Wzgórze Bendera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórze Bendera
Ilustracja
Altana na szczycie wzgórza
Państwo  Polska
Wysokość 131 m n.p.m.
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Wzgórze Bendera
Wzgórze Bendera
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wzgórze Bendera
Wzgórze Bendera
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Wzgórze Bendera
Wzgórze Bendera
Ziemia51°04′22″N 17°00′34″E/51,072778 17,009444

Wzgórze Bendera (niem. Benderhöhe) - sztuczne utworzone wzniesienie w Parku Południowym we Wrocławiu o wysokości bezwzględnej 131 m n.p.m.

Przez długi czas wzgórze nie miało swojej nazwy, ostatnio jednak coraz powszechniej używa się nazwy która jest tłumaczeniem nazwy niemieckiej[potrzebny przypis].

Wzgórze Bendera powstało w czasie budowy nasypu kolejowej obwodnicy towarowej, z niewykorzystanych nadwyżek ziemi, szczyt wzgórza ozdobiono także znalezionymi w czasie robót ziemnych głazami narzutowymi. W tym samym czasie zakładano Park Południowy, którego twórcy postanowili urządzić na wzgórzu ogród roślin górskich. Na szczycie wzgórza wybudowano drewnianą altanę, nazywaną pawilonem von Wallenberga (spłonęła w nocy 7/8 sierpnia 2018), z której można było oglądać panoramę Wrocławia oraz Masywu Ślęży, dziś ze względu na rozrost drzew wzgórze nie posiada już walorów widokowych. Nazwa wzgórza została nadana na cześć nadburmistrza Georga Bendera za jego zasługi włożone w rozwój Wrocławia.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Bińkowska I., 2006, Natura i miasto. Publiczna zieleń miejska we Wrocławiu od schyłku XVIII do początku XX wieku, Wydawnictwo Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław.
  • Komm, ich zeige Dir Breslau. Ein zuverlässiger Führer für Breslauer und Fremde, 1925, J. U. Kern's Verlag, Wrocław.