Wzgórze Mikołajskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wzgórze Mikołajskie
Ilustracja
Wzgórze Mikołajskie w sierpniu roku 1968
Państwo  Polska
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Wzgórze Mikołajskie
Wzgórze Mikołajskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wzgórze Mikołajskie
Wzgórze Mikołajskie
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Wzgórze Mikołajskie
Wzgórze Mikołajskie
Ziemia51°07′03″N 16°59′49″E/51,117500 16,996944

Wzgórze Mikołajskie to sztucznie usypane wzniesienie położone pomiędzy osiedlami Szczepin i Popowice we Wrocławiu, zlikwidowane w latach 2003–2007. Powstanie wzgórza wiąże się głównie z odgruzowywaniem miasta po zniszczeniach wojennych. Tu między innymi wywożony był gruz ze zniszczonych budowli i budynków. Zasadnicze usypisko powstało w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Do końca swego istnienia hałda pozostawała niezagospodarowana. Samoistnie powstało tu jedynie środowisko oparte na roślinności ruderalnej. Na wzgórzu oprócz roślinności niskiej, rosły drzewa i krzewy, głównie akacje. Dawały one namiastkę naturalnego środowiska, powodując, że dochodziło do pojawiania się w obrębie wzgórza dzikiej zwierzyny[1]. W obszarze wysypiska znajdowano i przypuszczalnie nadal znajduje się wiele niewybuchów.[2]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Teren, na którym znajdowało się usypisko, leży w obrębie osiedla Popowice. Zarówno na wschodzie przebiega linia kolejowa, za którą położony jest Szczepin, jak i na zachodzie, za którą położone są Popowice, a konkretnie Magnolia Park. Na północy przebiega ulica Legnicka[3], a na południu ulica Bolkowska. Na wschodniej linii kolejowej znajduje się bezpośrednio przy terenie stacja kolejowa Wrocław Mikołajów.

Przeznaczenie terenu[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ teren na którym zlokalizowane było wzgórze, znajduje się stosunkowo blisko centrum miasta, przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych, z dobrym połączeniem komunikacji miejskiej (linie tramwajowe i autobusowe) oraz w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej i dużych osiedli, miasto zdecydowało o likwidacji wzgórza. W ten sposób pozyskany teren jest przeznaczony do sprzedaży pod inwestycje biurowe, handlowe i rozrywkowe. Teren przeznaczony pod inwestycje zajmuje obszar około 8 ha[4]. Wcześniej, bo około 2004 roku, teren ten był brany pod uwagę, jako miejsce lokalizacji planowanej budowy Parku Wodnego. Ostatecznie jednak wybrano teren przy ulicy Borowskiej[5].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]