Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do jego opiekuna.

Wyróżnione artykuły

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2015)

Wiadomości

Flaga ONZ

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Piotr Kibe Kasui i 187 towarzyszy męczennikówjapońska grupa męczenników stracona w latach 1603-1639 w czasie prześladowań chrześcijan ze strony siogunów z rodu Tokugawa, błogosławieni Kościoła katolickiego.

W okresie prześladowań instytucje i organizacja Kościoła katolickiego w Japonii nie działały (nie było biskupów, ani księży), a wierni zepchnięci zostali do katakumb co trwało aż do otwarcia Japonii. W tym czasie liczba znanych męczenników wyniosła ponad 10 tysięcy.

Wśród wyniesionej na ołtarze grupy 188 męczenników znalazło się 4 prezbiterów (3 jezuitów i 1 augustianin), 1 brat zakonny (jezuita) oraz 183 świeckich chrześcijan (między innymi: 6 katechistów, 60 kobiet, 33 osoby poniżej 20 roku życia oraz 18 dzieci poniżej 5 roku).

53 osoby z Yonezawa (płn. część wyspy Honsiu) zostały ścięte mieczem w 1629 roku, 52 wiernych z Kioto zostało spalonych żywcem w 1619 roku (tzw. wielkie męczeństwo w Kioto).

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Początek Kanonu rzymskiego w Missale Romanum z 1962

Kanon rzymski – powstała prawdopodobnie już w IV w. jedna z najstarszych modlitw eucharystycznych w chrześcijaństwie. Od VI aż do naszych czasów celebrowana w prawie niezmienionym brzmieniu w Kościele katolickim łacińskiego obrządku. W nowym mszale rytu rzymskiego, opublikowanym po soborze watykańskim II kanon ma nazwę Pierwsza modlitwa eucharystyczna i jest jedną z kilku modlitw eucharystycznych. W mszale Piusa V wydanym po soborze trydenckim w 1570 i poprawionym przez Jana XXIII w 1962 był jedyną modlitwą eucharystyczną.

Przez ponad tysiąc lat, od przełomu X i XI wieku kanon był celebrowany szeptem – tak, że nie był słyszany przez wiernych. Do połowy lat 60. nie wprowadzano doń żadnych zmian. W 1962 r. Papież Jan XXIII dodał do tej modlitwy eucharystycznej imię św. Józefa, powierzając mu w opiekę dzieło Soboru watykańskiego II. Pod wpływem reform liturgicznych Soboru, w drugiej połowie lat 60. centralna część modlitwy została nieznacznie zmieniona[5].

W mszale posoborowym Kanon jest najbardziej uroczystą i najbardziej rozbudowaną z kilku modlitw eucharystycznych. Zasadniczo jest oparty na łacińskiej wersji kanonu, jednak nie jest dosłownym jego tłumaczeniem. Inaczej niż w innych modlitwach eucharystycznych, rozpoczyna się modlitwą za Kościół, potem za żyjących. Następnie odmawia się wspomnienie tajemnicy dnia i świętych. Potem następuje modlitwa o przyjęcie darów. Kolejnym elementem Kanonu jest epikleza i modlitwa konsekracji chleba i wina. Po czym następuje anamneza ze wspomnieniem patriarchów Starego Testamentu. Po tej części Kanonu następuje modlitwa za zmarłych oraz o wstawiennictwo męczenników. Kanon Rzymski podobnie jak inne modlitwy eucharystyczne kończy doksologia wielka.

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Rysunek zdobiący okładkę

Katechizm Kościoła Katolickiego[6] (w skrócie KKK) – oficjalna wykładnia doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego, obowiązująca wersja opublikowana została po raz pierwszy w 1992 roku[7].

Katechizm ten zawiera popularnie napisaną wykładnię najważniejszych zasad wiary, moralności i kultu, do których przestrzegania zobowiązani są wierni Kościoła katolickiego.

Prace nad obecnym katechizmem zostały zwieńczone w 1992 r., kiedy opublikowano oficjalny tekst w języku francuskim. Tekst ten przekazano wiernym i przetłumaczono na szereg języków narodowych, aby można było zgłosić do niego uwagi. Pierwsza wersja polska ukazała się w 1994 r. Kolejnym etapem było przesłanie poprawek przez biskupów i opracowanie oficjalnego tekstu po łacinie. Do ważniejszych korekt zaliczyć trzeba nowe zredagowanie punktów 2266-2267, które mówią o karze śmierci. Łacińska editio typica została ogłoszona w 1998 r. Na jej podstawie opracowano ponowne tłumaczenia. W Polsce opublikowano najpierw same Corrigenda (poprawki), a w 2002 r. drugie wydanie polskie całego katechizmu.

Zobacz więcej...

Zalążek miesiąca

Nakarm stuba

Powołanie - w chrześcijaństwie przez powołanie rozumie się najczęściej wezwanie człowieka przez Boga do określonego sposobu życia.

Zobacz więcej...

Do sprawdzenia i rozwinięcia

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio


Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Umiłowawszy wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Biskup tygodnia

Stefan Regmunt

Stefan Regmunt (ur. 20 czerwca 1951 w Krasnymstawie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor psychologii, biskup pomocniczy legnicki w latach 1995–2007, biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski od 2008.

3 grudnia 1994 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej ze stolicą tytularną Castel Mediano. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1995 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Głównym konsekratorem był Jan Paweł II, zaś współkonsekratorami arcybiskup Giovanni Battista Re, substytut ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu, i arcybiskup Jorge María Mejía, sekretarz Kongregacji ds. Biskupów. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Servire in caritate” (Służyć w miłości). Jako biskup pomocniczy zajmował się ewangelizacją, nauczaniem katolickim, tworzeniem diecezjalnych struktur Akcji Katolickiej, a także duszpasterstwem młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz powołań.

29 grudnia 2007 papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 19 stycznia 2008 odbył ingres do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, zaś 26 stycznia 2008 do konkatedry św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Zaproponuj artykuł

Ilustracja tygodnia

Biblia

Pierwsza strona Nowego Testamentu Erazma

Novum Instrumentum omne – pierwszy opublikowany grecki Nowy Testament (1516), przygotowany przez Erazma z Rotterdamu, a wydrukowany przez Jana Frobena z Bazylei. Erazm wykorzystał kilka rękopisów, jakie znalazł w Bazylei, ale niektóre partie przetłumaczył z Wulgaty. Ukazało się pięć wydań, najważniejszym z nich jest trzecie, wykorzystane przez Stefanusa. Stało się ono podstawą dla późniejszych wydań i jest często utożsamiane z textus receptus.

Zapotrzebowanie na grecki tekst Nowego Testamentu sprawiło, że ukazało się wiele autoryzowanych i nieautoryzowanych wydań w XVI wieku. Niemal każde z nich bazowało na tekście erazmiańskim, włączając jego warianty tekstowe, jakkolwiek cechą charakterystyczną wspólną dla wszystkich owych wydań było wprowadzanie niewielkich zmian do ich tekstu. Estienne w Dz 13,33 zmienił w Psalmie pierwszym na w Psalmie drugim. Teodor Beza w oparciu o Kodeks Bezy dodał tekst Łk 17,36. W oparciu o ten tekst uformował się textus receptus, z którego dokonywano przekładów Nowego Testamentu. Tekst ten dominował niepodzielnie do roku 1881, to jest do chwili ukazania się The New Testament in the Original Greek.

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia


Projekty tematyczne

Open bible 01 01.svg
Ichthus.svg
Herb sac.svg
ReligijneSymbole.png
Accessories-dictionary.svg
Projekt Biblia Projekt Chrześcijaństwo Projekt Pallotyni Projekt Religioznawstwo Biblioteka teologiczna

Portale tematyczne

Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
SaintIcon.PNG
Flag of the Vatican City.svg
StAnthony.jpg
Herb sac.svg
Biblia Święci Watykan Zakony Pallotyni
ChristianitySymbolWhite.PNG
OrthodoxCross.svg
Lutherrose.svg
Chrześcijaństwo Prawosławie Protestantyzm

Przypisy

  1. Rada Bezpieczeństwa ONZ o prześladowaniu chrześcijan. Radio Watykańskie, 2015-03-28. [dostęp 2015-03-28].
  2. Warszawa: Międzynarodowy Kongres Rodziny. Radio Watykańskie, 2015-03-20. [dostęp 2015-03-22].
  3. Papież ogłosił Rok Święty Miłosierdzia. Radio Watykańskie, 2015-03-13. [dostęp 2015-03-14].
  4. Papież: Potrzebny jest "święty spryt". Interia.pl, 2014-01-06. [dostęp 2014-01-06].
  5. Jerzy Stefański: Modlitwy eucharystyczne w posoborowej reformie liturgicznej. Gniezno: Prymasowskie Wydawnictwo Gaudentinum, 2002, s. 31-51.
  6. Renata Przybylska, Wiesław Przyczyna: Zasady pisowni słownictwa religijnego. Tarnów: BIBLOS, 2005, s. 37. ISBN 83-7332-253-1.
  7. FIDEI DEPOSITUM

Uwagi