Intercity-Express

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wnętrze kabiny ICE 3
Sieć połączeń ICE

Intercity-Express (dawniej InterCityExpress lub w skrócie ICE) – kategoria pociągów dalekobieżnych dużych prędkości przedsiębiorstwa DB Fernverkehr. ICE stanowi system pociągów łączących największe miasta w Niemczech istniejący od 1991, w późniejszych latach rozpoczął kursowanie w krajach ościennych.

Pociągi ICE poruszają się z prędkościami do 300 km/h.

Generacje[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w użytku znajdują się pociągi ICE dwóch generacji:

Zespoły trakcyjne bez wychylnego pudła:

oraz zespoły trakcyjne ICE z wychylnym pudłem:

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1985 ówczesna Deutsche Bundesbahn rozpoczęła jazdy próbne prototypowym pociągiem testowym dużych prędkości InterCityExperimental (ICE V). W roku 2000 pojazd ten został wycofany z użytku, a do jazd próbnych używany jest obecnie pociąg testowo-pomiarowy ICE S.

Po długich dyskusjach między dyrekcją kolei a ministerstwem transportu w Bonn na temat wyposażenia, długości i szerokości wagonów oraz ilości składów, zamówiono w 1988 serię 41 jednostek, którą z uwagi na planowane zjednoczenie Niemiec zwiększono w 1990 do 60 sztuk.

29 maja 1991 na dworcu w Kassel-Wilhelmshöhe odebrano oficjalnie do użytku pierwsze w Niemczech pociągi ICE. Jednocześnie oddano do użytku również pierwsze w Niemczech linie kolejowe dużych prędkości na odcinkach Hanower – Würzburg i Mannheim – Stuttgart.

Marka ICE należy obecnie do cieszących się największą rozpoznawalnością i najbardziej poważanych w Niemczech. Wedle danych Deutsche Bahn rozpoznawalność marki dochodzi do 100%[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Heinz Kurz: InterCityExpress. Die Entwicklung des Hochgeschwindigkeitsverkehrs in Deutschland. EK-Verlag, Freiburg 2009, ISBN 978-3-88255-228-7.
  • Daniel Riechers: ICE. Neue Züge für Deutschlands Schnellverkehr. Transpress, Stuttgart 2001, ISBN 3-613-71172-9.
  • Wolfram O. Martinsen, Theo Rahn: ICE. Zug der Zukunft. 3. Auflage. Hestra, Darmstadt 1997, ISBN 3-7771-0272-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]