Tarnopolski Okręg Etapowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarnpolski Okręg Etapowy
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1919

Rozformowanie

1920

Tradycje
Rodowód

Lwowski Okręg Etapowy

Kontynuacja

Płoskirowski Okręg Etapowy

Organizacja
Dyslokacja

Tarnopol

Formacja

służba etapowa

Podległość

6 Armia

Tarnopolski Okręg Etapowyokręg etapowy Wojska Polskiego.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Tarnopolski Okręg Etapowy powołano w grudniu 1919 roku[1]. Rozkaz NDWP L.564/IV z 7 stycznia przewidywał stopniowe opuszczanie terenu Galicji przez formacje etapowe. Od 1 lutego z obszaru wojennego wyłączono dwanaście powiatów galicyjskich, a DOE „Lwów” do tego dnia miało zmienić nazwę na DOE „Tarnopol” i przenieść się do nowej siedziby do Tarnopola.

 Osobny artykuł: Lwowski Okręg Etapowy.

Dyslokacja formacji etapowych przedłużyła się do marca. Wpłynęły na to problemy organizacyjne, transportowe, a także opóźnienia w nadsyłaniu z kraju batalionów wartowniczych[2]. Zarządzenie z 13 marca zapowiadało „jak najrychlejsze” wyłączenie z obszaru wojennego i oddanie DOGen. „Lwów” powiatów Borszczów, Czortków, Husiatyn, Trembowla, Skałat, Tarnopol, Zbaraż. Na Wołyniu przekazano ekspozyturze DOGen. Lublin w Kowlu powiaty etapowe Krzemieniec, Dubno i Łuck. Rozkaz operacyjny nr 7 DOE „Tarnopol” z 22 marca nakazał niezwłoczne zwinięcie dowództw dziesięciu ostatnich powiatów etapowych w Galicji oraz przejście obsady tych powiatów do właściwych im batalionów etapowych. Służbę wartowniczą w DPE przekazywano batalionom wartowniczym[2].

W marcu 1920 zlikwidowało dotychczasowe fronty, a walczące wojska podzielono na armie. Każdej armii przydzielono jeden okręg etapowy. OE „Tarnopol” przydzielono 6 Armii[3]. Do dyspozycji Okręg otrzymał następujące bataliony etapowe: III Lubelski[a], III Łódzki[b], I[c], II[d], III Lwowski[e], III Kielecki. W trakcie formowania były V i VI Lwowski bataliony etapowe[4]. Południową granicę OE Tarnopol wyznaczał bieg Dniestru, zachodnią: zachodnie granice powiatów Czortków, Trembowla, Tarnopol. Granicę północną stanowiły: północna granica powiatu Zbaraż, linia od miejscowości Toki do granicy powiatu Płoskirów oddzielająca część powiatu Starokonstantynów i podporządkowująca go DPE Płoskirów, północna granica powiatów Płoskirów i Latyczów oraz rzeka Boh[3].

Wyłączenie ostatnich powiatów Galicji Wschodniej z obszaru wojennego wiązało się z opuszczeniem Tarnopola przez dowództwo OE i przeniesieniem go do Płoskirowa. W związku z tym zapowiedziano zmianę nazwy OE Tarnopol na OE Płoskirów[5]. W tym czasie DOE dysponowało ośmioma batalionami etapowymi. 1 marca 1920 okręg etapowy liczył w stanie wyżywienia 577 oficerów, 12 638 podoficerów i szeregowców, w stanie bojowym 59 oficerów, 6677 podoficerów i szeregowców. Dysponował 62 karabinami maszynowymi. Po wcieleniu uzupełnień - 1 kwietnia w stanie wyżywienia posiadał 487 oficerów, 14 012 podoficerów i szeregowców, w stanie bojowym zaś 66 oficerów, 7372 podoficerów i szeregowców i 70 karabinów maszynowych[6].

Nowy kształt terytorialny i organizację OE Tarnopol wyznaczył rozkaz operacyjny nr 8 DOE z 11 kwietnia 1920. Granicę południową Tarnopolskiego OE tworzył Dniestr, zachodnią: zachodnie granice powiatów Borszczów, Czortków, Trembowla, północną: północna granica powiatu Zbaraż, a następnie linia od miejscowości Toki przez Słobódkę, Kupiel, Czerniawkę i północna granica powiatu Płoskirów. Granica wschodnia pokrywała się ze wschodnią granicą powiatu Płoskirów, następnie linią kolejową łączącą powiat uszycki ze stacją Zieleńcze i dalej wschodnią granicą powiatu Kamieniec Podolski do Dniestru[7].

Podczas przygotowywania planów kampanii wojennej na Ukrainie wiosną 1920 dowództwo polskie musiało ustalić sposób funkcjonowania etapów na terytorium ukraińskim. Postanowienia zawarte w podpisanej 24 kwietnia 1920 konwencji wojskowej między Polską a Ukrainą przewidywały, że: „Tyły wojsk polskich ochraniać będzie polska żandarmeria polowa i polskie władze etapowe”[8]. 25 kwietnia DOE Tarnopol nakazało V Lwowskiemu be stacjonującemu w Wiśniowcu ściągnąć załogi powiatów i stacji etapowych i transportem kolejowym udać się do Równego.Tego samego dnia rozkaz wyjazdu do Równego otrzymało dowództwu I Lwowskiego batalionu etapowego w Bazalii[9]. 26 kwietnia III Lwowski batalion etapowy otrzymał rozkaz wyjazdu koleją z Czarnego Ostrowa do Sokołówki, a stąd marszem pieszym do Wierbowiec do dyspozycji Dowództwa Etapu 6 Armii. 27 kwietnia III Kieleckiego batalion etapowy otrzymał rozkaz koncentracji wszystkich załóg w Tarnopolu i marszem pieszym udania się do Płoskirowa[10].

W związku z planowanym na 1 maja kolejnym przesunięciem obszaru wojennego dalej na wschód DOE Tarnopol, pozostając w Tarnopolu, zmienił tego dnia nazwę na DOE Płoskirów. Rozkaz likwidował równocześnie dowództwo rejonu etapowego Wołyń i ustanawiał na wschód od Zbrucza dwa dowództwa powiatów: DPE Kamieniec Podolski pod dowództwem ppłk. Włodzimierza Krasnodębskiego oraz DPE Płoskirów ppłk. Kazimierza Nehrebeckiego[7].

 Osobny artykuł: Płoskirowski Okręg Etapowy.
Dyslokacja i stan liczebny oddziałów podległych 1 maja 1920[11]
DPE Bataliony etapowe m.p. batalionu Stacje etapowe Oficerowie Szeregowcy
Kamieniec Podolski IV Lwowski batalion etapowy Kamieniec Podolski Gorodok; Żwaniec 14 1011
Płoskirów II Lwowski batalion etapowy Płoskirów Ostrów Czarny
Felsztyn; Dereźna
12 837
Uszyca Nowa III Lubelski batalion etapowy Dunajowce 17 1099
Latyszew III Łódzki batalion etapowy Jarmolińce 17 539

Oficerowie dowództwa okręgu[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy okręgu
  • ppłk Bolesław Frey (był 13 III 1920[3])
  • ppłk kaw. Tadeusz Rychliński (był 21 X 1920)
Struktura i obsada personalna w marcu 1920[6]
  • dowódca OE – płk Bolesław Frej
  • zastępca dowódcy (inspektor wojsk etapowych) – mjr Antoni Kamiński
  • szef sztabu OE – kpt. Władysław Pieniążek
  • szef I Oddziału Organizacyjnego – kpt. dr Marcin Dragan
  • szef II Oddziału Informacyjnego – nieobsadzony
  • szef III Oddziału Bezpieczeństwa – nieobsadzony
  • szef IV Oddziału Materiałowego – nieobsadzony
  • szef V Oddziału Personalnego – por. Stanisław Wierzbiański
  • szef Oddziału Żandarmerii Polowej OE
  • szef Intendentury OE (w organizacji)
  • oficer łączności – ppor. Józef Kranc
  • szef sanitarny OE – mjr lek. dr Aleksander Domaszewicz
  • lekarz weterynaryjny – rtm. lek. weterynarii Karol Czejkowski
  • kapelan OE – ks. Józef Leńko
  • referat sądowo-prawny – kpt. dr Włodzimierz Krynicki
  • referat zdobyczy wojennej – kpt. Jan Słuszkiewicz

Ponadto w skład dowództwa wchodziła: kancelaria, oddział sztabowy, zarząd gmachu, oficer prowiantowy, oficer kasowy, zarząd stołowni oficerskiej.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. III Lubelski batalion etapowy to dawny 1 batalion etapowy.
  2. III Łódzki batalion etapowy to dawny 2 batalion etapowy.
  3. I Lwowski batalion etapowy to dawny 4 batalion etapowy.
  4. II Lwowski batalion etapowy to dawny 5 batalion etapowy.
  5. III Lwowski batalion etapowy to dawny 6 batalion etapowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]