Linia kolejowa nr 249

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia kolejowa nr 249
Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 249
Długość 6,649 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna 3000 V DC
Prędkość maksymalna 80 km/h
Zdjęcie LK249
Wiadukt w dzielnicy Młyniska
Historia
Rok otwarcia 1867[1]
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 249linia kolejowa łącząca stację Gdańsk Główny ze stacją Gdańsk Nowy Port. Przebiega w całości w granicach administracyjnych Gdańska.

Historia[edytuj]

Nieistniejący dworzec Gdańsk Brama Wyżynna

Linia została uruchomiona w 1867, doprowadzona od nieczynnej obecnie stacji Gdańsk Brama Nizinna[2]. Rozwój gdańskiego portu był uzależniony od połączenia go z ogólnoniemiecką siecią kolejową. 10 lipca 1865 rozpoczęto budowę jednotorowej linii kolejowej (z wieloma obiektami inżynieryjnymi i z pomocą saperów), do użytku została oddana 1 października 1867. W Śródmieściu został zbudowany nieistniejący obecnie dworzec Gdańsk Brama Wyżynna[3].

Przebieg[edytuj]

Linia rozpoczyna się na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Główny. Biegnie razem z linią nr 250 i linią nr 202. Przed przystankiem SKM Gdańsk Politechnika linia skręca na północ. Przecina wiaduktem Węzeł Kliniczna. Kończy się na stacji Gdańsk Nowy Port.

Wykorzystanie[edytuj]

Stacja rozrządowa Zaspa Towarowa

Przed wybudowaniem w latach 70. Portu Północnego w Gdańsku, większość towarów była przeładowywana w Nowym Porcie. Linia 249 była więc kolejowym połączeniem z portem. Pracownicy portu dojeżdżali nią do pracy. Po zelektryfikowaniu w 1951[4], linia była wykorzystywana także jako trasa Szybkiej Kolei Miejskiej. W 2002 roku połączenie to zostało skrócone do Gdańska Brzeźna, a w 2005 zawieszone.

W związku z organizacją Euro 2012, którego mecze odbywały się m.in. na stadionie w Letnicy, przywrócono okazjonalny ruch pociągów SKM na tej linii. Nie zatrzymują się jednak na żadnym innym przystanku, aż do nowo wybudowanego Gdańsk Stadion Expo. Przejazdy odbywają się tylko w dniach imprez masowych organizowanych na stadionie stadionie w Gdańsku Letnicy lub w AmberExpo będącym siedzibą MTG[5][6][7].

Przypisy