Autostrada A33 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A33
Długość 81 km
Kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia,
Dolna Saksonia
Mapa
Mapa A33

A33 (skrót od Autobahn 33, inaczej BAB 33 = Bundesautobahn 33). To niemiecka autostrada nr 33, łącząca autostrady A30 na północy z A44 na południu i obsługuje w ten sposób ruch samochodowy relacji Holandia/Niemcy Północno-Zachodnie - Saksonia/Turyngia.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

A33 rozpoczyna się na wschód od Osnabrück w Belm jako dwupasmowa trasa szybkiego ruchu, która odgałęzia się od B51. W obszarze Schinkel (dzielnica Osnabrück) poprzez węzeł Osnabrück-Schinkel przechodzi we właściwą A33, nieco później krzyżuje się z autostradą A30 w węźle autostradowym OS-Süd i przebiega wzdłuż miejscowości Georgsmarienhütte, Hilter am Teutoburger Wald, Bad Rothenfelde i Dissen am Teutoburger Wald. Jadąc w kierunku Bielefeld na wysokości Borgloh/Kloster Oesede i krótko przed Hilter znajdują się charakterystyczne wzniesienia a przed Dissen stroma pochyłość. A33 kończy się tymczasowo po około 25 km w Borgholzhausen przy B476. Od tego miejsca każdy kierowca musi się liczyć (w szczególności w Halle (Westf.)) z korkami i nieprzerwanym strumieniem samochodów, gdyż leżąca na tym odcinku (a jeszcze nie przejęta przez A33) B68 nie jest w stanie odebrać takiej ilości samochodów.

Od węzła autostradowego Kreuz Bielefeld, który leży 25 km na południowy wschód od końca rozbudowy Borgholzhausen A33 biegnie ponownie i przechodzi przez miejscowości Bielefeld-Sennestadt, Schloß Holte-Stukenbrock, Hövelhof, Paderborn oraz Borchen prowadząc ostatecznie do węzła autostradowego Kreuz Wünnenberg-Haaren, gdzie krzyżuje się z A44 (przebiega na trasie Dortmund - Kassel) i przechodzi w B480.

Ciekawostką jest wybudowany między przyłączem Dissen/Bad Rothenfelde a Dissen-Süd 700-metrowej długości tunel akustyczny, który z początku budowany był w tzw. korytarzu a następnie dopiero zabudowany.

Historia autostrady A33 rozpoczęła się już w latach 60. XX wieku jako uzupełniającej drogi krajowej B68 (lub też B68n). Pomijając istniejące i zaplanowane odcinki, powinno się jeszcze przedłużyć A33 na północ do Bramsche. Na razie istnieje tam (między Osnabrück a Bramsche) częściowo na wzór autostrady wybudowana B68. Zaplanowane na dzień dzisiejszy "wypełnienie" luki między A33 a A1 przebiegać będzie (według planów) inną trasą i omówiony powyżej łącznik nie będzie brany pod uwagę.

Planowanie[edytuj | edytuj kod]

Łącznik między Borgholzhausen a Bielefeld[edytuj | edytuj kod]

Między węzłem autostradowym Kreuz Bielefeld a Borgholzhausen powinien powstać łącznik, gdyż istniejąca B68 nie jest w stanie podołać wzmożonemu ruchowi ulicznemu (głównie na obszarze miasta Halle (Westf.)). Trasa ta powstanie w trzech odcinkach.

Aczkolwiek budowa pierwszego odcinka między A2 a B61 ("Ostwestfalendamm") już ruszyła, nie zostały rozwiązane wszystkie formalności prawne i dlatego według danych władz okręgowych zostanie on ukończony w 2010 roku.

Zatwierdzenie planu dla drugiego odcinka Bielefeld - Steinhagen przewidują władze kręgu Detmold na lato 2007. Również o planach trzeciego odcinka rozstrzygać będą wkrótce władze tego samego okręgu. Według ich przedstawicieli oddania całości odcinka między Bielefeld a Borgholzhausen należy oczekiwać najwcześniej w 2013 roku.

Dalsza rozbudowa do A1[edytuj | edytuj kod]

Na północy miasta Osnabrück, od rozbudowywanej (a omawianej na wstępie artykułu) części Osnabrück-Schinkel planuje się przedłużyć A33 do autostrady A1. Ten odcinek przebiegał będzie przez obszary objęte europejskim programem ochrony przyrody Natura 2000. Planowaniem zajmuje się odpowiedzialna za budowę dróg na tym obszarze jednostka władzy kraju związkowego Dolnej Saksonii.

Omawiany odcinek A33 Północ będzie miał długość 9 km, zajmował będzie w sumie 52 hektary powierzchni. W przewadze przebiegał będzie przez tereny wiejskie i lasy, a ukończony powinien zostać do roku 2015. Jednak organizacje mające na celu ochronę środowiska krytykują wszelkie plany rozbudowy i postulują rozbudowę istniejących A1 i A30. Ciągnące się latami procesy o przebieg trasy są nieprawdopodobne i w końcu decyzję będzie musiał podjąć sąd ostatniej instancji.

Miejsce krzyżowania się A33 z A1 po ukończeniu budowy znajdować się będzie najprawdopodobniej między węzłami Bremsche a Osnabrück-Nord. Skrzyżowanie autostrad na A1 otrzyma wtedy numer 69. Zostało to uwzględnione już wcześniej, gdyż AS Bremsche autostrady A1 ma nr 68, a następnemu AS Osnabrück Nord przydzielono nr 70.

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Aczkolwiek po wybudowaniu A33 będzie miała tylko 100 km, to nomenklaturowo podzielona będzie na trzy odcinki. I tak odcinek Osnabrück - Bielefeld określany będzie jako "Teutoburger-Wald-Autobahn" (niem. Autostrada Las Teutoburski), kawałek między Bielefeld a Paderborn będzie się nazywał "Senneautobahn" (niem. Autostrada pastwiskowa) a część między Paderborn a węzłem autostradowym Kreuz Wünnenberg-Haaren nazywać się będzie "Ostwestfalenmagistrale" (niem. Magistrala wschodniej Westfalii)...

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]