Autostrada A26 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A26
Proj. długość 50 km
Zbudowano 12 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia,
Hamburg
Mapa
Mapa A26
Zdjęcie
Wiadukt A26 - odcinek Horneburg - Neuenkirchen
Wiadukt A26 - odcinek Horneburg - Neuenkirchen

Autostrada A26 (skrót z niem. Autobahn 26), inaczej BAB 26 (Bundesautobahn 26) – planowana niemiecka autostrada nr 26, która powinna prowadzić dwupasmowo od Drochtersen przez Stade i Horneburg do Hamburga. Autostrada A26 powinna zastąpić częściowo drogę krajową B73. Omawiana droga znana jest z licznych wypadków ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych przeważnie nadmierną prędkością, niewystarczającą ostrożnością i przeszacowaniem własnych umiejętności uczestników ruchu. Prasa bulwarowa określa drogę B73 "trasą śmierci".

Budowę pierwszego, ok. 12-kilometrowej długości odcinka między Stade a Horneburg rozpoczęto w 2002 roku a koniec prac szacuje się na rok 2008. Postanowienie budowy drugiego - 10-kilometrowego odcinka między Horneburg a Buxtehude zapadło już w 2004 roku. Trzeci odcinek (3,5 km) prowadzić ma od Buxtehude przez Neu Wulmstorf-Rübke do granicy kraju związkowego Hamburg / Dolna Saksonia. Jest on jednak na razie w fazie projektu. Ostatni odcinek - biegnący od granicy landu Dolna Saksonia / Hamburg do Hamburg-Moorburg przy A7 zostanie zaplanowany w wolnej przestrzeni miasta hanzeatyckiego Hamburg. Postępowanie przygotowawcze dla stworzenia tego projektu powinno się rozpocząć w roku 2007.

W maju 2004 roku komisja transportu Bundestagu postanowiła o przedłużeniu autostrady od Stade do Drochtersen i włączeniu jej do planowanej autostrady A20. Również i ten odcinek znajduje się obecnie w fazie projektu.

Autostrada A20 w Dolnej Saksonii będzie kosztować około 390 mln Euro i powinna zostać oddana do ruchu w roku 2015.

Węzeł w mieście Stade zrealizowany zostanie jako "wznoszący bączek" (zapewne chodzi o ślimaka, od którego odchodzą wjazdy i wyjazdy). Autostrada A26 przechodzi tutaj pod "ślimakiem" i łączy się z obecną B73. Omawiany "ślimak" jest ukończony i udostępniony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]