Stefan II (król Chorwacji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan II
król Chorwacji
Okres

od 1089
do 1091

Poprzednik

Dymitr Zwonimir

Następca

Piotr Svačić

Dane biograficzne
Dynastia

Trpimirowicze

Data urodzenia

?

Data śmierci

1091

Ojciec

Czastomir

Matka

nieznana z imienia

Żona

nieznana z imienia[1]

Dzieci

brak

Stefan II (zm. 1091) – król Chorwacji w latach 1089–1091[2] z dynastii Trpimirowiczów. Był ostatnim chorwackim królem z dynastii Trpimirowiczów. Jego ojcem był Czastomir, młodszy brat króla Piotra Krzesimira IV.

Wedle kronik, około 1070 roku Stefan został umieszczony w klasztorze św. Stefana w Splicie przez Dymitra Zwonimira[3]. Pierwotnie miał być następcą Piotra Krzesimira IV i wstąpić na tron po jego śmierci, która nastąpiła w 1075 roku, jednak wskutek sprzeciwu ludu i duchowieństwa musiał ustąpić na rzecz popieranego przez wymienione podmioty przedstawiciela dalszej linii dynastii Trpimirowiczów, byłego bana Slawonii, Dymitra Zwonimira[4].

Po śmierci króla Dymitra Zwonimira w 1089 roku nowym królem Chorwacji został będący w podeszłym wieku Stefan. Początkowo niechętnie podchodził do objęcia tronu z powodu wieku i złego stanu zdrowia, jednak ostatecznie zgodził się na skutek próśb arystokracji i duchowieństwa.

Stefan nie sprawdził się jako władca Chorwacji. Jego panowanie było krótkie (trwało zaledwie dwa lata) i nieefektywne. Sytuację wewnętrzną w Chorwacji za panowania ostatniego króla-Trpimirowicza można określić jako krytyczną, ponieważ Helena (wdowa po Dymitrze Zwonimirze) nie uznała prawa Stefana do tronu chorwackiego i potajemnie spiskowała na rzecz przejęcia władzy przez jej brata, a jednocześnie króla Węgier Władysława[5].

Zmarł na początku 1091 roku, nie zostawiwszy następcy. Jego śmierć zapoczątkowała burzliwy okres w dziejach Królestwa Chorwacji, który ostatecznie doprowadził do jej podporządkowania Węgrom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie jest pewne, czy Stefan II chorwacki był żonaty.
  2. F. Šišić, Hrvatska povijest od najstarijih dana do potkraj 1918, Zagrzeb 1925, s. 591. (chor.)
  3. N. Budak, Prva stoljeća Hrvatske, Zagreb 1994, s. 116. (chor.)
  4. N. Klaić, Povijest Hrvata u srednjem vijeku, Globus, Zagrzeb 1990, s. 148. (chor.)
  5. I. Voje, Nemirni Balkan, Ljubljana 1994, s. 62. (sl.)