Misja (film 1986)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Misja
The Mission
Gatunek dramat
Data premiery Ziemia 29 września 1986
Polska 31 grudnia 1986
Język angielski
Czas trwania 126 min
Reżyseria Roland Joffé
Scenariusz Robert Bolt
Główne role Robert De Niro
Jeremy Irons
Ray McAnally
Aidan Quinn
Cherie Lunghi
Muzyka Ennio Morricone
Zdjęcia Chris Menges
Scenografia Stuart Craig
John King
George Richardson
Kostiumy Enrico Sabbatini
Montaż Jim Clark
Produkcja Fernando Ghia
David Puttnam
Wytwórnia Warner Bros.
Goldcrest Films International
Kingsmere Productions Ltd.
Enigma Productions
Dystrybucja  Stany Zjednoczone Warner Bros.
 Polska Adyton International
Budżet 17 218 000 dolarów
Nagrody nagrody i nominacje
Wikicytaty Misja w Wikicytatach

Misja (ang. The Mission) – film produkcji brytyjskiej w reżyserii Rolanda Joffé[1] z roku 1986. Film opowiada historię misji założonej i prowadzonej przez jezuitów. Kardynał Altamirano, który przybył z Europy, ma za zadanie "rozstrzygnąć", czy misja pozostanie pod ochroną Kościoła, czy wpływy przejmą plantatorzy i łowcy niewolników.

W roku 1995, w stulecie narodzin kina, obraz Joffé znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Misja przedstawia historię misji założonej i prowadzonej przez jezuitów. Jednym z przybyłych na misję jest Rodrigo Mendoza (Robert De Niro) – były łowca niewolników, który po zabiciu brata nie widział sensu swego życia. Skłoniony do pokuty przez jezuitę - ojca Gabriela, dźwiga podczas drogi "w górę wodospadów" zawieszony na szyi tłomok ze zbroją – tę pokutę sam sobie nałożył. Dopiero odcięcie balastu przez Indianina uznaje za odpuszczenie swych grzechów i przebaczenie. Pozostaje na misji u Indian, gdzie pracuje ramię w ramię z ludźmi, których do tej pory traktował jak zwierzynę. Zostaje jezuitą. Po pewnym czasie do misji przybywa z Europy kardynał Altamirano. Ma on za zadanie rozstrzygnąć, czy jezuicka misja pozostanie pod zwierzchnictwem Hiszpanii, której prawo zabrania niewolnictwa, czy wpływy przejmą portugalscy plantatorzy i łowcy niewolników. Chociaż jezuici udowadniają, że Indianie też są ludźmi, i wyjaśniają ich zachowania i nawyki, okazuje się, że już decyzję podjęto, zanim kardynał postawił stopę na amerykańskiej ziemi. Misja ma być zamknięta, a jezuici mają ją opuścić. Indianie nie chcą się jednak zgodzić na powrót do dawnych warunków i szykują się do obrony przed oddziałami kolonistów. Rodrigo i Gabriel zostają w wiosce, gdzie obaj ostatecznie giną – jeden w walce z napastnikami, drugi – kiedy nie chcąc sięgać po broń, idzie wraz z częścią Indian w procesji z Najświętszym Sakramentem[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Ekipa filmowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Misja (ścieżka dźwiękowa).

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W 1987 film był nominowany do Oscara w siedmiu kategoriach (zdjęcia, scenografia, kostiumy, reżyseria, montaż, muzyka filmowa, najlepszy film). Oscara za zdjęcia otrzymał Chris Menges. Film otrzymał także trzy nagrody BAFTA, Złotą Palmę, Złoty Glob oraz nagrody takich organizacji jak ASC, KCFCC i LAFCA.

Tu znajduje się lista 12 innych nagród i 21 nominacji [1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. The best of video - poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.
  2. Niektóre ważne filmy czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 17 marca 2009].
  3. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 319. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]