Michał Krzesimir II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Krzesimir II
król Chorwacji
król Chorwacji
Okres

od 945
do 949

Poprzednik

Mirosław

Następca

Stefan Držislav

Dane biograficzne
Dynastia

Trpimirowicze

Data urodzenia

?

Data śmierci

969

Ojciec

Krzesimir I

Matka

nieznana z imienia

Żona

Helena z Zadaru

Dzieci

Stefan Držislav

Michał Krzesimir II (właściwie Mihajlo Krešimir II.; zm. 969) – król Chorwacji z dynastii Trpimirowiczów w latach 949969.

Był synem Krzesimira I (mniej prawdopodobna wersja mówi, iż był jego wnukiem i zarazem synem Mirosława). O jego panowaniu zachowało się stosunkowo niewiele informacji. Był żonaty z Heleną z Zadaru (zm. 8 października 975), która wybudowała pierwsze w rodzinie królewskiej mauzoleum w Solin. Tam też została wraz z mężem pochowana, a jej tablica nagrobna dostarcza o rodzinie informacji. Sprawowała ona też regencję po śmierci władcy.

Po zgonie Krzesimira I wybuchła bratobójcza wojna pomiędzy Mirosławem a Michałem Krzesimirem, która była zgubna dla Chorwacji. Podczas walk kraj utracił na rzecz Narentanów Vis i Lastovo, a serbski władca Czasław Klonimirović wzmocnił granicę na rzece Vrbas i uzyskał część Bośni. Wenecjanom przypadła w udziale część wysp na Adriatyckie.

Mirosław sprawował, przynajmniej formalnie władzę od 945, ale cztery lata później zamordował go ban Pribina (władcę regionów Lika, Krbava i Gacka, zamieszkiwana przez Gadczan). Prawdopodobnie działo się to z polecenia Michała Krzesimira, który został osadzony (być może nie od razu) na tronie. Starał się odbudować znaczenie i stan posiadania kraju. Na początku panowania podbił oderwane na rzecz Bośni ziemie Uskoplje, Luka i Pleva, by następnie zdobyć całą Bośnię ok. 960. Wiadomo, że dotychczasowy ban Bośni uciekł na Węgry, a przed 968 rokiem Michał uzyskał zupełną władzę nad regionem. Wiadomo też, że w 969 roku chorwacka flota morska pokonała arabskich piratów w bitwie pod Gargano. Za panowania ban Pribina, czyli właściwie wicekról, utrzymał władzę nad żupami: Gacka, Lika i Krbava, a król nadał mu wyspę z klasztorem świętego Chryzogona.

Po śmierci Michała Krzesimira II władzę przejął jego syn Stefan Držislav, którego regentką została wdowa po królu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]