Krzysztof II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof II
Krzysztof2 sorø.JPG
Krzysztof II, fragment grobowca w Sorø
król Danii
Okres panowania od 1320
do 1326
król Danii
Okres panowania od 1329
do 2 sierpnia 1332
Dane biograficzne
Dynastia Estrydsenidzi
Urodziny 29 września 1276
Śmierć 2 sierpnia 1332
Miejsce pochówku klasztor cystersów w Sorø
Ojciec Eryk Glipping
Matka Agnieszka brandenburska
Żona Eufemia pomorska
Dzieci Eryk, Waldemar Atterdag
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Krzysztof II (ur. 29 września 1276, zm. 2 sierpnia 1332) – król Danii w latach 13201326 i 13291332, uważany za jednego z najgorszych władców w historii tego kraju.

Krzysztof II był synem Eryka V Glippinga i bratem Eryka Menveda. Jego matką była Agnieszka (zm. 1304) córka Jana I margrabiego Brandenburgii z dynastii askańskiej (jej drugim mężem po śmierci Eryka V został Gerhard II hrabia Holsztynu). W 1315 z powodu wyjścia na jaw jego knowań mających na celu przejęcie tronu musiał uciekać z kraju. Jednak po śmierci Eryka Menveda, który jeszcze na łożu śmierci przestrzegał przed oddaniem władzy bratu, Krzysztof był jedynym legalnym spadkobiercą tronu i w roku 1320 został królem zadłużonej i targanej wewnętrznymi niepokojami Danii. Aby mogło do tego dojść, musiał podpisać zobowiązanie oddające większość realnej władzy w ręce możnych i biskupstwa i zawierające (już w momencie podpisania nierealną) obietnicę spłaty długów zaciągniętych przez Eryka Menveda.

Bardzo aktywny w północnych Niemczech (Rostock), Krzysztof zapewnił sobie znaczne wpływy polityczne. Jednak uzyskanie pozycji lennika było tak kosztowne, że król zmuszony był (nielegalnie) ustanowić w kraju nowe podatki. Nieuchronnie doprowadziło to do buntu i powstania możnych w Jutlandii i Fionii. W tej sytuacji w 1326 roku Krzysztof ponownie musiał ratować się ucieczką z Danii. Mimo zaciągnięcia ogromnej pożyczki i zbrojnej próby powrotu król nie zdołał pokonać możnych i musiał powrócić do Niemiec. Panowanie jego przerwane zostało na trzy lata. Na tron wstąpił wówczas jedenastoletni Waldemar III.

W 1329 korzystając z zamieszania spowodowanego podziałem Danii między możnowładców Krzysztof powrócił na tron. Był jednak królem tylko z nazwy. Nigdy nie uzyskał realnej władzy − ta pozostała w rękach możnowładców-wierzycieli (głównie holsztyńskich hrabiów Gerharda i Johanna) − ani nie pozbył się gigantycznego długu. Po śmierci Krzysztofa II w Danii rozpoczęło się trwające 8 lat bezkrólewie (zwane w podręcznikach historii tego kraju "czasem Gerharda i Johanna").

Grób króla Krzysztofa II i Eufemii wołogoskiej w kościele pocysterskim w Sorø, ok. 1360 r.

Żoną Krzysztofa II przed 1307 r. została Eufemia wołogoska (zm. 26 lipca 1330), córka Bogusława IV księcia zachodniopomorskiego i wołogoskiego. Ich dziećmi byli m.in Eryk (1307–1331), koregent Danii oraz Waldemar IV Atterdag. Król pochowany został w klasztorze cystersów w Sorø.

Brązowe, pełnopostaciowe wyobrażenie figuralne Krzysztofa II jest częścią wspólnego nagrobka (jego i jego żony, księżniczki wołogoskiej Eufemii) z ok. 1350 lub ok. 1360, znajdującego się w dawnym kościele klasztornym w Sorø[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hellmut Hannes, Bildnisse der pommerschen Herzoginnen, [w:] Die Herzöge von Pommern. Zeugnisse der Herrschaft des Greifenhauses, red. Norbert Buske, Joachim Krüger, Ralf-Gunnar Werlich, Wien–Köln–Weimar 2012, s. 31; Edward Rymar, Rodowód książąt pomorskich, wyd. II, Szczecin 2005, s. 297, 298, 560.