Zbigniew Storożyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbigniew Storożyński
Przerzutka, Fernando
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1921
Podhajce

Data śmierci

17 września 2013

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Armia Krajowa

Formacja

Szare Szeregi

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Późniejsza praca

budowlaniec

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Zbigniew Storożyński ps. „Przerzutka”, „Fernando” (ur. 11 grudnia 1921 w Podhajcach, zm. 17 września 2013) – żołnierz Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, konstruktor budowlany.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1938 ukończył I Miejską Szkołę Rzemieślniczą im. Michała Konarskiego w Warszawie. Był członkiem 10 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Stefana Batorego. We wrześniu 1939 roku wstąpił do Szarych Szeregów, przybierając pseudonim „Przerzutka”. Brał udział m.in. w kolportażu prasy podziemnej oraz akcjach „małego sabotażu”. W tym samym czasie, w 1941 roku ukończył konspiracyjny kurs Towarzystwa Kultury Technicznej (Wydział Budowy Maszyn). W grudniu 1941 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej, zostając żołnierzem Obwodu Mokotów AK i otrzymując stopień kaprala. Został skierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola, ukończył również konspiracyjne Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica (1944). W 1943 roku został awansowany na kaprala podchorążego i mianowany dowódcą II plutonu w 1 kompanii CKM. W lutym 1944 roku przeszedł do Kierownictwa Walki Cywilnej jako instruktor broni. W tym samym roku powrócił do służby wojskowej jako dowódca drużyny w IV plutonie 1. kompanii batalionu „Parasol”. Jeszcze przed wybuchem powstania, w kwietniu 1945 roku poślubił Janinę Cieżąrek – harcerkę i łączniczkę ruchu oporu.

W powstaniu warszawskim pełnił funkcję dowódcy 2 drużyny i plutonu batalionu. Walczył na Woli, m.in. w rejonie ulic: Żytniej, Wolskiej (walki o Pałacyk Michlera) oraz Młynarskiej. 8 sierpnia 1944 roku został ranny podczas walk na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Przewieziono go do Szpitala Jana Bożego, a następnie do punktów sanitarnych przy ul. Długiej oraz przy pl. Krasińskich. Po przejściu kanałami do Śródmieścia został skierowany do szpitala przy ul. Poznańskiej, gdzie z uwagi na zachorowanie na tyfus plamisty pozostał do końca powstania. Pod koniec sierpnia 1944 roku awansowano go do stopnia podporucznika. Po upadku powstania, 4 października wyszedł z miasta i został skierowany do obozu w Pruszkowie. Uciekł z transportu i ukrywał się w Podkowie Leśnej oraz Sochaczewie. Do Warszawy powrócił w lutym 1945 roku.

Po zakończeniu działań wojennych ukończył Szkołę Inżynierską im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie na Wydziale Lotniczym. Należał do Służby Polsce. Uzyskał uprawnienia do pilotażu szybowców, rozpoczął również szkolenie w zakresie pilotażu samolotów silnikowych (1947). Z obozu szkoleniowego został wydalony za śpiewanie pieśni religijnych podczas apeli. Bezskutecznie starał się o przyjęcie do pracy w warszawskim Instytucie Lotnictwa, gdzie jego podania oddalano ze względu na akowską przeszłość. Ostatecznie podjął pracę w budownictwie jako konstruktor (do 1978 roku). Projektował m.in. zakłady produkcji betonu oraz przemysłu drzewnego. Był delegatem Ministerstwa Budownictwa PRL w ZSRR, NRD oraz Rumunii (m.in. przewodnicząc delegacji polskiej na naradę ekspertów w Bukareszcie).

W latach 1967–2000 był trzykrotnie awansowany: na stopień majora (1967), kapitana (1999) oraz podpułkownika (2000). Był członkiem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Za swe zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1997)[1].

Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. A, rząd 8, grób 3)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]