Trpimir II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trpimir II
król Chorwacji
Okres

od 928
do 935

Poprzednik

Tomisław Chorwacki

Następca

Krzesimir

Dane biograficzne
Dynastia

Trpimirowicze

Data urodzenia

?

Data śmierci

935

Ojciec

Męcimir, ew. Tomisław Chorwacki

Matka

nieznana z imienia

Żona

nieznana z imienia

Dzieci

Krzesimir I

Trpimir II (zm. 935) – król Chorwacji z dynastii Trpimirowiczów w latach 928935.

Był prawdopodobnie bratem lub synem pierwszego króla Chorwacji Tomisława I (oraz odpowiednio synem bądź wnukiem księcia Męcimira/Mutimira). Jego imię sugeruje związki dynastii Trpimirowiczów z poprzednimi władcami Chorwacji (istniał bowiem książę Trpimir I, panujący w latach 845–864).

Po śmierci Symeona I Wielkiego, cara bułgarskiego, Cesarstwo Bizantyjskie nie potrzebowało już sojusznika do walki z Bułgarią. Za rządów Tomisława I to Chorwaci byli głównymi sprzymierzeńcami do wojaczki z nimi. Znakiem osłabionej pozycji Chorwacji było odebranie lennej Dalmacji i mianowanie jej bizantyjskim temem. Kontrola cesarstwa nad tym terenem była jednak tylko nominalna.

Również prestiżowe znaczenie miało odebranie przez papieża Leona VI statusu biskupstwa miastu Nin (de facto stolicy kraju), a także przeniesienie biskupa Grzegorza z Ninu do Skradina[1]. Umocniono równocześnie znaczenie kontrolowanego przez Bizancjum Splitu jako siedziby prymasa Chorwacji i Dalmacji[2].

De Administrando Imperio Konstantyna VII Porfirogenety notuje, że za panowania Trpimira II Chorwacja miała silną flotę o istotnej pozycji na Adriatyku. Trpimir II zmarł w 945 roku, a władzę po nim przejął syn Krzesimir I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Van Antwerp Fine, John V. A. Fine, Jr., The Early Medieval Balkans: A Critical Survey from the Sixth to the Late Twelfth Century, University of Michigan Press, 1991, s. 269 ISBN 0-472-08149-7.
  2. Newadvent.org. [dostęp 2015-01-24]. (ang.).