Przejdź do zawartości

Color TV-Game

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Color TV-Game
Ilustracja
Color TV-Game 15 w pomarańczowej wersji kolorystycznej
Typ

konsola z wbudowanymi grami

Producent

Nintendo

Generacja

pierwsza

Premiera

1977

Nośniki danych

gry wbudowane w system

Sprzedanych
jednostek

3 miliony[1]

Następca

Nintendo Entertainment System / Famicom

Color TV-Game (jap. カラー テレビゲーム Karā Terebi-Gēmu) – seria konsol z wbudowanymi grami, produkowana przez Nintendo w latach 1977–1980[2], sprzedawana jedynie w Japonii. Wszystkie konsole z serii sprzedały się łącznie w około 3 milionach egzemplarzy[1].

Konsole

[edytuj | edytuj kod]

Color TV-Game 6

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza konsola z serii, Color TV-Game, pojawiła się na rynku 1 czerwca 1977 roku[2]. Konsola zawierała sześć wbudowanych gier, wszystkie były wariantami gry Pong, gracz kontrolował gry za pomocą pokrętła, które znajdowało się bezpośrednio na konsoli. Oprócz standardowej wersji powstała także limitowana edycja w kolorze białym (standardowa była koloru pomarańczowego) i zasilana bateriami C.

Color TV-Game 15

[edytuj | edytuj kod]

Druga konsola z serii, Color TV-Game 15, została wydana 8 czerwca 1977 roku[3], zaledwie tydzień po poprzedniej konsoli. W przeciwieństwie do poprzednika Color TV-Game 15 zawierała kontrolery podłączone do konsoli za pomocą kabla, dzięki czemu rozgrywka była bardziej komfortowa, miała także 15 nowych wariantów gry Pong. Powstały dwie wersje kolorystyczne tej konsoli.

Color TV-Game Racing 112

[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 1978 roku, Nintendo wydało Color TV-Game Racing 112. Konsola zawierała wbudowaną grę wyścigową z widokiem z lotu ptaka, a kontrolerem była specjalna kierownica wraz z dźwignią zmiany biegów. Konsola zawierała także pomniejszone kontrolery do gry wieloosobowej.

Color TV-Game Block Kuzushi

[edytuj | edytuj kod]

23 kwietnia 1979 roku Nintendo wydało Color TV-Game Block Kuzushi, znaną także jako Color TV-Game Block Breaker. Konsola zawierała wbudowaną grę Block Kazushi, która była wzorowana na grze Breakout przedsiębiorstwa Atari. Podobnie jak w przypadku Color TV-Game 6, grą sterowano za pomocą pokrętła znajdującego się na konsoli.

Computer TV-Game

[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia konsola z serii, Computer TV-Game, została wydana w 1980 roku, zawierała pierwszą grę Nintendo wydaną na automatyComputer Othello.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b David Sheff: Game Over: How Nintendo Zapped an American Industry, Captured Your Dollars, and Enslaved Your Children. ISBN 978-0-9669617-0-6.
  2. a b Rusel DeMaria, Johnny Lee Wilson: High Score!: The Illustrated History of Electronic Games. ISBN 0-07-222428-2.
  3. trendy.nikkeibp.co.jp. [dostęp 2016-07-18].