Tamagotchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zabawki. Zobacz też: Tamagotchi (singiel).
Tamagotchi drugiej generacji

Tamagotchi (jap. たまごっち tamagotchi) – elektroniczna zabawka szczególnie popularna w drugiej połowie lat 90. XX w. Została stworzona w 1996 roku w Japonii przez Akihiro Yokoi oraz Aki Maitę. Kształtem przypomina niewielkich rozmiarów plastikowe jajko wyposażone w trzy małe przyciski i wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Całością steruje prosty wbudowany komputer. Zabawa polega na opiece nad wirtualnym zwierzątkiem – należy je karmić, myć, sprzątać po nim, itp. Oryginalne wersje produkowane są przez firmę Bandai, jednak na rynku szybko pojawiło się wiele podróbek.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Oryginalne Tamagotchi[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza generacja (P1, Gen 1)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza generacja Tamagotchi to najprostsza wersja wydana w 1996 roku. Rozrywka sprowadza się do karmienia, ważenia, leczenia podopiecznego, zabawy z nim oraz sprzątania jego odchodów. Wirtualny podopieczny potrzebuje odpowiedniej opieki. Należy poświęcać mu dużo czasu.

Druga generacja (P2, Gen 2)[edytuj | edytuj kod]

Druga generacja, wydana w 1997 roku, prawie nie różni się od pierwszej. Menu poddano niewielkim zmianom, dodano nową grę i bohaterów. Od pierwszej wersji różni się ikoną opcji leczenia - w P1 jest to strzykawka, w P2 - butelka z lekarstwem i łyżeczka.

Tamagotchi Connection/Connexion[edytuj | edytuj kod]

V1[edytuj | edytuj kod]

Wersja V1, wydana w 2004 roku, zapoczątkowała nową serię Tamagotchi Connection (w USA) lub Connexion (w Europie). Zasadniczą zmianą w stosunku do pierwowzoru było dodanie funkcji połączenia na podczerwień. Wprowadziło to możliwość interakcji między dwoma urządzeniami. Gracze mogli zapoznawać ze sobą swoich podopiecznych. Zamiast 8 ikon dostępnych jest 10 - pojawiła się ikona podczerwieni oraz książka adresowa, czyli lista urządzeń, z jakimi gracz się już łączył. Zmianie uległ system dyscypliny – podopiecznego można nie tylko karać, ale i pocieszać. Wprowadzono również rozróżnienie płci u podopiecznych. W konsekwencji mogą się oni rozmnażać, każde kolejne pokolenie to rozpoczęcie rozgrywki od nowa. Możliwość rozmnażania odróżnia serię Connection od pierwszych Tamagotchi, w których tę samą postać hodowano aż do jej śmierci.

V2[edytuj | edytuj kod]

Wydana w 2005 roku, jako pierwsza posiada właściwą dla świata Tamagotchi walutę - Punkty Gotchi, które zdobywa się za udział w każdej z czterech dostępnych gier. Można je później wydać, kupując jedzenie lub zabawki w specjalnym sklepiku. Sklep jest również miejscem, które umożliwia wprowadzenie tajnych kodów – specjalnej kombinacji przycisków. Dzięki temu można zdobyć przedmioty niedostępne w zwykłej sprzedaży. W V2 można wyhodować 51 różnych postaci - 2 rasy niemowląt, 4 dzieci, 10 nastolatków i 35 dorosłych.

V3[edytuj | edytuj kod]

Wydana w 2005 roku. Pierwsza wersja Tamagotchi oficjalnie wydana w Polsce. Nowością jest możliwość odwiedzania Tamatown - internetowego świata Tamagotchi, w którym zwierzak może się bawić, kupować ubrania i jedzenie w przeróżnych sklepach, podróżować, oglądać filmy, uczyć się i wykonywać wiele innych ciekawych czynności. Wersja zawiera 52 dostępne postacie. Najbardziej znanymi są Mametchi, Mimitchi, Memetchi i Kuchipatchi. Tak jak w starszych wersjach dostępna jest funkcja światło. Należy gasić je zaraz po zaśnięciu pupila, w przeciwnym wypadku będzie niewyspany. Dodano wiele nowych ras, jakich nie było w wersjach poprzednich. Version 3 jest też pierwszą formą jajeczka z antenką. Nowa wersja Tamagotchi posiada możliwość łączenia się przez podczerwień z innymi V3, jak też i starszymi wersjami. Jeśli chcemy połączyć te same wersje mamy do wyboru opcje:

 • Game - jeśli wybierzemy tę opcję nasze Tamagotchi będą grały, a wygrany zdobędzie trochę punktów;
 • Present - po wybraniu tej opcji jeden z Tamagotchi odwiedzi drugiego i da mu prezent. Czasami uprzednio np. patrzą na zachód słońca itp. Jeśli Tamagotchi są dorosłe mogą się całować podczas oglądania, lecz najpierw muszą być życiowymi partnerami.
 • Visit - wizyta: Tamagotchi bawią się, tańczą czasami wybiorą się na plac zabaw aby pohuśtać się na koniku.

Jeśli łączymy dwie różne wersje wybieramy opcję Others, wtedy opcja interakcji wybierze się sama. Również w tej wersji gry możemy sprawdzać wagę, imię, płeć również czy nasz stworek jest najedzony i szczęśliwy. Obudowa, tak jak w starszych wersjach przypomina jajko, ale na górze jest antenka. Z tyłu zabawki widnieje mały guziczek RESET. Wciskamy go wtedy gdy np. chcemy zacząć zabawę od nowa.

V4 (JinSei)[edytuj | edytuj kod]

Dodano nowe postacie i nowe rodzaje jedzenia. Specjalne postacie to Makiko, Tensaitchi i Nonbritchi. Tamagotchi może teraz chodzić do przedszkola i szkoły, a po jej ukończeniu może szukać pracy. Zamiast ikony światło jest ikona poczta, poprzez którą przychodzą listy:

 • Listy - gwiazdki - jeśli masz 3 gwiazdki przy worku Gotchi-Punktów to znaczy, że grając w gry dostaniesz 100 GP więcej. Jeśli zobaczysz 3 gwiazdki przy serduszku to znaczy, że przy łączeniu się z innym Tamagotchi jego stopnień miłości wzrośnie o jeden, lub odwiedzi Cię Król Tamagotchi (patrz: list zwykły). Jeśli 3 gwiazdki pojawią się przy ludziku ze sztangą to znaczy, że Twoje Tamagotchi przez najbliższy czas będzie odporne na choroby.
 • List zwykły - otwierając ten list możesz spotkać Króla Tamagotchi, który może ofiarować prezent albo Gotchi-punkty lub złodzieja, który kradnie Gotchi - Punkty. Niewykluczone jest też, że ktoś może Ci przysłać kupę, węża lub serduszko.
 • List specjalny (oznaczony wykrzyknikiem) - w listach tego typu znajdują się ważne informacje dotyczące życia Twojego Tamagotchi (np. przyjęcie do przedszkola, szkoły lub pracy).

W tej generacji można zebrać niecałe sto tysięcy Gotchi - Punktów (99.999). Do opcji, w której znajdują się ogólne informacje o Tamagotchi dodano nowy parametr zwany Life Points (punkty życiowe). To w nim znajdują się informacje o tym jakie jest Tamagotchi. Czy jest inteligentne, szykowne, czy może uprzejme. To od tych punktów zależy przyjęcie do pracy. Również od ilości punktów zależy dojrzewanie Tamagotchi. Dzięki punktom inteligencji Tamagotchi będzie należeć do rodziny Mame, za punkty artystyczne do rodziny Meme, a przez punkty przyjaźni do rodziny Kuchi. Tak jak i w starszych wersjach Tamagotchi wersji 4 mogą komunikować się zarówno ze starszymi jak i nowszymi modelami.

V4.5 (JinSei+, 4+)[edytuj | edytuj kod]

Podobna do wersji czwartej, jednak dodano nowe gry, postaci, zawody i zmieniono punkty życiowe (Life Points). Zamiast punktów inteligencji są punkty humoru, zamiast punktów szyku - punkty urody, a na miejsce punktów uprzejmości weszły punkty miłości.

Postacie z tej wersji są ze świata Ura, to znaczy, że stworki z V3 i V4 przeszły modyfikację, np. Mametchi'emu dorobiono ogon, Kuchipatchi'emu róg, a Memetchi - skrzydła. Zmienił się im także wygląd. Przykład: Zukyutchi w wersji 4 miał czarne pasmo na głowie, zaś w V4.5 znalazła się UraZukyutchi z ogonem i czerwonym wzorkiem. Również zmieniły się płci różnych Tamagotchi np. Debatchi i Zukyutchi w V4 byli chłopcami, a w V4.5 UraDebatchi i UraZukyutchi to dziewczynki. Odpowiedniki:

Postać w v4/EnTama Odpowiednik w 4.5/UraTama Różnica wyglądu
Mametchi UraMametchi Ogon
Memetchi UraMemetchi Skrzydła
Kuchipatchi UraKuchipatchi Róg i kolor policzków
Violetchi/Furawatchi UraVioletchi/UraFurawatchi, Młoda UraVioletchi/Młoda UraFurawatchi (odpowiednik nastolatka) UraVioletchi - Skrzydła Motyla, czułki i inny kolor nektaru, Młoda UraVioletchi - Skrzydła Motyla i tulipany zamiast uszu
Młody Mametchi Młody UraMametchi Ogon
Młoda Memetchi Młoda UraMemetchi Skrzydła
Młody Kuchipatchi Tsunootchi (odpowiednik dziecka) Róg, kolor skóry
Debatchi UraDebatchi (odpowiednik dziewczęcy) Róg
Marotchi Samuraitchi (odpowiednik chłopięcy), Młoda UraMarotchi (odpowiednik nastolatka) Samuraitchi - podobieństwo do głowy Samuraia, Młoda UraMarotchi - inna fryzura, inna spinka i inne nogi
Yattatchi UraYattatchi, Młoda UraYattatchi (odpowiednik nastolatka) UraYattatchi - kolor skóry i rogi, Młoda UraYattatchi - rogi
Zukyutchi UraZukyutchi (odpowiednik dziewczęcy) kolor włosów, kolor tułowia, kształt uszu i ogon
Togetchi UraTogetchi skrzydła nietoperza, piórko na głowie i paski na uszach
Hawaikotchi Ufotchi dodatkowa noga, spódniczka i kolor serc na głowie
Mameotchi UraMameotchi brak różnic
Mamekotchi UraMamekotchi brak różnic
Memeotchi UraMemeotchi brak różnic
Memeputchi UraMemeputchi brak różnic
Kuchiotchi UraKuchiotchi brak różnic
Kuchikotchi UraKuchikotchi brak różnic
Otokitchi UraOtokitchi brak różnic
Ojitchi UraOjitchi brak różnic
Oyajitchi UraOyajitchi brak różnic

Europejską nazwą wersji 4.5 jest Jinsei+ lub 4+ (na opakowaniu widnieją oznaczenia Jinsei+ i V4). Niektóre z europejskich modeli posiadają niezmienioną w stosunku do V4 antenkę - zakończoną kulką. W niektórych jednak, podobnie jak we wszystkich modelach wersji amerykańskiej i japońskiej, antenka zakończona jest gwiazdką. W wersji V4.5 są czasem takie same postaci jak w wersji V4, ale mają inne upodobania czy charaktery.

V5 (Familitchi)[edytuj | edytuj kod]

Nowość w Polsce. Można ją kupić w większości krajów Europy (m. in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Polsce, Włoszech, Holandii, Portugalii, Hiszpanii), Japonii, Stanach Zjednoczonych, Azji i Australii.

Nowością w zabawkach z tej serii jest możliwość opiekowania się trzema stworkami naraz - całą rodziną Tamagotchi, stąd nazwa Familitchi (od angielskiego Family - Rodzina). Dodano nowe itemy, jedzenie i nową funkcję - możliwość oglądania telewizji. W telewizji mamy dostępne 3 kanały:

 • TV shopping - tu możemy kupić rzeczy dla swojego Tamagotchi (czasami zdarzają się wyprzedaże).
 • Dating show, w którym swatka, pani Busybody, znajduje Tamagotchi partnera z którym będzie mógł wziąć ślub (opcja dostępna dwie doby po zmianie w dorosłego, po uaktywnieniu z kanału można korzystać 3 razy na dzień).
 • Travel Show, który zastąpił funkcję Pause.

W tej wersji nie ma ograniczeń co do ilości zgromadzonych itemów. Zrezygnowano z dostępnych w wersjach 4 i 4.5 funkcji poczty, pracy i szkoły. Dzięki wielu nowym animacjom zabawa staje się jeszcze bardziej ciekawa. Hodować możemy 65 całkiem nowych postaci. Utworzone zostało też nowe internetowe miasto Tamagotchi - TamaExpo podzielone na świat Tamagotchi i kontynenty (Japonia, Ameryka Północna, Europa i Azja). Wciąż możemy łączyć się z innymi Tamagotchi przy użyciu podczerwieni, jednak tym razem funkcja ta została ograniczona do połączeń tylko z wersją V5, Celebrity V5 i Music Star V6 - ze starszymi się to nie uda. Warto też dodać, że japońskie modele Familitchi posiadają kluczyk zamiast antenki, wersja amerykańska ma antenkę w kształcie daszku i kółko do kluczy, australijska kluczyk i antenkę, zaś wersja europejska (Connexion) ma oprócz antenki breloczek z jedną z postaci.

Odejście[edytuj | edytuj kod]

W v5 - Jeśli nie zaopiekujesz się jednym z tamagotchi, może się wściec i powrócić na tama planet. Przed odejściem całuje się z innymi tamagotchi, które nie odchodzą. Jednakże tamagotchi, które odejdzie już nigdy nie powraca. Podobno jest jakiś konkretny sposób, aby go przywrócić, acz do tej pory nieznany. W v3, v4, v4.5 - Tamagotchi choruje i po jakimś czasie umiera z zaniedbania.

V5.5 (Celebrity V5, V5+, Familitchi Plus, Celebrity Familitchi)[edytuj | edytuj kod]

W Ameryce wydana jako zmieniona Celebrity V5, na opakowaniu australijskim widnieje jednak oznaczenie V5.5. W Japonii jej odpowiednik ukazał się pod nazwą Royal FamiTama. Różnicą między nią a zwykłą V5 jest korona na breloczku - kluczyku. Występują ulepszenia Tamagotchi V5, nowe gry i nowe postacie. Można zdobywać rodziny modeli, sportowców, paparazzi, a nawet królewską rodzinkę. Wersja ta jest bardzo podobna do Royal FamiTama, jednak nie jest identyczna - zawiera np. aż 6 gier. Oprócz zabawki w opakowaniu wersji amerykańskiej znajduje się CD z grami, tapetami, wygaszaczami ekranu i krótkimi animacjami. Wyglądem prawie nie różni się od V5 - można ją poznać wyłącznie po charakterystycznych dla niej wersjach kolorystycznych. Wersja australijska nie zawiera CD i wygląda tak, jak australijskie V5, czyli oprócz antenki ma breloczek - kluczyk. Według informacji dostarczonych przez Bandai UK, V5.5 nie zostanie wydane w Wielkiej Brytanii, a prawdopodobnie także w całej Europie.

V6 (Music Star)[edytuj | edytuj kod]

W Ameryce wydana pod nazwą Tamagotchi Music Star, oznaczenie V6 znajduje się tylko na opakowaniu wersji australijskiej. Innowacją w stosunku do poprzednich edycji jest możliwość założenia zespół muzycznego, występowania na scenie i posiadania własnych fanów, jeżeli nie uda nam się za pierwszym razem przejść eliminacji do pierwszego debiutu, będziemy występować na ulicy. Dostępnych jest ponad 20 instrumentów muzycznych, 8 nowych gier i 40 postaci. Tamagotchi jak w wersji 4 i wersji 4.5 chodzi do przedszkola, szkoły (muzycznej) i do pracy przy zbieraniu owoców lub wybieraniu właściwych ciastek (Praca z v4.5). Może także chodzić do wytwórni płytowej, aby nagrać utwór. Utworzone zostało także nowe Tamatown ze specjalnymi muzycznymi grami. Premiera amerykańska odbyła się w okolicach Bożego Narodzenia. W Wielkiej Brytanii V6 ukazało się w styczniu, a w Australii - w lutym 2009. Dostępne wersje kolorystyczne w Ameryce to: Rock City, Techno Sound, Pop Star, Glam Rock, Rising Star, Scarlet Rythm a także nowe wzory: Disco Lights, Feel the Beat, Lullaby, Rock n Star, Sound Blast oraz Symphony

Tamagotchi Friends[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi Friends to nowa wersja wydana w 2014 roku, oferuje możliwość połączenie się z innymi tamagotchi z tej samej serii.

Wersje japońskie[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi Plus Color[edytuj | edytuj kod]

Wersja japońska została wydana 22 listopada 2008. Można zobaczyć ją na oficjalnej japońskiej stronie Tamagotchi. Nowością ma być kolorowy, podświetlany wyświetlacz. W wersjach testowych wyprodukowanych 27 września 2008 nowe funkcje to m.in. pory roku, spacer, prysznic, hodowla drzewek, zmiana wyglądu domku. Dostępnych jest ok. 25 postaci, w większości znanych z poprzednich wersji. Zabawka zasilana jest dwiema bateriami AAA, więc jest znacznie grubsza, niż poprzednie wersje.


szerokość 55 mm
wysokość 65,8 mm
grubość 28 mm
waga 70 g

Hexagontchi[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi wydane w Japonii. "Ulepszona" wersja Plus Color jednak różni się tylko charakterystycznymi wersjami kolorystycznymi, oraz tym, że jest w nim quiz.

EnTama[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi wydane w Japonii. Nasze Tamagotchi V4 jest jego odpowiednikiem. Nowości to możliwość posłania Tamagotchi do przedszkola, szkoły i pracy. Wprowadzone zostały również punkty życiowe (takie same są w v4). Mają wpływ, na rozwój naszego Tamagotchi.

UraTama[edytuj | edytuj kod]

Również wydane w Japonii. Jest to japoński odpowiednik V4+ (Jinsei+). W UraTama jest inne miasto (UraTown) inne gry, inne przedszkole i przedszkolanka, inna szkoła i nauczyciele (m.in.Gorripatchi)i możliwość gotowania. W UraTama są same postacie Ura, które spotkacie również w V4+.

FamiTama[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi wydane w Japonii. Japoński odpowiednik V5. Prawie nie różni się od V5. Także można hodować rodzinki tamagotchi. Ten model nie posiada antenki, tylko breloczek-kluczyk.

Royal FamiTama[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi wydane w Japonii. Japoński odpowiednik V5.5, jednak nie jest identyczna bo ma 4 gry, a V5.5 ma 6. Podobne do FamiTama, różni się tylko koroną na breloczku-kluczyku.

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

 • KARMIENIE - do dyspozycji mamy kilka potraw, oraz przekąski i słodycze. To, czy i jak bardzo nasz ulubieniec jest głodny, sprawdzamy na wyświetlaczu, po czym decydujemy czym nakarmić naszego zwierzaka. Pamiętajmy, że nadmiar słodyczy źle wpływa na wagę i figurę oraz może doprowadzić do bólu zębów, co bardzo psuje humor Tamagotchi. Jednak od czasu do czasu deser lodowy lub czekoladka wprowadza wirtualne zwierzątko w dobry nastrój.
 • ZAKUPY - w wirtualnym sklepie znajdziemy wszystko czego może potrzebować Tamagotchi. Są tam wyszukane potrawy i przekąski, zabawki, gadżety i niespodzianki. Zapłacimy za nie punktami zdobytymi w grach.
 • SPRZĄTANIE - Tamagotchi dba o higienę sam. Nie raz zaskoczy nas siedząc w wannie, czy myjąc zęby. Mimo to, o jego otoczenie należy dbać regularnie - jeśli tego nie zrobimy czeka nas niemiła niespodzianka.
 • GRY I ZABAWY - aby uprzyjemnić czas Tamagotchi, można zagrać w jedną z kilku prostych gier, które mają też inną ważną funkcję. Za zebrane podczas zabawy Gotchi-punkty, możemy robić zakupy w sklepiku. Dzięki nim w wersjach V4 i V4.5 zdobywamy punkty życiowe i zwierzątko chudnie. W większości wersji funkcja zabawy dostępna jest pod ikoną pałki i piłki, w V6 jest to ikona z nutkami.
 • LECZENIE - gdy nasz Tamagotchi źle się czuje, daje nam o tym znać. Pokazuje się wtedy koło niego ząb albo czaszka. Korzystamy wtedy z apteczki zawierającej leki na wszelkie dolegliwości.
 • KOMUNIKACJA - to wirtualne zwierzątko, za pomocą łącza na podczerwień, potrafi nawiązać kontakty, przyjaźnie, a nawet zakochać się w innym Tamagotchi. Zwierzaki mogą odwiedzać się, przynosić sobie upominki i bawić się razem. Ta funkcja jest niezwykle istotna, gdyż zakochane Tamagotchi mogą mieć potomstwo. Prowadzi to do powstania kolejnych generacji Tamagotchi, które są zapisywane w specjalnym drzewie genealogicznym.
 • INTERNET - wizytę w TamaTown umożliwia nam specjalny kod widoczny w jajku. Po zalogowaniu się, możemy odwiedzić centrum handlowe i zrobić duże zakupy (kupione rzeczy pojawią się na wyświetlaczu naszego Tamagotchi), pójść do kina i obejrzeć jeden z aktualnie wyświetlanych filmów, odwiedzić salon gier, by wygrać upominki, a nawet zwiedzić świat korzystając z ofert biura podróży. Możliwości zabawy są niemal nieograniczone.
 • SEN - dzięki wbudowanemu zegarowi, Tamagotchi odróżnia dzień od nocy i wie, kiedy powinien pójść spać. Nie zapomnijmy zgasić mu światła na noc, bo obudzi się zmęczony i niewyspany. Funkcja gaszenia światła jest dostępna tylko w wersjach 1-3 i Music Star(ale tylko wyłączanie).
 • PRACA - Tamagotchi w wersji 4 i 4.5 chodzi do przedszkola, szkoły podstawowej, a jako osoba dorosła - rozpoczyna pracę. Gdy dorośnie będziesz mógł grać w mini gry związane tematycznie z wykonywanym przez niego zawodem, a wyniki jakie osiągniesz podczas zabawy będą miały wpływ na wysokość zarobków oraz ilość punktów życiowych Twojego podopiecznego. Po nieobecności w V5 i V5.5, funkcja powróciła w V6.
 • POCZTA - ciasteczka szczęścia, jakie otrzymuje Tamagotchi są pełne niespodzianek. Funkcja otrzymywania listów jest dostępna tylko w wersji 4,4.5 i Music Star, a także Tamagotchi Friends.
 • KSIĄŻKA TELEFONICZNA - zawiera listę przyjaciół Tamagotchi oraz historię jego rodziny. Opcja dostępna w wersjach Connection/Connexion.
 • KUFEREK - zawiera pamiątki i itemy. Opcja dostępna tylko w V5, V5.5, V6 i w Tamagotchi Plus Color.
 • TV - dostępne są trzy kanały - telezakupy, kanał randkowy i podróżniczy. Opcja dostępna tylko w V5 i V5.5.
 • PRYSZNIC - Tamagotchi może się umyć. Ta funkcja dostępna jest w Tamagotchi Plus Color. W wersji Tamagotchi Friends stworki potrafią myć się same.
 • DRZWI - nowe funkcja, dzięki której Tamagotchi wychodzi do miasta lub do sklepu, dostępna w Tamagotchi Plus Color, Hexagontchi, iD, w V6 jest to ikona poczty bądź nauki (szkoła, przedszkole itp.).

Możemy też wysłać punkty królowi, on może się odwdzięczyć. Wersja dostępna w V3 , V4, V4.5 i V5

Tamatown[edytuj | edytuj kod]

Tamatown to internetowa gra o tematyce Tamagotchi, stworzona na potrzeby wersji Connection/Connexion V3. Podczas rozwoju zabawki również Tamatown uległo zmianom:

 • Tamatown V3 - jest to pierwsze Tamatown w historii Tamagotchi. Można tu kupować prezenty, zabawki, jedzenie, a także zagrać w wiele gier opartych na życiu Tamagotchi.
 • Tamatown V4/V4.5 (Jinsei/Jinsei+) - bardzo podobne do miasta dla V3, ale do zabawy potrzebny jest specjalne hasło logowania umieszczone w Tamagotchi. Poprzez gry można zdobywać punkty, pamiątki, prezenty. Dodano kilka wiele nowych miejsc. Aby wyniki zabawy zostały zapisane w Tamagotchi, należy zastosować hasło wylogowania.
 • Tamagotchi & Earth Expo - najnowsza odsłona TamaMiasta - znajduje się ono na wyspie i zawiera zupełnie nowe gry. Niektóre z nich są o tematyce edukacyjnej, np. ekologicznej. Tym razem używamy haseł logowania/wylogowania bezpośrednio przed i po każdej grze.
 • Music City - wymaga rejestracji, nie trzeba mieć zabawki Music Star ani Tama-Go aby grać w gry. Zmiany to: Chat, Apartament, Itemy. Można spotykać przyjaciół, jednak na razie nie wszystkie miejsca są dostępne.
 • Tamagotchi Plus Color, Hexagontchi, iD - TamaTown jest wbudowane w Tamagotchi.

Antenki[edytuj | edytuj kod]

 • V1, V2, FamiTama, Royal FamiTama, Music Star (V6), Tamagotchi+Color - te wersje nie posiadają antenki.
 • V3 - prosta antenka połączona z obudową Tamagotchi.
 • V4 (JinSei), EnTama - antenka zakończona kulką.
 • V4.5 (JinSei+), UraTama - antenka zakończona gwiazdką, w europejskiej wersji niektóre modele zakończone są także kulką.
 • V5 (Familitchi)/Celebrity V5 - antenka zakończona daszkiem, przypominająca komin.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Tamagotchi to stworzenia podobne do zwierząt, roślin lub przedmiotów. Nie posiadają imion (Debatchi, Zukyutchi, Mametchi itp. to nie są imiona, lecz rasy). Tamagotchi na początku jest jajkiem (w kropki, serduszka, paski lub z nutką), po minucie z jajka wykluwa się niemowlę, po godzinie zmienia się ono w dziecko, po jednym, lub dwóch dniach zmienia się w nastolatka, po trzech, lub czterech dniach zmienia się w dorosłego, a po dziesięciu zmienia się w staruszka.

Zabawki podobne do Tamagotchi[edytuj | edytuj kod]

 • Infrared (lub Infrarot) Tama - gry z tej serii posiadają port IrDA umożliwiający komunikację dwóch takich samych urządzeń oraz dotykowy wyświetlacz zamiast przycisków, który niestety łatwo zepsuć.
 • Littlest Pet Shop - opiekujemy się elektronicznym zwierzątkiem, w każdej zabawce innym. Zwierzaki mogą się odwiedzać.
 • Multipets - gry z tej serii posiadają od trzech do pięciu przycisków. Można wybrać jedną z wielu postaci, którą ma się ochotę wychować, jednakże zwierzątka różnią się jedynie wyglądem i, w niektórych wersjach, mają dedykowany pokarm. Opieka nad każdym z nich jest w danej grze identyczna.
 • My Sweet Puppy - gra z czterema przyciskami, polegająca na opiekowaniu się psem.
 • Pixel Chix - zabawka przeznaczona głównie dla dziewcząt, w której opiekujemy się jedną z trzech postaci. Akcja gry rozgrywa się w domku. Do wyboru jest wiele interakcji, np. ubieranie bohaterki, jedzenie, granie w gry czy randkowanie. Dostępne są także nowe wersje w formie samochodu lub telewizora.
 • JD (JiDan) - Pięć wersji (JD, JD v2, JD v3, JD v4, JD v5).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]