Autostrada A115 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A115
Długość 28 km
Kraje związkowe Berlin,
Brandenburgia
Mapa
Mapa A115

Autostrada federalna A115 (niem. Bundesautobahn 115, BAB 115, Autobahn 115) – niemiecka autostrada nr 115, leżąca na południowym zachodzie niemieckiej stolicyBerlina. Łączy ona autostradę A10 (obwodnica Berlina – Berliner Ring) od węzła autostradowego Autobahndreieck Nuthetal dwudziestoośmiokilometrowym odcinkiem z autostradą A100 (Berliner Stadtring – wewnętrzna obwodnica) i centrum miasta.

W czasach NRD posiadała oznaczenie A12[1], które istniało jedynie dla potrzeb administracyjnych, przez co nie umieszczano go na drogowskazach.

Jej północny fragment oddany w 1921 r. stanowi najstarszy odcinek autostrady w Niemczech i bodajże najstarszy w świecie. Po wojnie stanowiła ona jeden z 3 wyjazdów tranzytowych sił alianckich i mieszkańców Berlina zachodniego (tzw. checkpoint Bravo). Unikatową specyfiką przejść przez "żelazną kurtynę" w Berlinie był oddzielny pas dla czołgów, ze szlabanem z rury o średnicy 0,5 m. Pierwotna autostrada pomiędzy parkingiem Dreilinden (Trzy Lipy) a terenem za kanałem Teltow na 3-km odcinku 3 razy przekraczała "żelazną kurtynę". By tego uniknąć, w 1969 r. NRD zbudowało używany do dziś objazd całkowicie po swojej stronie, w tym nowy most na kanale Teltow. Stary odcinek pozostał w ponad kilometrowej szerokości pasie zakazanym dla zwykłych mieszkańców NRD, pomiędzy murem Berlińskim za nową autostradą a płotem z drutu kolczastego wzdłuż faktycznej granicy Berlina Zachodniego. Po zjednoczeniu odcinek ten, tylko lekko zarośnięty trawą, został odświeżony i był jednym z miejsc akcji serialu Alarm fur Cobra 11 - Die Autobahnpolizei. Później grał w filmach aż do 2000 r., kiedy to zerwano betonową nawierzchnię. W okolicach checkpoint Bravo zachowała się ruina NRD-owskiej wieży strażniczej oraz budynek alianckiej komendantury przejścia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DDR-Autobahnnumern (niem.). autobahnen-europa.eu. [dostęp 2017-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-09)].