Herb Czechosłowacji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Lata międzywojenne: drobne merytoryczne
Linia 9: Linia 9:
''[[Herb#Systematyka herbu|Mały herb]]'' przedstawia historycznego czeskiego lwa z dwoma ogonami, ze [[Herb Słowacji|słowackim herbem]] na piersiach. Słowacki symbol przedstawia góry z krzyżem [[Cyryl i Metody|Cyryla i Metodego]].
''[[Herb#Systematyka herbu|Mały herb]]'' przedstawia historycznego czeskiego lwa z dwoma ogonami, ze [[Herb Słowacji|słowackim herbem]] na piersiach. Słowacki symbol przedstawia góry z krzyżem [[Cyryl i Metody|Cyryla i Metodego]].


''[[Herb#Systematyka herbu|Średni herb]]'' jest na tarczy [[blazonowanie|czterodzielnej]] w krzyż, z tarczą sercową. W polu pierwszym czerwonym, srebrny krzyż lotaryński na błękitnym trójwzgórzu ([[Słowacja]]); w polu drugim dwudzielnym w słup, z prawej (heraldycznie) na błękitnym trzy złote pasy, z lewej na srebrnym tle czerwony wspięty niedźwiedż ([[Zakarpacie|Ruś Podkarpacka]]) ; w trzecim polu błękitnym orzeł w szachownicę srebrno - czerwoną, dziób i szpony złote ([[Morawy]]); w czwartym, złotym, czarny orzeł ze złotą przepaską na piersiach, szpony i dziób czerwone ([[Śląsk]]). W tarczy sercowej, czerwonej srebrny lew wspięty, o podwójnym ogonie oraz złotej koronie i języku ([[Czechy]]).
''[[Herb#Systematyka herbu|Średni herb]]'' jest na tarczy [[blazonowanie|czterodzielnej]] w krzyż, z tarczą sercową. W polu pierwszym czerwonym, srebrny krzyż lotaryński na błękitnym trójwzgórzu ([[Słowacja]]); w polu drugim dwudzielnym w słup, z prawej (heraldycznie) na błękitnym trzy złote pasy, z lewej na srebrnym tle czerwony wspięty niedźwiedż ([[Zakarpacie|Ruś Podkarpacka]]) ; w trzecim polu błękitnym orzeł w szachownicę srebrno - czerwoną, dziób i szpony złote ([[Herb Moraw]]); w czwartym, złotym, czarny orzeł ze złotą przepaską na piersiach, szpony i dziób czerwone ([[Herb Śląska]]). W tarczy sercowej, czerwonej srebrny lew wspięty, o podwójnym ogonie oraz złotej koronie i języku ([[Herb Czech]]).


Ruś Podkarpacka nigdy nie była historyczną krainą i nigdy nie posiadała godła, więc herb zawiera symbolikę obu narodów tu żyjących, jakimi są ukraińskie kolory i czerwony niedźwiedź.Herb Rusi Podkarpackiej ustanowiono w 1920r, niedzwiedź został wzięty z herbów miast
Ruś Podkarpacka nigdy nie była historyczną krainą i nigdy nie posiadała godła, więc herb zawiera symbolikę obu narodów tu żyjących, jakimi są ukraińskie kolory i czerwony niedźwiedź.Herb Rusi Podkarpackiej ustanowiono w 1920r, niedzwiedź został wzięty z herbów miast

Wersja z 11:16, 3 sie 2010

Lata międzywojenne

Herb Czechosłowacji używany był w trzech wersjach: herbu małego, średniego i wielkiego. Projektował go Alfons Mucha.

Mały herb przedstawia historycznego czeskiego lwa z dwoma ogonami, ze słowackim herbem na piersiach. Słowacki symbol przedstawia góry z krzyżem Cyryla i Metodego.

Średni herb jest na tarczy czterodzielnej w krzyż, z tarczą sercową. W polu pierwszym czerwonym, srebrny krzyż lotaryński na błękitnym trójwzgórzu (Słowacja); w polu drugim dwudzielnym w słup, z prawej (heraldycznie) na błękitnym trzy złote pasy, z lewej na srebrnym tle czerwony wspięty niedźwiedż (Ruś Podkarpacka) ; w trzecim polu błękitnym orzeł w szachownicę srebrno - czerwoną, dziób i szpony złote (Herb Moraw); w czwartym, złotym, czarny orzeł ze złotą przepaską na piersiach, szpony i dziób czerwone (Herb Śląska). W tarczy sercowej, czerwonej srebrny lew wspięty, o podwójnym ogonie oraz złotej koronie i języku (Herb Czech).

Ruś Podkarpacka nigdy nie była historyczną krainą i nigdy nie posiadała godła, więc herb zawiera symbolikę obu narodów tu żyjących, jakimi są ukraińskie kolory i czerwony niedźwiedź.Herb Rusi Podkarpackiej ustanowiono w 1920r, niedzwiedź został wzięty z herbów miast Zakarpacia w których często występuje.

Herb wielki zawiera symbole wszystkich ziem historycznych, z których składała się Czechosłowacja: w tarczy siedmiopolowej z tarczą sercową, w polach 1, 2, 3 i 4 herby jak w herbie średnim; w polu 5, błękitnym złoty orzeł (Ziemia cieszyńska); pole 6, dwudzielne w słup z prawej srebrne, z lewej czerwone (Ziemia opawska), pole 7; dwudzielne w słup łączy z prawej herb ziemi cieszyńskiej, z lewej opawskiej (Ziemia raciborska). W tarczy sercowej czerwonej, srebrny lew o podwójnym ogonie, korona i język złote (Czechy). Tarcza podtrzymywana jest przez dwa złote lwy, stojące na gałązkach lipy , oplecionych wstęgą z dewizą - Pravda vítězí (czes. Prawda zwycięża). Motto jest skróconym cytatem z Biblii, którym posługiwał się Jan Ámos Komenský zwany Comensiusem.

Protektorat Czech i Moraw

Obowiązywał w latach 1939-1945 na terenie okupowanych przez nazistów Czech, czyli Protektortu Czech i Moraw. Duży herb był czterodzielny w krzyż. W polu pierwszym i czwartym znajdowało się historyczne godło Czech - biały lew na czerwonym tle. W polu drugim i trzecim znajdował się herb Moraw - orzeł w szachownicę srebrno - czerwoną na niebieskim tle.

Częściej w użyciu był herb mały - przedstawiał historycznego lwa czeskiego na czerwonym tle. Był podobny do przedwojennego małego herbu Czechosłowacji, nie posiadał jednak na piersi herbu Słowacji.

Po II wojnie światowej 1945–1960

Po II wojnie światowej Ruś Podkarpacka została wcielona do ZSRR. Z pewnymi zastrzeżeniami powrócono do używania herbu przedwojennego, jednak średniego herbu przestano używać, chociaż formalnie nie został usunięty. Dużego herbu wciąż używał parlament i prezydent. W innych przypadkach stosowano mały herb przedwojenny.

Po "zbudowaniu komunizmu" 1961-1989

Godło 1961-1989

W 1961 roku Centralny Komitet KPCz uznał okres budowy fundamentów komunizmu w Czechosłowacji za zakończony, w związku z czym uznano, że potrzeba nowych symboli państwowych. Do urzędowej nazwy państwa dodano określenie "socjalistyczna". Flaga pozostała bez zmian, ale zaczął obowiązywać nowy i jedyny herb. Wbrew heraldycznym zasadom zmieniono jego kształt: przyjęto kształt pawęży husyckiej piechoty, która według komunistycznej propagandy była ówczesnym postępowym proletariatem, walczącym przeciw reakcjonistycznym siłom: feudałom i Kościołowi. Lew utracił królewską koronę i otrzymał komunistyczną pięcioramienną gwiazdę. Słowacki symbol na piersiach lwa przedstawiał palący się duży ogień (po słowacku vatra) na narodowej górze Krywań, co symbolizowało Słowackie Powstanie Narodowe w 1944 roku.

Po upadku komunizmu 1990–1992

Plik:CoA CSFRc.svg
Herb od 1990 r

Tarczę herbu podzielono na cztery części. Z lewej strony na górze i z prawej na dole znalazł się czeski lew, w pozostałych częściach słowacki podwójny krzyż lotaryński na trzech wzgórzach, symbolizujących Tatry, Fatrę i Matrę.

Herb na fladze prezydenckiej

Oprócz flagi państwowej istniała jeszcze flaga prezydencka, która zawierała herb i motto Pravda vítězí (Prawda zwycięża). Motto od 1990 r. zapisywane było w języku łacińskim (Veritas vincit).

Zobacz też