4/VIII Batalion Wartowniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
4/VIII Batalion Wartowniczy
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1919
Rozformowanie 1921
Tradycje
Kontynuacja 21 Batalion Celny
Organizacja
Dyslokacja Tuchola
Formacja Bataliony Wartownicze
Podległość DOG Toruń

4/VIII Batalion Wartowniczyoddział Wojska Polskiego pełniący między innymi służbę ochronną na granicy II Rzeczypospolitej.


Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

4/VIII batalion wartowniczy sformowano w 1919 roku[1]. Funkcjonował w strukturze Okręgu Generalnego Toruń[2]. W skład batalionu wchodziło dowództwo oraz 4 kompanie po 3 plutony. W dowództwie, oprócz dowódcy batalionu, służyli oficerowie: sztabowy, adiutant, prowiantowy i kasowy; podoficerowie: mundurowy, prowiantowy, rusznikowy, sanitarny oraz 6 ordynansów[2]. Na początku 1921 roku batalion stacjonował w garnizonie Tuchola, w którym znajdował się Obóz Jeńców Nr 7 i szpital wojskowy przy tym obozie[3][a].

Na podstawie rozkazu Ministra Spraw Wojskowych nr 3046/Org z dnia 24 marca 1921 roku[5], na bazie 4/VIII batalionu wartowniczego powstał 21 batalion celny[6].

 Osobny artykuł: 21 batalion celny.

Dowódcy batalionu[edytuj | edytuj kod]

  • ppłk piech. Wiktor Łapicki (do 27 II 1921 → dowódca Baonu Zapasowego Wojsk Wartowniczych i Etapowych Nr VIII[7])
  • ppłk Antoni Kamiński (27 II – III 1921 → dowódca Baonu Celnego Nr 21[7])

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Dominiczak na stronach 121-122 napisał, że 4/I Batalion Wartowniczy z miejscem postoju dowództwa w Kościerzynie, w grudniu 1920 roku obsadził czwarty odcinek granicy od Bałtyku do Jeziora Kruszyńskiego, po czym w przypisie nr 14 na tej samej stronie pojawiła się informacja, że „na obszarze DOGen. Pomorze granicę polsko-niemiecką obsadził wówczas między innymi batalion wartowniczy nr 4/VIII”. Podobna nieścisłość pomiędzy tekstem, a przypisem dotyczy 2/I batalionu wartowniczego, który w tym samym przypisie występuje jako batalion nr 1/II[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]