, Anarhynchus frontalis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-10-08] (ang.).
 4. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Charadriinae Leach, 1820 - sieweczki (Wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-10-08].
 5. pod red. Przemysława Busse: Mały słownik zoologiczny. Ptaki T.II. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991, s. 259. ISBN 83-214-0043-4.
 6. Jobling 2017 ↓, s. Anarhynchus.
 7. Jobling 2017 ↓, s. frontale / frontalis.
 8. a b Wrybill Anarhynchus frontalis (ang.). BirdLife International. [dostęp 2019-10-21].
 9. a b Wrybill (Anarhynchus frontalis) (ang.). W: ARKive [on-line]. [dostęp 2009-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-24)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]