Portal:Katolicyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Portal Katolicyzm logo.png

Kościół katolickichrześcijańska wspólnota wyznaniowa, kierowana przez biskupa Rzymu, uważanego drogą sukcesji apostolskiej za następcę Apostoła Piotra, oraz przez biskupów, pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki stanowi jedną z trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Wiara katolicka oparta jest na zbawczym orędziu ewangelicznym Jezusa, Syna Bożego, którego wcielenie jest spełnieniem obietnicy Boga Ojca.

Zachowując wspólną wiarę w tę doktrynę, Kościół katolicki dopuszcza odrębność form liturgii i organizacji, jednocześnie czyniąc sobie równymi tradycję Kościoła łacińskiego i katolickich Kościołów wschodnich.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwienie rozwoju Wikipedii w omawianym zakresie.

Portal nie jest nadzorowany przez żadne władze kościelne. Użycie nazwy Katolicyzm nie jest oparte na kan. 300 KPK, dlatego uwagi proszę kierować na stronę dyskusji portalu lub do jego opiekuna.

Wyróżnione artykuły

Tydzień w liturgii łacińskich diecezji polskich (2015)

Wiadomości

Luis Antonio Tagle

WikiNews-Logo-en.svg

Zobacz więcej na Wikinews

Artykuł tygodnia

Franz Stock

Franz Stock (ur. 21 września 1904 w Neheim w Zagłębiu Saary, zm. 24 lutego 1948 w Paryżu) – niemiecki sługa boży Kościoła katolickiego.

Franz Stock urodził się 21 września 1904 roku jako pierwszy z dziewięciorga dzieci w rodzinie robotniczej. Od 1910 roku uczęszczał do katolickiej szkoły podstawowej. Od 1926 do 1932 roku był studentem teologii katolickiej. Rozpoczął studia w Paderborn w Akademii Filozoficzno-Teologicznej. W dniu 12 marca 1932 roku został wyświęcony na kapłana. Podczas II wojnie światowej był odpowiedzialny za opiekę nad więźniami w więzieniach i przygotowania skazanych na śmierć. Zmarł 24 lutego 1948 roku. W 2009 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Zobacz więcej...

Teologia moralna / Liturgika

Rektor kościoła – w Kościele katolickim duchowny, który sprawuje opiekę nad kościołem nienależącym do parafii ani do żadnej innej wspólnoty. Dawniej wobec rektora kościoła używano tytułu kuratus przy czym tytuł mógł dotyczyć również wikariusza, któremu powierzono opiekę nad kościołem filialnym.

Rektora kościoła ustanawia i odwołuje ordynariusz, który poza opieką nad kościołem i sprawowaniem w nim funkcji liturgicznych może obarczyć rektora innymi, dowolnymi obowiązkami duszpasterskimi lub funkcjami.

Bez zgody rektora w kościele mu podległym nie wolno nikomu sprawować żadnych funkcji liturgicznych.

Rektorowi nie wolno sprawować w swoim kościele żadnych funkcji parafialnych należących do proboszcza (np. udzielanie chrztu, asysta przy zawieraniu małżeństw, sprawowanie pogrzebów), chyba że działa w porozumieniu i za zgodą proboszcza parafii, na której terenie znajduje się powierzony kościół.

Zobacz więcej...

Dogmatyka

Chrystus Zbawca

Zbawienie jest stanem, w którym Bóg za sprawą Jezusa przywraca człowieka ze stanu grzechu i śmierci do stanu jedności ze sobą i życia wiecznego.

Zbawienie jest łaską. Oznacza to, że Bóg udziela zbawienia jako daru niezwiązanego z żadną zasługą. Jednak przyjęcie zbawienia zależne jest od wolnej woli człowieka i od łaski.

Zbawienie jest dziełem Trójcy jako Boga. Co Ojciec przewidział, Syn wykonał. Duch natomiast umacnia człowieka do trwania w zbawczej łasce uświęcającej.

Jedynym Zbawicielem jest Jezus Chrystus, który będąc jednocześnie i Bogiem, i człowiekiem jako pierwszy zmartwychwstał po swojej dobrowolnej śmierci za wszystkich ludzi. Z tego powodu zbawienie jest ściśle związane z odkupieniem i usprawiedliwieniem.

Po upadku Adama Bóg przewidział wszystkie wydarzenia, które miały przywrócić człowieka do jedności (komunii) z Nim. Ten przewidujący plan nazywany jest ekonomią zbawienia i obejmie przede wszystkim: wcielenie, ukrzyżowanie Syna Bożego, jego zmartwychwstanie i powołanie Kościoła, dzięki któremu zbawienie może być dostępne wszystkim.

Chrzest jest konieczny do zbawienia[8]. Przez chrzest bowiem Bóg w sposób trwały uzdalnia człowieka do jedności ze sobą. Nie oznacza to jednak, że niewyznający Jezusa nie mogą być zbawieni. Zbawienie jest przecież łaską i miłosierdziem[9].

Zobacz więcej...

Zalążek miesiąca

link= Pomóż poprawić wiarygodność Wikipedii. Dołącz do Armii BATUTY, Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów!

Zobacz więcej...

Do sprawdzenia i rozwinięcia

Papież

Franciszek
Franciscus PP.
Jorge Mario Bergoglio


Franciszek
Herb papieski
dewiza: Miserando atque eligendo
Umiłowawszy wybrał
data wyboru: 13 marca 2013
data urodzenia: 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, Argentyna

Biskup tygodnia

Marek Mendyk

Marek Mendyk (ur. 18 marca 1961 w Głuszycy) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy legnicki od 2009.

24 grudnia 2008 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej i biskupem tytularnym Rusuccuru. Święcenia biskupie otrzymał 31 stycznia 2009 w katedrze legnickiej. Udzielił mu ich biskup diecezjalny legnicki Stefan Cichy z towarzyszeniem Mariana Gołębiewskiego, arcybiskupa metropolity wrocławskiego, i Stefana Regmunta, biskupa diecezjalnego zielonogórsko-gorzowskiego. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In Verbo Tuo, Domine” (Na Twoje Słowo, Panie), zaczerpnięte z Ewangelii Łukasza (Łk 5,5).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski w 2013 został członkiem Rady Stałej z wyboru. Objął też funkcję przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego, został członkiem Komisji Duszpasterstwa i asystentem Rady Szkół Katolickich. Ponadto wszedł w skład Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Zaproponuj artykuł

Ilustracja tygodnia

SM Brzezinka kościół Wniebowzięcia NMP (19) ID 596368.jpg
Kościół Wniebowzięcia NMP w Brzezince

Zaproponuj ilustrację

Biblia

Wulfila wyjaśnia Gotom Ewangelię

Biblia gocka – przekład Biblii na język gocki dokonany w IV wieku przez gockiego biskupa Wulfilę. Zarówno Stary, jak i Nowy Testament przełożone zostały z języka greckiego. Pomimo iż tłumacz był arianinem, przekład nosi tylko jeden ślad konfesyjnego ukierunkowania (Flp 2,6). Do czasów współczesnych zachowało się jedynie kilkanaście fragmentarycznych rękopisów, które zawierają łącznie większą część Nowego Testamentu. Ze Starego Testamentu zachowały się tylko niewielkie fragmenty kilku ksiąg (Rodzaju, Psalmy, Nehemiasza). Najważniejszym rękopisem jest Codex Argenteus z VI wieku, najważniejszym krytycznym wydaniem gockiej Biblii jest Die Gotische Bibel (siódme wydanie z 2000 roku).

Przekład gocki wyróżnia się spośród starożytnych przekładów Biblii, gdyż znamy datę, tłumacza oraz okoliczności powstania. Wulfila (Wulfilas, Ulfila), żyjący w latach ok. 310−ok. 383 „grecki apostoł” czynny w Dacji i Mezji, nawracał Ostrogotów na wiarę chrześcijańską obrządku ariańskiego. Jako biskup Taurydy uczestniczył w obradach I soboru nicejskiego (325). Nim przystąpił do pracy translatorskiej, stworzył najpierw – w oparciu o alfabet grecki oraz alfabet łacińskialfabet gocki, do którego wprowadził również elementy starogermańskich run[10]. Problemem, na który się natknął, były braki w terminologii, dlatego też słownictwo poszerzył poprzez zapożyczenia z greki i łaciny. Budowę zdania oparł na składni greckiej[11].

Na język gocki przełożony został cały Stary i Nowy Testament, z wyjątkiem Ksiąg Królewskich – Wulfila bowiem, według Filostorgiosa, miał uważać, że Goci są zbyt wojowniczą społecznością, aby dostarczać im do czytania księgi obfitujące w przemoc i wojny[12][13]. Przekład powstał na początku drugiej połowy IV wieku[14].

Zaproponuj artykuł

Zmiany

Tu możesz śledzić ostatnie zmiany w wybranych kategoriach:

Chrześcijaństwo - Katolicyzm

Do zrobienia


Projekty tematyczne

Open bible 01 01.svg
Ichthus.svg
Herb sac.svg
ReligijneSymbole.png
Accessories-dictionary.svg
Projekt Biblia Projekt Chrześcijaństwo Projekt Pallotyni Projekt Religioznawstwo Biblioteka teologiczna

Portale tematyczne

Köln-Tora-und-Innenansicht-Synagoge-Glockengasse-040.JPG
SaintIcon.PNG
Flag of the Vatican City.svg
StAnthony.jpg
Herb sac.svg
Biblia Święci Watykan Zakony Pallotyni
ChristianitySymbolWhite.PNG
OrthodoxCross.svg
Lutherrose.svg
Chrześcijaństwo Prawosławie Protestantyzm

Przypisy

 1. Kard. Tagle nowym przewodniczącym Caritas Internationalis. Radio Watykańskie, 2015-05-14. [dostęp 2015-05-15].
 2. Kard. Nycz o prof. Bartoszewskim: w myśleniu o Polsce był człowiekiem ponadpartyjnym. Radio Watykańskie, 2015-04-25. [dostęp 2015-04-25].
 3. Sytuacja powołaniowa w Polsce - stabilna. Radio Watykańskie, 2015-04-21. [dostęp 2015-04-23].
 4. USA: zmarł emerytowany arcybiskup Chicago kard. Francis George. Radio Watykańskie, 2015-04-18. [dostęp 2015-04-18].
 5. Watykan: Msza św. w 100. rocznicę zagłady Ormian - św. Grzegorz z Nareku doktorem Kościoła. Niedziela, 2015-04-12. [dostęp 2015-04-12].
 6. Watykan: wyzwania dla formacji zakonnej, w tym internet. Radio Watykańskie, 2015-04-07. [dostęp 2015-04-08].
 7. Rada Bezpieczeństwa ONZ o prześladowaniu chrześcijan. Radio Watykańskie, 2015-03-28. [dostęp 2015-03-28].
 8. por. Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1277
 9. por. Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1281 i 1283
 10. Early Versions 3 wyd. ↓, s. 375-376.
 11. Early Versions 3 wyd. ↓, s. 378.
 12. Swete 1900 ↓, s. 117-118.
 13. Streitberg 2000 ↓, s. XXIV.
 14. Metzger i Ehrman 2005 ↓, s. 115.

Uwagi