Autostrada A22 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A22.
A22
Proj. długość ok. 120 km
Zbudowano 0 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia
Mapa
Mapa A22
Planowany przebieg trasy.

Autostrada A22 (niem. Bundesautobahn 22 (BAB 22) także Autobahn 22 (A22) ) – planowana autostrada w Niemczech, która ma połączyć A28 w punkcie Westerstede przez tunel Wesertunnel pod rzeką Wezerą z autostradą A27 w Bremerhaven i krzyżować się przy tym z A29 w miejscowości Jaderberg. Obecnie tunelem Wesertunnel prowadzi droga krajowa B437. Autostrada A22 powinna ostatecznie dochodzić do miejscowości Stade i tam przechodzić pod Łabą już jako A20.

29 maja 2007 roku dolnosaksoński minister transportu Walter Hirche zapowiedział, iż planuje się (w pierwszej kolejności) wybudowanie między Łabą a Wezerą autostrady przechodzącej przez Bremervörde i Loxstedt . Dolnosaksońskie ministerstwo transportu szacuje (przy braku kłopotów formalno-prawnych) rozpoczęcie prac budowlanych na rok 2014 a oddanie gotowego odcinka na rok 2018 do 2020. Wariant północny, którego trasa prowadziłaby przez Lamstedt i Bad Bederkesa do A27 na północ od Bremervörde, nie został ostatecznie wykluczony. Ostateczna decyzja zapadnie w lipcu 2007 po podpisaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wybudowanie A22 jest jak dotąd sprawą całkowicie otwartą a ewentualna inwestycja stoi pod znakiem zapytania. Jeśli się jednak tak stanie i odcinek zostanie oddany do ruchu, wówczas - zgodnie nawet z numeracją - A22 przejmie funkcję trasy europejskiej E22 od A28 i od A1.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Plany związane z tą inwestycją napotykają na opór ludności zamieszkującej tereny wzdłuż zaplanowanej trasy. Powstała m.in. z inicjatywy społecznej i organizacji popierających ochronę środowiska, która sprzeciwia się związanemu z budową niszczeniu środowiska i krajobrazu, powątpiewa także w cele gospodarcze projektu (stosunek potrzeb do kosztów dla realizacji tego projektu wynosi 1,9) i utrzymuje, że inwestycja narazić może na utratę przez region wielu miejsc pracy (prawdopodobnie chodzi o branżę turystyczną). Stowarzyszenie przeciwników budowy autostrady wysuwa alternatywny projekt, zakładający przeniesienie większej części ciężkiego ruchu kołowego z dróg na szyny.

Budowę autostrady A22 postuluje przede wszystkim gospodarka niemiecka zlokalizowana w portach północnych, i to wcale nie z powodu budowy portu JadeWeserPort w Wilhelmshaven. Planuje się ją raczej jako dalsze połączenie między Holandią a Hamburgiem (jak i dalej ze Skandynawią) co mogłoby odciążyć mocno przepełnioną autostradę A1. W 2006 roku instytucje zainteresowane budową autostrady przeprowadziły zbiórkę pieniędzy (zebrano ponad 750.000 Euro), aby maksymalnie przyspieszyć prace związane z planowaniem trasy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]