Geografia Cypru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa fizyczna Cypru

Cypr jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, w jego wschodniej części. Kraj znajduje się w odległości około 70 km na południe od Turcji i około 100 km od wybrzeży Syrii. Jest jednym z najmniejszych krajów azjatyckich, znajdujących się na zachodnim krańcu tego kontynentu.

Powierzchnia i granice[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia – 9251 km²

Centralny punkt wyspy – 35°N, 33°E. Państwo swym konturem przypominające skrzypce jest długie na 223 km, a szerokie na około 60 km. Półwysep Karpasia w północno-wschodniej części wyspy jest szeroki na zaledwie 12 km.

Granice – Cypr jako kraj wyspiarski, poprzez wody terytorialne od północy graniczy z Turcją, a od wschodu z Syrią. Długość linii brzegowej wynosi 782 km.

Budowa geologiczna i rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Pod względem geologicznym, Cypr stanowi część łańcucha Taurusu, ciągnącego się przez południową Turcję. Dwie trzecie powierzchni Cypru zajmują góry fałdowań alpejskich, na północy zbudowane głównie z wapieni jurajskich. Są to góry Kyrenia, ciągnące się równoleżnikowo, na długości 160 km. Kulminacją tych gór jest szczyt Akromandra o wysokości 1019 m n.p.m. Na południe od niego znajduje się żyzna równina Mesaria. W południowo-zachodniej części kraju wznoszą się zbudowane m.in. z serpentynitów i diorytów góry Troodos z najwyższym szczytem Cypru – Olimp o wysokości 1951 m n.p.m. Troodos opada stopniowo ku południu i zachodowi, tworząc płaskowyż, który wznosi się wysoko nad równiną nadbrzeżną. Cypr posiada dobrze rozwiniętą linię brzegową, gdzie wybrzeże jest przeważnie skaliste, choć występują też odcinki piaszczyste, na których znajdują się plaże.

Cypr widziany z kosmosu

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Cypr znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie. Tak jak w wielu miejscach leżących w obrębie basenu Morza Śródziemnego, maksimum opadowe przypada na miesiące zimowe, podczas gdy w okresie letnim jest przeważnie sucho, a fakt ten podejmuje położenie wyspy w niewielkiej odległości Afryki i ogromnych obszarów Azji. Średnia opadowa wynosi 500 mm. rocznie, w górach wzrasta do 800 mm. Najsuchszym regionem jest nizinny obszar Mesarii, gdzie opady nie przekraczają 400 mm. Cypr jest krajem cierpiącym na niedobór wody w okresie letnim. Często w tym kraju dochodzi do trzymiesięcznej suszy, gdzie nie spada ani jedna kropla deszczu.

Cypr jest stosunkowo ciepłym krajem, także i w okresie zimowym. Średnia temperatura stycznia waha się od 10 do 12 °C, w lipcu zaś od 26 do 28 °C, Do częstych zjawisk należą upały, gdzie w ciągu dnia temperatura przekracza 40 °C.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Wyspa jest bardzo uboga w zasoby wodne. Występują wyłącznie rzeki okresowe, które wysychają późną wiosną, a pojawiają się z nastaniem późnojesiennych deszczy. Cypr należy do zlewiska Morza Śródziemnego. Najdłuższymi rzekami są: Pedieos, Karyoti i Kouris, wszystkie biorą początek w masywie Troodos.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Szata roślinna jest nieco uboga co wiąże się z dość suchym klimatem. Występują tu typowo śródziemnomorskie formacje roślinne. Do wysokości około 500 m występują wiecznie zielone zarośla makii, w górach zaś, resztki lasów z dębem, sosną, cyprysem i cedrem libańskim, a powyżej 1850 m — roślinność wysokogórska. Mesarię pokrywają stepy. Licznym gatunkiem drzew są też palmy rosnące przeważnie w strefie nadmorskiej. Lasy w kraju zajmują około 13% powierzchni.

Roślinność Cypru

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Obszar wyspy jest częścią Regionu Śródziemnomorskiego, a fauna w kraju jest dość uboga. Górskie tereny zamieszkuje owca dzika, koza bezoarowa i gryzonie. Bardziej urozmaicony jest świat ptaków, z których najbardziej okazałe to: sępy, orzeł cesarski i sokół skalny który występuje tylko na wyspach Morza Śródziemnego. W przypadku gadów, na Cyprze żyją węże m.in. żmije, padalce, a poza nimi – różne gatunki jaszczurek. Na terenach porośniętych drzewami i krzewami żyje kameleon pospolity.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Geograficzna Świata: Azja. Wydawnictwo OPRES Kraków 1998 ISBN 83-85909-37-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]