Tarczyk omanowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tarczyk omanowy
Cassida murraea
Linnaeus, 1767
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

tarczykowate

Plemię

Cassidini

Rodzaj

Cassida

Podrodzaj

Cassida (Pseudocassida)

Gatunek

tarczyk omanowy

Tarczyk omanowy[1] (Cassida murraea) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny tarczykowatych. Owad palearktyczny, rozprzestrzeniony od Europy Zachodniej po Wyspy Japońskie. Żeruje na omanach, rzadziej na płesznikach.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1767 roku przez Karola Linneusza. Wyróżnia się w jego obrębie trzy podgatunki[2]:

  • Cassida (Pseudocassida) murraea halophila Spaeth in: Spaeth et Reitter, 1926
  • Cassida (Pseudocassida) murraea murraea Linnaeus, 1767
  • Cassida (Pseudocassida) murraea ussuriensis Spaeth in: Spaeth et Reitter, 1926

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 7 do 8,5 mm, krępym u C. m. ussuriensis, smukłym u C. m. halophila, zaś przeciętnie szerokim u podgatunku nominatywnego. Tło przedplecza i pokryw za życia bywa jasnozielone, pomarańczowe lub rdzawoczerwone. U martwych, suchych okazów barwa zielona zmienia się w słomkowożółtą, a pomarańczowa i czerwona w orzechową. Na pokrywach obecny jest charakterystyczny wzór z czarnych plamek, który jednak rzadko rozlany może być na większą część pokryw (aberracja inundata) lub częściowo zredukowany (aberracja immaculata). Ubarwienie odnóży jest w całości czarne. Brzegi przedplecza i pokryw są rozpłaszczone. Punktowanie pokryw jest bardzo regularne, rozmieszczone w rządkach, bez nadliczbowych punktów na międzyrzędach. Stopy mają rozchylone, pozbawione ząbków przy nasadach pazurki wystające poza wieńce szczecinek na trzecich członach[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zamieszkuje tereny otwarte, zwłaszcza o większej wilgotności[1], przy czym podgatunek C. m. halophila ograniczony jest w wymaganiach siedliskowych do słonych stepów. Zarówno osobniki dorosłe jak i ich larwyfitofagami żerującymi przede wszystkim na omanach, a sporadycznie na płesznikach. Preferowanymi gatunkami są oman łąkowy i oman wierzbolistny[4][3].

Gatunek palearktyczny, rozprzestrzeniony od Europy Zachodniej po Wyspy Japońskie[4][3]. Podgatunek nominatywny ma zasięg eurosyberyjski[5]. W Europie podgatunek nominatywny znany jest z Wielkiej Brytanii, Francji, Monako, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Słowenii, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej, Grecji, Turcji i Rosji[2]. W Polsce występuje od nizin po niższe położenia górskie, ale spotykany jest rzadko i pojedynczo[4][3]. Jego północna granica zasięgu na kontynencie europejskim przebiega przez Wyspy Brytyjskie, południe Szwecji, południe Finlandii i Karelię[4]. W Azji podgatunek ten stwierdzany był na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji, w Kazachstanie, Mongolii, Chinach i azjatyckiej części Turcji (w prowincjach: Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Giresun, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Sakarya, Sinop oraz Trabzon)[5].

Podgatunek C. m. halophila występuje głównie w rejonie Morza Kaspijskiego[4][3]. Podawany był tylko z Ukrainy, południowej Rosji[6] oraz Iranu[5]. Z kolei wschodniopalearktyczny podgatunek C. m. ussuriensis występuje tylko w dorzeczu Amuru i w Japonii[4][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cassida murraea – Tarczyk omanowy. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2020-10-31].
  2. a b Cassida (Pseudocassida) murraea Linnaeus, 1767. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-10-31].
  3. a b c d e f Andrzej Warchałowski: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze — Coleoptera. Zeszyt 94c Stonkowate — Chrysomelidae. Podrodziny: Halticinae, Hispinae i Cassidinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1978.
  4. a b c d e f B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (17), 1991. 
  5. a b c Neslihan Bal, Didem Coral Şahin, Hüseyin Özdikmen. Leaf-mining and Tortoise Beetles of Çankiri and Kayseri Provinces in Turkey with New Records (Chrysomelidae: Hispinae and Cassidinae). „Munis Entomology and Zoology Journal”. 13 (2), s. 409-420, 2018. 
  6. Cassida (Pseudocassida) murraea subsp. halophila Spaeth in Spaeth & Reitter, 1926. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-10-31].