İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Brak źródła na odpowiednika TVP1.
Znacznik: Edytor kodu źródłowego 2017
Soul997 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 2: Linia 2:
|nazwa = İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti
|nazwa = İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti
|nazwa oryginalna =
|nazwa oryginalna =
|grafika =
|grafika = İctimai TV (2019-h.h.).png
|opis grafiki =
|opis grafiki =
|państwo = AZE
|państwo = AZE

Wersja z 18:42, 17 sie 2019

İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti
Ilustracja
Państwo

 Azerbejdżan

Siedziba

Baku

Data założenia

29 sierpnia 2005

Forma prawna

nadawca publiczny

brak współrzędnych
Strona internetowa

İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (pol. Publiczne Radio i Telewizja Azerbejdżanu, İTV) – azerski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, utworzony 29 sierpnia 2005 roku na mocy decyzji parlamentu tego kraju[1]. Zgodnie z azerskim prawem, stacja określana jest jako "publiczna, ale nie rządowa", co ma ją odróżnić od bezpośrednio kontrolowanej przez rząd AzTV. Firma nadaje po jednym kanale telewizyjnym i radiowym.

Funkcjonowanie

Mimo swojego szczególnego statusu, podkreślającego niezależność i ponadpolityczny charakter, według zagranicznych ekspertów stacja zdecydowanie faworyzuje w swych audycjach rządzącą ekipę prezydenta İlhama Əliyeva, poświęcając jej trzykrotnie więcej czasu antenowego niż opozycji. Dla porównania, AzTV poświęca rządowi i prezydentowi 94% czasu zajmowanego na jej antenie przez tematykę polityczną[2]. Najwyższym ciałem zarządzającym İTV jest Rada Nadawcza, złożona z przedstawicieli różnych organizacji i środowisk społecznych, m.in. związków zawodowych, ludzi nauki, młodzieży, organizacji kobiecych, związków sportowych oraz wyznaniowych. Rada powołuje i nadzoruje dyrektora generalnego firmy, który kieruje jej bieżącym funkcjonowaniem[1].

Eurowizja

Od 5 lipca 2007 stacja jest, jako jedyny nadawca z Azerbejdżanu, członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), co uprawnia ją do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji (w którym formalnie wykonawców wystawiają nadawcy, a nie państwa). W roku 2009 EBU wszczęła wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przeciwko İTV po tym, jak osoby z Azerbejdżanu, głosujące podczas konkursu w Moskwie na Armenię, która od lat pozostaje w konflikcie z Azerbejdżanem i jest tam notorycznie ukazywana jako główny wróg, były wzywane na przesłuchania na policję jako "niepatriotyczne" i stanowiące "potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa"[3].

İTV miała być organizatorem trzeciej edycji Konkursu Tańca Eurowizji, pierwotnie planowanej na rok 2009[4], następnie przesuniętej na 2010, a ostatecznie całkowicie odwołanej z powodu braku zainteresowania udziałem wśród członków EBU (Telewizja Polska była jednym z zaledwie czterech nadawców, którzy zgłosili swój akces).

14 maja 2011 wystawiony przez İTV zespół Ell & Nikki (w Azerbejdżanie występujący jako Eldar & Nigar) zwyciężył w Konkursie Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie. W związku z tym stacja była organizatorem konkursu w 2012 roku, który odbył się w Baku w dniach 22 i 24 (półfinały) oraz 26 maja 2012[5].

Przypisy

  1. a b Our background, itv.az (ang.) [dostęp 2011-05-15]
  2. Freedom House: Freedom in the World 2009: Azerbaijan. www.freedomhouse.org. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
  3. BBC News: Azerbaijanis in Eurovision probe. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
  4. eurovision.tv: Dance Contest 2009 to Baku, Azerbaijan. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).
  5. eurovision.tv: Gordon Roxburgh: The organisers of the Eurovision Song Contest: what's up?. [dostęp 2011-05-21]. (ang.).