Lance Armstrong: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ChuispastonBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot poprawił be-x-old:Ланс Армстранг
m poprawa linków
Linia 48: Linia 48:
David Walsh i [[Pierre Ballester]] napisali książkę pt.: "Tajemnice L.A. Co ukrywa Lance Armstrong?", której pierwsze wydania ukazały się we [[Francja|Francji]], a następnie przetłumaczono ją na wiele innych języków. Jej głównym tematem jest doping w świecie kolarstwa, nawiązujący do Lance'a Armstronga.
David Walsh i [[Pierre Ballester]] napisali książkę pt.: "Tajemnice L.A. Co ukrywa Lance Armstrong?", której pierwsze wydania ukazały się we [[Francja|Francji]], a następnie przetłumaczono ją na wiele innych języków. Jej głównym tematem jest doping w świecie kolarstwa, nawiązujący do Lance'a Armstronga.


Dr [[Michel Ferrari]] długoletni opiekun medyczny Lance'a Armstronga został oskarżony i skazany na 11 miesięcy i 24 dni więzienia w zawieszeniu oraz na roczny zakaz wykonywania zawodu przez [[Włochy|włoski]] sąd [[1 października]] [[2004]] r. w głośnym procesie, w którym najważniejszym dowodem były zeznania jego byłego podopiecznego [[Filippo Simeoni]]<ref>[http://www.cyclingnews.com/news/2002/feb02/feb13news.php John Stevenson, Simeoni testifies: "Dr Ferrari prescribed EPO", Cycyling News, 13 marca, 2002]</ref>..
Dr [[Michel Ferrari]] długoletni opiekun medyczny Lance'a Armstronga został oskarżony i skazany na 11 miesięcy i 24 dni więzienia w zawieszeniu oraz na roczny zakaz wykonywania zawodu przez [[Włochy|włoski]] sąd [[1 października]] [[2004]] r. w głośnym procesie, w którym najważniejszym dowodem były zeznania jego byłego podopiecznego [[Filippo Simeoni]]<ref>[http://web.archive.org/web/20090324111107/http://www.cyclingnews.com/news/2002/feb02/feb13news.php John Stevenson, Simeoni testifies: "Dr Ferrari prescribed EPO", Cycyling News, 13 marca, 2002]</ref>..


Zaraz po ogłoszeniu wyroku, zespół Lance'a Armstronga, [[U.S. Postal Service Pro Cycling Team|US Postal]] zerwał z Ferrarim kontrakt, twierdząc jednocześnie, że nie wierzy w zeznania Simeoniego i nazywając go oszczercą<ref>Daniel Coyle, Wojna Lance'a Armstronga, Studio Emka, Warszawa, 2005, ISBN 83-88931-69-5</ref>. Simeoni wytoczył przeciw Armstrongowi i Ferrariemu proces cywilny o zniesławienie, po którym Armstrong musiał oficjalnie przeprosić Simeoniego i zapłacić zadośćuczynienie.
Zaraz po ogłoszeniu wyroku, zespół Lance'a Armstronga, [[U.S. Postal Service Pro Cycling Team|US Postal]] zerwał z Ferrarim kontrakt, twierdząc jednocześnie, że nie wierzy w zeznania Simeoniego i nazywając go oszczercą<ref>Daniel Coyle, Wojna Lance'a Armstronga, Studio Emka, Warszawa, 2005, ISBN 83-88931-69-5</ref>. Simeoni wytoczył przeciw Armstrongowi i Ferrariemu proces cywilny o zniesławienie, po którym Armstrong musiał oficjalnie przeprosić Simeoniego i zapłacić zadośćuczynienie.

Wersja z 00:20, 29 lut 2012

Szablon:Kolarz infobox Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz, o wybitnych osiągnięciach sportowych. Mistrz Świata w kolarstwie szosowym. Jest absolutnym rekordzistą pod względem zwycięstw w największym wieloetapowym wyścigu kolarskim świata - Tour de France (7 wygranych).

Kolarstwo szosowe
Brąz
2000
Sydney
jazda indywidualna na czas

Osiągnięcia sportowe

Lance Armstrong na podjeździe pod L'Alpe d'Huez podczas Tour de France 2001

W wieku 15 lat był obiecującym triathlonistą, wkrótce jednak zrozumiał, iż jego powołaniem jest kolarstwo. Kilka lat później związał się z grupą Subaru-Montgomery, jednocześnie startując w drużynie narodowej USA. W 1989 roku był uczestnikiem Mistrzostw Świata Amatorów w Moskwie, gdzie popisał się brawurową jazdą i odważnymi atakami. Rok później nie zabrakło go na tychże zawodach, rozgrywanych tym razem w Japonii, gdzie zajął 11 pozycję. W roku 1992 zajął 14 pozycję na Igrzyskach Olimpijskich. Zaraz po nich podpisał swój pierwszy zawodowy kontrakt z grupą Motorola. W tej grupie odniósł wiele sukcesów, m.in. został szosowym mistrzem świata w Oslo, zdobył "Potrójną koronę" (3 najbardziej prestiżowe wyścigi w USA), wygrał 2 etapy w Tour de France, triumfował w wyścigach Tour du Pont oraz San Sebastian. Jednak jego wielkim marzeniem było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de France. Zanim to marzenie się spełniło, w 1996 roku wspaniale zapowiadająca się kariera Armstronga została przerwana. Po powrocie do zawodowego kolarstwa wywalczył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas, na Igrzyskach Olimpijskich w 2000.

Choroba nowotworowa

W jego organizmie wykryto chorobę nowotworową (rak jądra). Kuracja wykluczyła go ze sportu na cały sezon 1997, jednakże nie poddał się chorobie. Przeszedł 2 operacje chirurgiczne i 4 cykle chemioterapii, które pozwoliły mu powrócić do życia i sportu. Postanowił powrócić na sam szczyt. Po odrzuceniu przez francuską grupę Cofidis, związał się z amerykańską grupą US Postal, w której znalazł wsparcie. W roku 1998 rozpoczął mozolny powrót, którego ukoronowaniem było 4. miejsce w wyścigu Vuelta a España.

Tour de France

Lance Armstrong na prologu Tour de France 2004

W 1999 roku osiągnął swój wielki cel, bezapelacyjne wygrywając w Tour de France. Ten najcięższy kolarski wyścig świata, nieprzerwanie wygrywał rok po roku, nie znajdując pogromcy. W 2005 roku, Armstrong po raz siódmy z rzędu wygrał Tour de France, po czym ogłosił, że kończy swoją kolarską karierę. Lance Armstrong 10 września 2008 roku ogłosił oficjalnie, że wraca do kolarstwa by promować walkę z rakiem.

Oskarżenia o doping

Informacje o rzekomym dopingu wydolnościowym Armstronga, zaczęły pojawiać się od 2001 r. Armstrong miał swojego osobistego wroga w postaci dziennikarza Davida Walsha, który prowadził przeciw niemu nieustające śledztwo. Przed rozpoczęciem Tour de France 2005 w L'Equipe ukazał się długi artykuł Walsha i Pierre'a Ballestera, w którym opisano, że w próbkach moczu pobranego od Lance'a Armstronga przed 2001 r. wykryto sześciokrotnie pochodne EPO.[1]. Badania te jednak, jako wykonane po długim czasie nie mogły być podstawą do dyskwalifikacji. Ponadto, Lance Armstrong dostawał zupełnie oficjalnie duże dawki leku o podobnej strukturze do EPO epogenu w trakcie leczenia jego choroby nowotworowej. Próbki jego płynów ustrojowych pobierane od 2001 r. i poddane oficjalnym testom na zawartość EPO wykazywały zawsze negatywny wynik[2].

David Walsh i Pierre Ballester napisali książkę pt.: "Tajemnice L.A. Co ukrywa Lance Armstrong?", której pierwsze wydania ukazały się we Francji, a następnie przetłumaczono ją na wiele innych języków. Jej głównym tematem jest doping w świecie kolarstwa, nawiązujący do Lance'a Armstronga.

Dr Michel Ferrari długoletni opiekun medyczny Lance'a Armstronga został oskarżony i skazany na 11 miesięcy i 24 dni więzienia w zawieszeniu oraz na roczny zakaz wykonywania zawodu przez włoski sąd 1 października 2004 r. w głośnym procesie, w którym najważniejszym dowodem były zeznania jego byłego podopiecznego Filippo Simeoni[3]..

Zaraz po ogłoszeniu wyroku, zespół Lance'a Armstronga, US Postal zerwał z Ferrarim kontrakt, twierdząc jednocześnie, że nie wierzy w zeznania Simeoniego i nazywając go oszczercą[4]. Simeoni wytoczył przeciw Armstrongowi i Ferrariemu proces cywilny o zniesławienie, po którym Armstrong musiał oficjalnie przeprosić Simeoniego i zapłacić zadośćuczynienie.

O stosowanie niedozwolonego dopingu posądzili także Armstronga jego dawni koledzy z zespołu – Tyler Hamilton oraz Floyd Landis[5]

Powrót do kolarstwa

24 września 2008 w Nowym Jorku Armstrong zakomunikował, iż wraca do zawodowego kolarstwa. W 2009 roku jeździł w kazachskiej Astanie "od Australii po Francję", aby promować światową kampanię na rzecz walki z rakiem. W grupie tej pracował ze starym znajomym, belgijskim dyrektorem sportowym Johanem Bruyneelem, który prowadził go do wszystkich siedmiu zwycięstw w Wielkiej Pętli.

W jego pierwszym wyścigu po powrocie, wieloetapowym, zaliczanym do ProTour wyścigu Tour Down Under 2009 zajął 29. miejsce.

W Tour de France 2009 zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok później przeniósł się do amerykańskiego zespoł Radioshack. Tour de France 2010 zakończył na 23 miejscu w klasyfikacji generalnej. Tour Down Under 2011 było ostatnim wyścigiem w jego karierze.

Życie prywatne

Opaska Livestrong

Ma czworo dzieci: syna Luke'a (ur. 1999), bliźniaczki Grace i Isabelle (ur. 2001) oraz Maxa (ur. 2009). We wrześniu 2003 r. rozwiódł się ze swoją żoną Kristin Richard, matką jego trojga dzieci i związał z piosenkarką Sheryl Crow, z którą w 2005 roku się zaręczył. Na wiosnę 2006 roku planowany był ślub, ale w lutym doszło do rozstania. Para poznała się w 2003 roku podczas gali charytatywnej, z której dochód przeznaczono na walkę z chorobami nowotworowymi. Armstrong przez ponad połowę roku mieszka i trenuje w hiszpańskiej Gironie. Poza sezonem, mieszka w rodzinnym Austin w stanie Teksas.

Jest założycielem liczącej ponad 20 milionów członków fundacji Lance Armstrong Foundation, powołanej w celu wspierania ludzi walczących z rakiem. Wprowadziła ona do sprzedaży opaski z napisem "Livestrong", z których dochód przeznaczony jest na walkę z rakiem. Wspólnie z Sally Jenkins napisał dwie książki autobiograficzne: "Mój powrót do życia" i "Liczy się każda sekunda". W 2005 r. ukazała się książka o przygotowaniach Lanca do Tour de France: "Wojna Lance'a Armstronga" napisana przez Daniela Coyle'a.

Najważniejsze zwycięstwa i sukcesy

Armstrong podczas GP Midi Libre 2002

Linki zewnętrzne

Szablon:Link GA