Autostrada A26 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A26.
A26
Proj. długość 58 km
Zbudowano 15,4 km
W budowie 8,6 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia,
Hamburg
Mapa
Mapa A26
Zdjęcie
Koniec autostrady na węźle Jork (widok na wschód)
Koniec autostrady na węźle Jork (widok na wschód)
Planowany przebieg A26 w Hamburgu
Dojazd do węzła Jork. Samochody ciężarowe kierowane są objazdem w ciągu drogi B73

Autostrada A26 (skrót z niem. Autobahn 26), inaczej BAB 26 (Bundesautobahn 26) – planowana niemiecka autostrada nr 26, która powinna prowadzić dwupasmowo od Drochtersen przez Stade i Horneburg do Hamburga. Autostrada A26 powinna zastąpić częściowo drogę krajową B73. Omawiana droga znana jest z licznych wypadków ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych przeważnie nadmierną prędkością, niewystarczającą ostrożnością i przeszacowaniem własnych umiejętności uczestników ruchu. Prasa bulwarowa określa drogę B73 „trasą śmierci”.

Budowę pierwszego, ok. 12-kilometrowej długości odcinka między Stade a Horneburg rozpoczęto w 2002 roku a koniec prac szacuje się na rok 2008. Postanowienie budowy drugiego – 10-kilometrowego odcinka między Horneburg a Buxtehude zapadło już w 2004 roku. Trzeci odcinek (3,5 km) prowadzić ma od Buxtehude przez Neu Wulmstorf-Rübke do granicy kraju związkowego Hamburg / Dolna Saksonia. Jest on jednak na razie w fazie projektu. Ostatni odcinek – biegnący od granicy landu Dolna Saksonia / Hamburg do Hamburg-Moorburg przy A7 zostanie zaplanowany w wolnej przestrzeni miasta hanzeatyckiego Hamburg. Postępowanie przygotowawcze dla stworzenia tego projektu powinno się rozpocząć w roku 2007.

W maju 2004 roku komisja transportu Bundestagu postanowiła o przedłużeniu autostrady od Stade do Drochtersen i włączeniu jej do planowanej autostrady A20. Również i ten odcinek znajduje się obecnie w fazie projektu.

Autostrada A20 w Dolnej Saksonii będzie kosztować około 390 mln euro i powinna zostać oddana do ruchu w roku 2015.

Węzeł w mieście Stade zrealizowany zostanie jako „wznoszący bączek” (zapewne chodzi o ślimaka, od którego odchodzą wjazdy i wyjazdy). Autostrada A26 przechodzi tutaj pod „ślimakiem” i łączy się z obecną B73. Omawiany „ślimak” jest ukończony i udostępniony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick Scholl: A26 (niem.). autobahnatlas-online.de. [dostęp 2018-01-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]