Park Tysiąclecia (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Tysiąclecia
Ilustracja
Mostek na Kasinie
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Powierzchnia 90 ha
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Tysiąclecia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Park Tysiąclecia”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Tysiąclecia”
Ziemia51°06′46″N 16°56′18″E/51,112778 16,938333

Park Tysiąclecia – park miejski znajdujący się w zachodniej części Wrocławia, którego tworzenie rozpoczęło się w 2000 roku. Stanowi on wschodnią część nie zrealizowanego w całości większego założenia - Parku Nowodworskiego. Powierzchnia Parku Tysiąclecia wynosi około 90 ha[1]. Położony jest na lewym (zachodnim) brzegu rzeki Ślęzy, która jednocześnie tworzy jego wschodnią granicę. Od zachodu ogranicza go Autostradowa Obwodnica Wrocławia[a]. Południową granicę Parku Tysiąclecia stanowi ulica Graniczna, za którą położone jest osiedle Muchobór Wielki, a północną ulica Żernicka.

Pieczę nad parkiem sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej[2], podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia[3].

Park zaprojektowany został według koncepcji[4] opracowanej przez zespół autorów z Politechniki Wrocławskiej. Koncepcja ta została wybrana w drodze konkursu w 2000 roku[1][b] . Koncepcja obejmuje szereg elementów architektonicznych i krajobrazowych oraz infrastrukturę rekreacyjną. Koncepcja ta przewidywała powstanie, między innymi[1]:

Powyższa koncepcja nie została w pełni zrealizowana. Z powodu niedostatecznej ilości funduszy[5] oraz trudności z wykupem gruntów po drugiej stronie Ślęzy. Realizacji doczekała się jedynie część leśna położona w sąsiedztwie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Jest ona gęsto zadrzewiona, znajduje się w niej niewielki skwer z parkingiem, mostek przez rzekę Kasinę, droga przeciwpożarowa wzdłuż Ślęzy oraz kilka węższych alejek.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. za którą położone jest osiedle Żerniki
  2. Zespół w składzie: Alina Drapella-Hermansdorfer, Paweł Ogielski, Teresa Lorenz i Ryszard Majewicz oraz studenci wydziału architektury.
  3. składająca się z 1000 drzew z dziesięciu gatunków: modrzew, lipa, wiśnia, jarzębina, świerk, jodła, klon, magnolia, jesion, sosna
  4. stanowiących element zabezpieczenia przeciwpowodziowego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]