Dom Wycieczkowy PTTK „Na Rozdrożu” w Korbielowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Wycieczkowy PTTK
„Na Rozdrożu” w Korbielowie
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Pasmo

Beskid Żywiecki, Karpaty

Wysokość

620 m n.p.m.

Data otwarcia

1955

Właściciel

PTTK

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „DW PTTK „Na Rozdrożu” w Korbielowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „DW PTTK „Na Rozdrożu” w Korbielowie”
Ziemia49°34′02″N 19°21′01″E/49,567222 19,350278

Dom Wycieczkowy PTTK „Na Rozdrożu” w Korbielowie – nieistniejący górski dom wycieczkowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Beskidzie Żywieckim. Położony był w Korbielowie, przy ujściu potoku Buczynka do potoku Glinna, na wysokości 620 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek, w którym mieścił się dom wycieczkowy został wybudowany w 1933 jako willa letniskowa. Zaraz po II wojnie światowej mieściła się w nim karczma. Około 1955, kiedy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze rozpoczęło staranie o jego pozyskanie, był niezagospodarowany. Po remoncie w obiekcie uzyskano 35 miejsc noclegowych oraz utworzono jadalnię wraz z bufetem. W latach 1965–1967 obiekt przeszedł modernizację. Rozbudowano część gastronomiczną kosztem noclegowej, w wyniku czego około 1980 w budynku znajdowało się tylko 10 miejsc noclegowych. Obiekt stał się zapleczem żywieniowym dla wycieczek wyruszających w kierunku Pilska i Babiej Góry. Celem uzupełnienia bazy noclegowej w pobliżu, w 1967 urządzono schronisko „Smrek” (obecne schronisko PTTK „Chata Baców”).

Obecnie budynek domu wycieczkowego nie istnieje. W jego miejscu znajduje się zajazd „Smrek”.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu dawnej lokalizacji schroniska przebiegają następujące piesze szlaki turystyczne:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]