Cykadowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cykady
Cicadidae
Westwood, 1840
Liniejąca Lyristes plebejus
Liniejąca Lyristes plebejus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Podrząd piewiki
Rodzina cykadowate
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikisłownik Hasło cykada w Wikisłowniku
cykada

Cykadowate, piewikowate (Cicadidae) – rodzina pluskwiaków z podrzędu piewików, powszechnie nazywanych cykadami lub piewikami (zobacz: piewiki). Rozpoznawane głównie po dźwiękach, wydawanych przez samce za pomocą narządów (tymbali) u nasady odwłoka, i rozmiarach - długość rozpostartych skrzydeł niektórych gatunków dochodzi do 18 cm, a długość ciała do 15 cm, choć na ogół mają od 2 - 5 cm. Oczy szeroko rozstawione na głowie, czułki krótkie, skrzydła na ogół przezroczyste, wyraźnie żyłkowane. Żyją na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, głównie w cieplejszych krajach. Prawdopodobnie liczą 3 000 gatunków i dzieli się je na podrodziny: Tettigadinae, Cicadinae, Cicadettinae.

Żywią się sokami roślin. Gatunki pustynne są jednymi z nielicznych owadów ochładzających się potem, a wiele innych potrafi utrzymać temperaturę ciała około 40 °C przy temperaturze powietrza 18 °C[potrzebne źródło].

Tymbale wydające dźwięki są częściami szkieletu zewnętrznego przekształconymi w części błoniaste pogrubione "żebra". Jest to wprawiane w drganie silnymi mięśniami, a powiększone komory pochodzące z tchawek czynią z ciała pudło rezonansowe. Niektóre cykady wydają dźwięki powyżej 106 dB.

cykada "zamaskowana" na pniu drzewa (Grecja)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Cykady na Nowej Zelandii

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz Pomoc.