Las Rędziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Las Rędziński (Der Riemberg, Ranserner Wald[1]) – kompleks leśny położony w północnej części Wrocławia, na prawym brzegu rzeki Odry, a na lewym brzegu rzeki Widawy[2]. Las ten jest lasem komunalnym[1][3], tzn. jest własnością gminy miejskiej Wrocław. Pieczę nad nim sprawuje zatem Zarząd Zieleni Miejskiej[4], podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia[5]. Powierzchnia Lasu Rędzińskiego wynosi ok. 400 ha[3][6][7] (407,58 ha[8], 408 ha[1]).

Las Rędziński położony jest pomiędzy osiedlami i rzekami[1][2]:

Część źródeł, w tym na wielu wydanych planach miasta, z kompleksu Lasu Rędzińskiego, wyodrębnia północną jego część, położoną wzdłuż rzeki Widawa, pod nazwą Las Lesicki, od nazwy osiedla Lesica, przy którym ta część lasu jest zlokalizowana[2][9][10]. Nie ma takiego wyodrębnienia na stronie miasta[3].

Do lasu dojechać można ulicą Żużlowców, natomiast do północnej jego części – Lasu Lesickiego; ulicą Wędkarzy[2].

Las Rędziński jest naturalną częścią całego kompleksu lasów nadodrzańskich. Stanowi on naturalne przedłużenia zalesień rozpoczynających się od Lasu Osobowickiego i mających swoją kontynuację na prawym brzegu rzeki Widawa już jako lasy państwowe poza granicą miasta Wrocławia. Również na lewym brzegu Odry naturalną kontynuacją tych lasów jest Las Pilczycki i lasy w okolicach Nowej Karczmy i Janówka. W północno-zachodnim krańcu Lasu Rędzińskiego znajduje się ujście rzeki Widawa będącej dopływem rzeki Odra.

Las, wraz z otaczającymi go terenami (w tym między innymi polami irygacyjnymi) i ciekami, oceniany jest jako obszar niezwykle cenny przyrodniczo[8][10][11]. Znajduje się w nim pomnik przyrody – najgrubszy we Wrocławiu dąb szypułkowy o obwodzie 734 cm, rosnący w rejonie osiedla Lesica. Las nawiązuje do grądów, a w części obejmującej partie wilgotne do łęgów. Występują tu także gatunki drzew obce siedliskowo dla tego typu lasów, takie jak: sosna, świerk, modrzew i gatunki pochodzenia obcego: dąb czerwony, robinia akacjowa[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]