Las Sołtysowicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Las Sołtysowicki
ulica Sołtysowicka
obwałowania rzeki Widawa
zbiornik wodny
staw
staw

Las Sołtysowicki – niewielki kompleks leśny położony w północno-wschodniej części Wrocławia[1]. Południowy skrawek tego lasu nazywany jest również Parkiem Sołtysowickim.

Las położony jest pomiędzy osiedlami:

Jest to las komunalny, tzn. w zarządzie Urzędu Miejskiego Wrocławia. Powierzchnia lasu wynosi 22 ha[2] (21,7 ha[3]). Położony jest na lewym brzegu rzeki Widawa. Las dzieli się wyraźnie na część południową i północną. Obie części są połączone najbardziej wysuniętym na wschód pasem lasu. Południowa część stanowi zwarty kompleks, natomiast północna to pas lasu biegnący od wschodu wzdłuż obwałowań rzeki Widawa[4], a następnie skręcający na zachód, i ciągnący się, aż do terenów byłego poligonu należącego niegdyś do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu[4]. Pomiędzy częścią południową a północną, zlokalizowano ogródki działkowe. Las przecina ulica Sołtysowicka, która biegnie do mostu Sołtysowickiego i dalej przez Biskupice Widawskie ulica Starodębowa do Pawłowic.

Fragment południowej części lasu, położony najbliżej osiedla Sołtysowice, ma charakter parkowy. Znajdują się tu ruiny grodu[4] z XIIIXIV wieku, pozostałości po fosie okalającej gród i trzy niewielkie stawy[2]. Przy nich też zlokalizowano miejsca do wypoczynku, z możliwością rozpalenia ognisk[2][5].

W lesie znajdują się również pomniki przyrody[5]:

Pod względem składu gatunkowego można wyróżnić tu dwie części lasu o różniącym się drzewostanie[3]:

część zachodnia
gatunkiem dominującym jest jesion; gatunki domieszkowe to między innymi: dąb, wiąz; podszycie: szakłak, dziki bez, leszczyna, głóg,
część wschodnia
gatunkiem dominującym jest dąb; gatunki domieszkowe to między innymi: olsza, wiąz, wierzba; podszycie: leszczyna, szakłak, dziki bez, dereń.

W lesie znajduje się także kilka okresowo wysychających zbiorników wodnych[3].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Wrocławia, mapa: Lasy, s. 471
  2. a b c Strona miasta Wrocławia
  3. a b c Encyklopedia Wrocławia, Las Sołtysowicki, s. 471
  4. a b c Encyklopedia Wrocławia, Sołtysowice, s. 818
  5. a b Środowisko przyrodnicze Wrocławia

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]