Akishino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akishino-no miya Fumihito Shinnō
秋篠宮文仁親王

Prince Akishino 20091223.jpg
Książę Akishino (2009)
Książę Akishino
Dane biograficzne
Urodziny 30 listopada 1965
w Tokio
Ojciec Akihito
Matka Michiko Shōda
Żona Kawashima Kiko
Rodzeństwo Naruhito, Sayako
Dzieci Mako, Kako
Odznaczenia
Najwyższy Order Chryzantemy (Japonia) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Akishino (jap. 秋篠宮文仁親王 Akishino-no miya Fumihito Shinnō?, ur. 30 listopada 1965 w Tokio)książę japoński, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład Rodziny Cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka obecnego cesarza – Sayako – opuściła Rodzinę poślubiając urzędnika niezwiązanego z Rodziną Cesarską.

Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Pałacu Aoyama w Tokio. Jego imieniem własnym jest Fumihito, a formalnym imieniem/tytułem Akishino-no miya. Rodzice zaczerpnęli je od nazwy świątyni w Nara właśnie o nazwie Akishino. W dzieciństwie był nazywany „Aya”.

Podstawowe i średnie wykształcenie otrzymał w szkole Gakushuin, gdzie uczył się także jego ojciec. Studiował prawo i biologię na Uniwersytecie Gakushuin, który ukończył w kwietniu 1984. Później, w latach 1988-1990, studiował taksonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. Po śmierci swojego dziadka, cesarza Hirohito, w 1989, stał się drugim w kolejce do tronu japońskiego, po starszym bracie księciu Naruhito. W 1996 obronił doktorat z ornitologii.

29 czerwca 1990 poślubił Kawashimę Kiko, córkę Kawashimy Tatsuhiko, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushuin. Ma z nią dwie córki: Mako (ur. 1991) i Kako (ur. 1994). 7 lutego 2006 oficjalnie ogłoszono, że księżna Kiko spodziewa się dziecka. 6 września 2006 urodziła syna, który otrzymał imię Hisahito (jest to pierwsze dziecko płci męskiej w rodzinie cesarskiej od ponad 40 lat). Jeżeli zasady dziedziczenia tronu nie zostaną zmienione, Hisahito będzie trzeci w kolejce do tronu.

Obecnie Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.

Poprzednik
Naruhito
Linia sukcesji do japońskiego tronu Następca
Hisahito