Stefan Držislav

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan Držislav
Stjepan Držislav
ilustracja
król Chorwacji
Okres

od 969

Poprzednik

Michał Krzesimir II

Następca

Świętosław Suronja

Dane biograficzne
Dynastia

Trpimirowicze

Data śmierci

ok. 997

Ojciec

Michał Krzesimir II

Matka

Helena

Stefan Držislav[1] (chorw. Stjepan Držislav; zm. ok. 997) – król Chorwacji z dynastii Trpimirowiczów, panujący od 969 roku[2].

Był synem Michała Krzesimira II i Heleny. W źródłach występuje pod chrześcijańskim imieniem Stefan i słowiańskim Držislav. W konflikcie bizantyńsko-bułgarskim o dominację na Bałkanach poparł cesarza Bazylego II Bułgarobójcę. W odwecie armia bułgarska pod dowództwem cara Samuela Komitopula wkroczyła do Chorwacji, dochodząc aż do Zadaru i pustosząc kraj. Zdaniem historyka Tomasza Archidiakona cesarz w podzięce podarował Stefanowi insygnia królewskie oraz nadał mu tytuł patrycjusza i egzarchy[2].

Pod koniec jego rządów doża wenecki Pietro II Orseolo odmówił mu zapłaty daniny, a flota wenecka zaatakowała wyspę Vis. Okres jego panowania uznaje się za czas, kiedy Chorwacja umocniła swoją międzynarodową pozycję względem państw sąsiednich[2].

Nie jest wykluczone, że Stefan rządził wspólnie z inną osobą. Na inskrypcji z Kninu został wymieniony jako dux magnus obok osoby, którą zatytułowano dux Hroator(um). Utożsamia się ją ze Świętosławem Suronją, jego synem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Salamon (red.), Wielka Historia Świata, t. 4. Kształtowanie średniowiecza, Kraków: Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 419, ISBN 83-85719-85-7.
  2. a b c d Držislav, Stjepan. Hrvatska enciklopedija. [dostęp 2023-11-07]. (chorw.).