Autostrada A23 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A23.
A23
Długość 87 km
Kraje związkowe Szlezwik-Holsztyn,
Hamburg
Mapa
Mapa A23
Zdjęcie
Most Störbrücke na A23 (W budowie)
Most Störbrücke na A23 (W budowie)

Autostrada A23 (skrót od Autobahn 23), inaczej BAB 23 – Bundesautobahn 23. To niemiecka autostrada nr 23 o długości 87 km, przebiegająca dwupasmowo (w obu kierunkach) między miastem Heide, położonym w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn a autostradą A7 w Hamburgu. W języku potocznym A23 nazywana jest "autostradą zachodniego wybrzeża" (niem. Westküstenautobahn).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

A23 w Hamburgu

Autostrada A23 zaczyna swój bieg w przedłużeniu drogi ekspresowej B5 na węźle Heide-West, przebiega łukiem na południe od Heide i dalej zmierza w kierunku południowo-wschodnim do Albersdorf. W dalszym przebiegu przecina Kanał Kiloński (Nord-Ostsee-Kanal) na wysokości gminy Schafstedt i biegnie dalej w kierunku Itzehoe (Powiat Steinburg). Za węzłem Itzehoe-Nord, Autostrada A23 zostaje przerwana na obszarze Störbrücke przez drogi krajowe B5 i B204. W dalszym przebiegu A23 prowadzi obok Lägerdorf w kierunku Elmshorn i Pinneberg, aby w końcu za węzłem Eidelstedt wpaść w węzeł drogowy Autobahndreieck Hamburg-Nordwest.

Historia[edytuj | edytuj kod]

A23 jest stosunkowo "młodą" autostradą. Jej pierwszy odcinek - jako obwodnica od Hamburg-Eidelstedt do granicy kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn został oddany do ruchu w 1964 roku. Następnie oddawano: w 1975 roku odcinek do Elmshorn i w 1981 do Itzehoe. Ostatni fragment - od Itzehoe do Heide ukończono w 1990 roku.

Od wczesnych lat 60. przedstawiciele firm zachodniego wybrzeża Niemiec postulowali, aby usprawnić transport w kraju związkowym poprzez polepszenie połączenia z niemiecką siecią autostrad. Pomysł utworzenia takiej drogi powstał oczywiście o wiele wcześniej. Już w latach 30. XX wieku dostrzegano potrzebę utworzenia drogi usprawniającej funkcjonowanie autostrady Rzeszy nr 5.

12 maja 1969 roku ówczesny minister transportu Niemiec Georg Leber zapowiedział rozbudowę drogi krajowej B204 między Itzehoe a Heide (po 2 pasy ruchu w każdym kierunku). W lutym 1984 roku nastąpiło pierwsze uderzenie łopaty na odcinku między Schafstedt a przeprawą promową Hohenhörn. W dniach 20/21 maja 1989 roku nastąpiło uroczyste otwarcie 360-metrowego i na 42 metrów wysokiego mostu autostradowego nad Kanałem Kilońskim (Nord-Ostsee-Kanal). Pierwszym oddanym do ruchu odcinkiem była miejska obwodnica w Heide (30 czerwca 1989), a ostatnim 8-kilometrowy odcinek między węzłem Schenefeld a Itzehoe-Nord (1 października 1990). Budowa 45-kilometrowej trasy z Itzehoe do Heide kosztowała 402 mln Euro. Wzdłuż całego odcinka autostrady postawiono 70 mostów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]