Przejdź do zawartości

Simon Donaldson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Simon Kirwan Donaldson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 sierpnia 1957
Cambridge

Zawód, zajęcie

matematyk

Alma Mater

University of Cambridge
Uniwersytet Oksfordzki

Simon Kirwan Donaldson (ur. 20 sierpnia 1957 w Cambridge[1]) – angielski matematyk, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego. Najbardziej zasłynął osiągnięciami w topologii różniczkowej; otrzymał za nie najwyższe nagrody matematyczne jak Medal Fieldsa (1986) i Nagroda Wolfa w dziedzinie matematyki (2020).

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze prace Donaldsona dotyczą czterowymiarowych rozmaitości topologicznych. Badanie te doprowadziły m.in. do stworzenia pełnej klasyfikacji czterowymiarowych rozmaitości zwartych i jednospójnych. Donaldson pokazał, że czterowymiarowe rozmaitości gładkie są zupełnie inne od rozmaitości wyżej wymiarowych. Wymiar cztery jest jedynym, w którym istnieją rozmaitości homeomorficzne z ale niebędące dyfeomorficzne z tą przestrzenią. Donaldson odkrył tak tzw. struktury egzotyczne w czterowymiarowej przestrzeni euklidesowej. Okazało się, że egzotycznych istnieje nieprzeliczalnie wiele[potrzebny przypis].

W 1983 i 1998 wygłosił wykłady sekcyjne, a w 1986 i 2018 wykłady plenarne na Międzynarodowym Kongresie Matematyków[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Donaldson Simon Kirwan, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-10-11].
  2. ICM Plenary and Invited Speakers | International Mathematical Union (IMU) [online], www.mathunion.org [dostęp 2022-10-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]