Andrew Wiles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrew Wiles

Sir Andrew John Wiles (ur. 11 kwietnia 1953 w Cambridge) – mieszkający w USA angielski matematyk specjalizujący się w teorii liczb. Znany przede wszystkim z udowodnienia słynnego wielkiego twierdzenia Fermata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiles uzyskał tytuł bakałarza na University of Oxford w 1974 r., a w 1980 r. stopień Ph.D. na University of Cambridge. Razem z Johnem Coatesem prowadził badania nad arytmetyką krzywych eliptycznych. Od 1982 r. pracuje na Princeton University.

W lipcu 1993 r. Wiles przedstawił dowód hipotezy Shimury-Taniyamy w kilku przypadkach, w tym wymaganych do udowodnienia wielkiego twierdzenia Fermata. Pod koniec tego samego roku wykryto w rozumowaniu Wilesa pewne luki, które udało się jednak uzupełnić po dwóch latach dalszej pracy.

Za swoje dokonania Wiles został wyróżniony szeregiem odznaczeń, jest laureatem m.in. nagrody Schocka (1995) i nagrody Wolfa (1996). W 1998 roku Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała mu srebrną plakietkę (w zastępstwie medalu Fieldsa, którym nagradzani są tylko matematycy poniżej 40 roku życia). W 2005 roku otrzymał Nagrodę Shawa w dziedzinie matematyki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]