Przejdź do zawartości

Mirosław (król Chorwacji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mirosław
król Chorwacji
Okres

od 945
do 949

Poprzednik

Krzesimir I

Następca

Michał Krzesimir II

Dane biograficzne
Dynastia

Trpimirowicze

Data urodzenia

?

Data śmierci

949

Ojciec

Krzesimir I

Matka

nieznana z imienia

Żona

brak danych

Dzieci

prawdopodobnie brak; Michał Krzesimir II (?)

Mirosław (właściwie Miroslav; zm. 949) – król Chorwacji z dynastii Trpimirowiczów w latach 945-949.

Był synem Krzesimira I. O jego panowaniu zachowało się bardzo niewiele informacji - wiadomo, że za jego rządów Chorwacja stanowiła znaczną siłę militarną w regionie. Administrando Imperio cesarza Konstantyna VII Porfirogenety wspomina o nim tylko jako o władcy kraju Chrobatiæ, określonym jako Mirosthlabus filius (Mirosław, syn Krzesimira). Według tejże kroniki panował tylko przez cztery lata.

Po śmierci Krzesimira I wybuchła bratobójcza wojna pomiędzy Mirosławem a jego bratem[a] Michałem Krzesimirem II, która była zgubna dla Chorwacji. Podczas walk kraj utracił na rzecz Narentanów Vis i Lastovo, a serbski władca Czasław Klonimirović wzmocnił granicę na rzece Vrbas i uzyskał część Bośni. Wenecjanom przypadła w udziale część wysp na Adriatyku.

Nieznany jest faktyczny zakres władzy Mirosława, ale wiadomo, że jego wrogiem był ban Pribina (władcę regionów Lika, Krbava koło Udbiny i Gacka, zamieszkiwana przez Gadczan). To on na rozkaz Michała Krzesimira II zabił w 949 roku władcę. Prawdopodobnie nie pozostawił po sobie męskich potomków, gdyż nikt taki ubiegał się o odzyskanie władzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. być może synem