Far Cry 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Far Cry 2
{{{nazwa}}}
Producent Ubisoft Montreal
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor Ubisoft
Seria gier Far Cry
Projektant Clint Hocking
Silnik Dunia Engine
Aktualna wersja 1.03
Data wydania Am.Płn.: 21 października 2008[1][2][3]
PL: 7 listopada 2008[1][2][3]
Gatunek FPS
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 15+
ESRB: M[4]
ACB: R18+[5]
PEGI: 16
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, PlayStation 3, Xbox 360
Nośniki Blu-ray, DVD
Wymagania

procesor min. 3,2 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna GeForce 6600/ Radeon X1650 lub nowsze, 6 GB wolnego miejsca na HDD

Kontrolery SIXAXIS, DualShock 3, klawiatura, mysz
Poprzednik Far Cry (2004)
Kontynuacja Far Cry 3 (2012)

Far Cry 2gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wydana i stworzona przez firmę Ubisoft. Premiera gry miała miejsce 21 października 2008. Jest to kontynuacja gry Far Cry wydanej w 2004 roku. Akcja rozgrywa się na terenie fikcyjnego afrykańskiego kraju o powierzchni 50 km².

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra przedstawia wojnę domową o diamenty w małym afrykańskim państwie, gdzie po miesiącach walk rząd skapitulował, w następstwie czego wyłoniły się dwie frakcje: Zjednoczony Front Wyzwolenia i Pracy (UFLL) oraz Sojusz Wyzwolenia Ludowego (APR). Prowadzenie wojny utrudniało embargo nałożone przez ONZ i Unię Afrykańską, ale problem ten zniknął, kiedy pojawił się Szakal (ang. Jackal), który zaczął sprzedawać broń obu zwaśnionym stronom i przyczynił się do eskalacji konfliktu. Ponadto w okolicy wybucha epidemia malarii. Wysłany zostaje najemnik, który ma zlikwidować Szakala. Główny bohater gry jest chory na malarię i musi zdobywać leki, aby przeżyć.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Na początku gracz wybiera swoją postać spośród 9 najemników. Mapa ma dwie równe strefy: Południową i Północną. W czasie gry gracz wykonuje misje, które otrzymać może w miejscach takich jak:

  • sztaby armii, w których dostanie zapłatę za wykonane zadanie;
  • maszty telefoniczne, w których zlecenia będą nieznane;
  • w barach, gdzie bohater nie dostanie zapłaty za wykonane zadanie, lecz wzbogaci swój życiorys;
  • w kościele w Pali lub w Klinice w Mosate Selao, gdzie nagrodą będą leki na malarię;
  • w sklepach z bronią, w których zadaniem będzie zniszczenie transportu wroga albo eskorta własnego.

Za zlecenia w sklepach z bronią postać nie otrzyma zapłaty, lecz możliwość kupienia lepszej broni i wyposażenia.

Wspólnicy[edytuj | edytuj kod]

W czasie gry gracz zdobędzie towarzyszy, którzy pomogą mu wykonywać misję oraz uratują go przed śmiercią, często też po otrzymaniu misji od frakcji, dadzą propozycję jej alternatywnego wykonania. Będzie to wiązało się z większą trudnością. Każdy ze wspólników będzie posiadał historię współpracy z graczem. Wzbogaca się ona wówczas, gdy gracz wybiera ich propozycje alternatywnego rozwiązania misji, kiedy zostanie uratowany przed śmiercią albo kiedy wykona dla nich specjalne zadanie.

Schronienia[edytuj | edytuj kod]

Na mapie znajdują się ikony namiotu oznaczające schronienie. Można się w nich schronić przez nieograniczony czas. Zanim gracz będzie mógł użyć namiotów będzie musiał pozbyć się ludzi, którzy tam obozują. Podczas wykonywania alternatywnych misji dla wspólników, schronienia będą wzbogacane o dodatkowe wyposażenie np. samochód lub apteczkę. W schronieniu gracz znajdzie także skrzynki na broń, w których można pozostawić swój arsenał, aby zaoszczędzić czas na ewentualny powrót do sklepu.

Diamenty[edytuj | edytuj kod]

Jest to podstawowa waluta w grze, która służy do zakupu broni i wyposażenia. Można je zdobyć wykonując zlecenia lub znajdując walizki zaznaczone na mapie. Dzięki GPS można odnależć schowane diamenty.

Rozgrywka wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

W grze wieloosobowej do wyboru jest 6 klas: Komandos, Snajper, Grenadier, Partyzant, Rebeliant i Sabotażysta. Uzbrojenie tych klas jest ulepszane za pomocą diamentów. Za sprawą podręczników zdobywanych dzięki długotrwałej eksploatacji danej broni, zostaje ona ulepszona. Podręczniki dotyczą: większej celności broni, szybszej naprawy oraz zwiększonej ilości amunicji.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]