William Burnside

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William Burnside

William Burnside, (ur. 2 lipca 1852 w Londynie, zm. 21 sierpnia 1927[1] w Cotleigh w Anglii) – angielski matematyk, najbardziej znany jako jeden z pionierów teorii grup skończonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzicami byli William Burnside i Emma Knight. Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Cambridge - początkowo studiował w St John’s College, by ostatecznie przenieść się do Pembroke College[2][3]. Wykładał na Cambridge przez 10 lat, później został mianowany profesorem matematyki na Royal Naval College w Greenwich. Chociaż nie należało ono do głównego brytyjskiego centrum badań matematycznych, Burnside prowadził aktywne badania, opublikował ponad 150 prac w swojej karierze z czego około 50 dotyczyło teorii grup. Wkrótce po objęciu stanowiska w Greenwich, 25 grudnia 1886 r. Burnside ożenił się z Alexandriną Urquhart. Mieli dwóch synów i trzy córki.

W 1897 roku opublikowano klasyczną pracę Burnside’a Theory of Groups of Finite Order. Druga edycja, opublikowana w 1911, była przez wiele dekad podstawową pracą w tej dziedzinie i jest użyteczna do dziś.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]